Saakašvili nakoniec nie je vicepremiérom Ukrajiny, svoju misiu však musí splniť

13.05.2020

Vláda Ukrajiny v poslednej chvíli zmenila svoj názor na menovanie exprezidenta Gruzínska Micheila Saakašviliho za vicepremiéra Ukrajiny. Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny oznámilo, že toto rozhodnutie je výsledkom nedostatočnej podpory Saakašviliho v parlamente. Ukrajinský politológ a ekonóm Oleg Soskin však tvrdí, že M. Saakašvili je hráčom G. Sorosa a svoju misiu musí splniť. Aj preto mu prezident V. Zelenskyj našiel nové koryto - bude predsedom výkonného výboru Národnej rady reforiem (NRR).

Micheil Saakašvili je gruzínsky, dnes už ukrajinský politik, ktorý viedol gruzínsku "revolúciu ruží", čo ho v roku 2004 vyviezlo do funkcie prezidenta Gruzínska na dve funkčné obdobia. V roku 2013 emigroval s rodinou do USA, v Gruzínsku bol podozrivý zo zneužitia právomocí a potlačenia protestov. 

Počas éry Petra Porošenka, prezidenta Ukrajiny, sa stal ukrajinským občanom a v roku 2015 gubernátorom Odeskej oblasti. V roku 2017 mu odobrali ukrajinské občianstvo a z krajiny ho vyhostili. Povedal, že sa cíti Ukrajincom a na Ukrajinu sa vracia, aby pomohol prezidentovi V. Zelenskému.

Štruktúry G. Sorosa vnímajú M. Saakašviliho ako výborného hráča, ktorý im pomôže vrátiť investície vložené do Ukrajiny. Ako predseda výkonného výboru NRR bude koordinovať rozhovory s Medzinárodným menovým fondom (MFF). Prezident ho zároveň ustanovil za kurátora daňovej reformy, ktorá by mala viesť k zníženiu daní a administratívneho zaťaženia malého a stredného podnikania.

Národnú radu reforiem založil v roku 2014 prezident P. Porošenko ako konzultačno-poradný orgán prezidenta. Jeho náplňou bolo riešiť strategické plánovanie hospodárskej politiky reforiem a ich realizácie. Prezident formoval tiež personálne zloženie rady, v ktorej boli aj zahraniční "reformátori". NRR sa zišla 28-krát, naposledy v marci 2018.

Jedno z týchto zasadaní bolo pamätné aj tým, že na ňom prebehlo vyjasňovanie si názorov gubernátora Odeskej oblasti Saakašviliho a ministra vnútra A. Avakova, ktoré skončilo ohadzovaním sa pohármi s vodou. Saakašvili totiž vyhlásil, že pri optimálnych podmienkach rozvoja ekonomiky Ukrajina dosiahne úroveň roku 2013 tak o 20 rokov.

Treba poznamenať, že D. Trump nedávno vybral nového veľvyslanca na Ukrajine. Stal sa ním generál vo výslužbe Keith Dayton. Tento generál bol v období 5-dňovej vojny v roku 2008 konzultantom Saakašviliho a jeho poradcom v strategickej oblasti. Podľa názoru Soskina Saakašvili nie je svojprávnym, je figúrkou skupiny G. Sorosa, ktorej členmi sú demokrati Clintonovci, Biden, Obama a konkrétne oni podporovali tzv. "revolúciu ruží" v Gruzínsku. Veľkú oporu má Saakašvili tiež v administratíve Európskej únie. Aby ukázali, že Saakašvili nie je zbytočný človek, pre Ukrajinu vydelili 1,8 miliárd eur za nízky úrok ako pôžičku na 15 rokov. To ukazuje na to, že Saakašvili postupuje pomocou vonkajších síl.

Na Západe si myslia, že Saakašvili je schopný pomocou Zelenského a jeho kamarily zobrať situáciu do vlastných rúk. Pokus s jeho funkciou vicepremiéra nevyšiel, a tak zvolili komplikovanejšiu a dlhšiu cestu prostredníctvom funkcie predsedu VV NRR. Politológ Soskin hovorí: "Saakašvili bude musieť z poverenia prezidenta Zelenského prevziať na seba kompetencie ministrov, šéfov štátnej správy, kooperovať s vedúcim úradu prezidenta A. Jermakom. Bude musieť vybalancovať vzťahy s klanmi R. Achmatova a V. Novinského vo vláde, regulovať peňažné toky a kádrové otázky. Dostane vlasť, ale musí napadnúť všetkých. Znamená to, že sa musí stáť strážnym psom Zelenského a viesť k posilneniu moci Zelenského."

Prakticky bude ustanovené paralelné centrum výkonnej pobočky a pomocou diktatúry má cieľ vrátiť peniaze tým, ktorí ich vložili do eurobondov Ukrajiny v objeme okolo 15 miliárd dolárov. Tieto dlhové záväzky Ukrajiny boli reštrukturalizované za 8 až 9 % p. a. Investičný dom Templeton, ktorý peniaze vložil, je pod kontrolou Rothschildovcov a Sorosa a tí by chceli úroky a istinu získať späť.

Všeobecne sa uvádza, že Saakašvili je paranoik a psychopat, videli sme ho ako jedol kravatu, kričal a hádzal poháre s Avakovom, behal po štyroch, keď došlo k útoku zo vzduchu, teda je to nepredvídateľný človek. Misia Saakašviliho je náročnou operáciou. Na jednej strane nesmie sklamať svojich priaznivcov na čele so Sorosom, na druhej strane musí byť dobrým strážnym psom Zelenského. Aby sa v tomto prípade druhýkrát vyhol nepríjemnému aktu zbavenia občianstva a vykopnutia z Ukrajiny.