Sáša sa musel vrátiť z Nemecka - sponzori sú nervôzni?

21.01.2021

Alexander Navalnyj sa vrátil domov "na rodinu". Všetky svetové médiá oznamujú túto skutočnosť s komentárom viac menej podobným. Najväčší odporca prezidenta Putina a bojovník proti korupcii bol hneď po návrate vzatý do 30-dňovej väzby v ruskom meste Chimki. Na letisku ho zadržala FSIN /Federálna služba pre výkon trestu), ktorá postupovala podľa ruských zákonov. Ako dôvod zadržania uviedla porušenie pravidiel podmienečného trestu Navalneho, ktorý mu bol uložený za spreneveru. Od 29.12.2020 je bloger na zozname hľadaných osôb a hrozí mu trest odňatia slobody v trvaní 3,5 roka. 

Okrem tohto trestného činu bol v utorok 19.1.2021 obvinený z ohovárania a hanobenia veterána II. svetovej vojny. Tento trestný čin je dokumentovaný videom, ktoré dal Navalnyj na twitter, kde nazval veterána a ďalších "...hanbou krajiny, ľudí bez svedomia a vlastizradcov". Video bolo reakciou na návrh uspioriadania referenda a následných ústavných zmien.

​Navalnyj sa vrátil z Nemecka, kde mu bola poskytnutá zdravotná pomoc súvisiaca s jeho údajným otrávením chemickou látkou z rady Novičok. Počas svojho pobytu mal zabezpečenú perfektnú starostlivosť, rehabilitáciu, osobného trénera a strážilo ho viacero nemeckých ochrankárov. Nebol sám, bola s ním jeho rodina, takže mal skutočne komfortný pobyt.

​Podľa Hansjörga Műllera, poslanca nemeckého Bundestagu sa Navalnyj "choval na území Nemecka nie veľmi korektne". Nedodržiaval diplomatické tradície, t. j. mimo iné -nevmiešovať sa do politiky krajiny, ktorá Ťa prijala. Zrejme aj to bol jeden z dôvodov, prečo Navalnyj opustil Nemecko. Sám Navalnyj svoje rozhodnutie zdôvodňuje tým, že chce pokračovať v Rusku vo svojom boji proti prezidentovi Putinovi a korupcii.

​Situáciu okolo Navalného dlhodobo sleduje aj nemecký politológ, novinár a spisovateľ dr. Alexander Sosnovsky. Tento tvrdí, že ide o extradíciu blogera z Nemecka. Mimo iné Sosnovsky poukázal aj na štúdiu publikovanú v odbornom časopise Plancet, kde boli publikované výsledky analýz moči a krvi Navalného. Vedci zistili, že v jeho krvi sa nachádzalo lítium. Podľa nich sa lítium môže do krvi dostať len prostredníctvom špeciálnych preparátov. Lítium sa používa pri liečbe psychických problémov, ako sú bipolárne poruchy, maniodepresívne psychózy a ďalšie choroby podobného typu. Užívanie lítia s alkoholom, alebo inými liekmi môže mať také následky, aké boli pozorované u Navalného - vplýva na úroveň cholinesterázy tak ako "novičok". Navalnyj dodnes nevysvetlil ako sa lítium do jeho organizmu dostalo a nedal ani súhlas k publikácii údajov z jeho zdravotnej karty.

​Navalnyj vyzval Rusov, aby išli na ulicu a protestovali danej situácii. Veľké protesty sú už organizované na celom území Ruskej federácie na deň 23.1.2021. Len nedávno sme boli svedkami podobnej výzvy podporovateľov prezidenta Trumpa v USA, týkajúcej sa "zmanipulovaných volieb"v USA. Účastníci týchto protestov sú postupne zatýkaní, nazvaní "vnútornými teroristami" a prezidentovi Trumpovi hrozí impeachment.

​Podľa Navalného advokáta Vadima Kobzena bude jeho klient na základe rozhodnutia súdu 30 dní vo väzbe. "Už som videl veľa prípadov výsmechu spravodlivosti, ale dedo vo svojom bunkri sa očividne tak všetkého bojí, že jednoducho roztrhal Trestný zákon a vhodil ho do koša. Toto je najvyššia možná úroveň bezprávia" - povedal Navalnyj. "Dedom v bunkri" mal podľa agentúry DPA a ďalších komentátorov na mysli prezidenta Putina.

​Väčšina svetových lídrov už zatknutie Navalného odsúdila. Mike Pompeo vo svojom prehlásení tiež vyjadril "veľké znepokojenie" a zadržanie na moskovskom letiskuoznačil za "posledný zo série pokusov umlčať Navalného a ďalšie opozičné hlasy, ktoré kritizujú ruské úrady". V pondelok sa ku kritike pripojili aj nemeckí diplomati. "Mal by byť bezodkladne prepustený", napísalo na socialnej sieti ministerstvo zahraničia. Kanada zadržanie Navalného odsúdila "ako neprijateľné a ruské úrady ho musia okamžite oslobodiť" - uviedol to kanadský minister zahraničia Marc Garneau.

​Na tieto výzvy reagovalo ruské ministerstvo zahraničia prostredníctvom Marie Zacharovej, ktorá vyzýva zahraničných predstaviteľov k rešpektovaniu medzinárodného práva a venovaniu sa viac vlastným problémom. Väčšina Rusov hodnotí postup polície ako legitímny. Každý, kto poruší zákon, musí niesť zodpovednosť. Treba zdôrazniť, že počas doby liečenia Navalného ruské úrady nepožadovali po blogerovi, aby sa hlásil na polícii. Táto požiadavka bola nanovo vznesená až keď bol v októbri prepustený z liečenia. Hovorca Putina Dmitrij Peskov na margo organizovania masových protestov uviedol, že ruské vedenie o nich vie, ale "nemôže a nebude ich brať do úvahy". Zdôraznil, že ide o vnútornú záležitosť Ruska a výzvy na protesty označil za "nelegálne".

​Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov kritizuje Nemcov za to, že dodnes nedokázali predložiť akékoľvek dôkazy o otrave Navalného. "Ani jeden vecný dôkaz, žiadna kópia dajakej toxickej expertízy, ani výsledky analýz", povedal Lavrov. "Máme jedinú otázku - vážení Nemci, Francúzi, Švédi, kedy začnete plniť svoje medzinárodné záväzky a kedy odovzdáte výsledky analýz...". Natíska sa otázka, prečo sa svetoví lídri tak neangažujú aj v prípade Edwarda Snowdena a Juliana Assanga, ktorí sú roky prenasledovaní establishmentom USA za zverejnenie pravdy.

Väčšina Rusov hodnotí konanie blogera negatívne. Človek, ktorý v Európskom parlamente vyzýval na ďalšie a ešte prísnejšie sankcie proti svojej vlasti nemá podporu národa. Ukazuje sa, že Navalného osud je viac menej spečatený. Ale tam, kde jedni končia, iní začínajú. Možno prichádza na politickú scénu prichádza nová opozičná hviezda Júlia Navalná. V rámci boja za oslobodenie svojho muža sa môže začať budovanie jej politickej kariéry. K tomuto boju sa opäť pripojí boj proti korupcii v Rusku a jeho hlavnému protagonistovi Putinovi. Možno to bude nová Cichanovská. Jedna bojuje s Lukašenkom a druhá zdvihne štandardu proti ruskému prezidentovi.