SAVO, Či-ku-li a Donald Trump

30.04.2020

Šokujúce hĺbanie amerického prezidenta Donalda Trumpa nad využitím dezinfekčných roztokov a UV žiarenia, ktoré by mohli byť podľa neho akýmsi záhadným spôsobom vraj injektované do pacientoveho tela na liečenie COVID-19, zalarmovalo lekárov a vyvolalo aj poplach u výrobcov lyzolu, dettolu a Cloroxu - dezinfekčných roztokov.

Takéto nezodpovedné výroky ľudí s vysokou autoritou u bežných ľudí, môžu spôsobiť množztvo následných tragédií. Napríklad, je dávno známe, že požitie dezinfekčných roztokov je častou metódou samovrahov. Preto treba proti takýmto pochybným neodborným "radám" vždy bojovať.

Tu sú niektoré obdobné tvrdenia, ktoré sa periodicky objavujú vraj ako "návody" na liečenie COVID-19 alebo na zastavenie prenosu nového coronavírusu a voči tomu uvádzame fakty podľa lekárov a zdravotných expertov.

Fikcia: "Dezinfekčné roztoky injektované ľudom nakazeným coronavírusom môžu pomôcť ich "očistiť" od choroby."

Fakt: Pitie alebo injektovanie bielidla, či iných dezinfekrčných roztokov je extrémne nebezpečné môže spôsobiť smrť.

Fikcia: "UV svetlo "zavedené" do tela môže pomôcť zabiť virus a urýchliť vyzdravenie."

Fakt: Je známe, že UV svetlo naozaj zabíja vírusy ale len obsiahnuté v kvapkách vody vo vzduchu, ale doktori vedia, že neexistuje spôsob, ako UV svetlo "vložiť" do ľudského tela, ktorého bunky sú zasiahnuté COVID-19.

Fikcia: "Antibiotiká môžu pôsobiť ako prevencia a liečiť ochorenie nového coronovírusu."

Fakt: Antibiotiká nefungujú proti vírusom, iba proti baktériam. Nefungujú teda ani preventívne a ani neliečia infekciu spôsobenú novým coronavírusom.

V súčasnosti nie je špecifický preverený liek na COVID-19. Ale je preukázané, že u chorých pomôže zmierniť priebeh ochorenia s miernymi symptómami voľne predávaný like ako je paracetamol alebo aspirin.

PRENOS OCHORENIA

Fikcia: "Coronavírus môže byť prenášaný komármi a čínskymi jedlami"

Fakt: Nie. Coronavírus je respiračný virus prenášaný cez kvapôčky keď ich infikovaná osoba vykašliava, kýcha alebo vydychuje alebo cez kvapôčky slín alebo výtok z nosa.

OCHRANA PRED VÍRUSOM

Fikcia: "Správne prepláchnutie vášho nosa so soľným roztokom môže preventívne zabrániť infekcii COVID-19."

Fakt: Neexistuje o tom dôkaz, že by premývanie nosu ochránilo ľudí pred infekciou. Existuje slabý dôkaz, že praktizovanie premývania nosu soľným roztokom može pomôcť ľudom s uzdravením pri obyčajnom nachladení ale nemôže zabrániť respiračnej infekcii.

Fikcia: "Niektoré príspevky na sociálnych sieťach navrhujú sprejovanie celého tela s alkoholom alebo chlorovým roztokom ako ochrana pred COVID-19 alebo že použitie nadmerného množstva kloktadla či obyčajnej vody môže ochraňovať pred infekciou."

Fakt: Neexistuje žiaden dôkaz, ktorý by to potvrdzoval. Naproti tomu praktizovanie zásad dobrej hygieny spočívajúcej v častom umývaní rúk a vylúčení blízkych sociálnych konataktov môže pomôcť znížiť riziko infekcie.

Fikcia: "Osušovače rúk sú efektívne pri ničení coronavírusu."

Fakt: Nie. Osušovač rúk nie je účinný proti COVID-19 ale časté čistenie rúk napríklad s alkoholom napusteným ručníkom alebo umývanie s mydlom a vodou je účinné. Očistené ruky si prirodzene možno na záver vysušiť s ručníkom alebo sušičom.

Fikcia: "Studené počasie, horúce počasie, sneh, jedenie cesnaku alebo horúce kúpele sú tiež často navrhované ako spôsob prevencie pred prichádzajúcou infekciou."

Fakt: Neexistuje dôkaz o tom, žeby tieto prostriedky fungovali proti COVID-19. Rovnako zatiaľ nie je dôkaz, že by na COVID-19 učinkovalo počasie alebo sezónne vplyvy.

Takže na záver, musíme zopakovať, že najlepší spôsob ochrany spočíva v častom umývaní rúk, vylúčení kontaktov s každým, kto môže byť potenciálne nakazený. Týmto spôsobom môžete eliminovať vírusy, ktoré mohli uľpieť na vašich rukách a preniesť sa do vášho organizmu prostredníctvom dotyku rúk na očiach, ústach a nose.