Šéfkuchár Zdeněk Pohlreich dnes varí hasičom, záchranárom a mestskej polícii!

30.03.2020

Zdeněk Pohlreich, známy najmä z TV seriálu "Áno, šéfe" , v ktorom šéfkuchár zásadne mení tvár nejakej dovtedy upadajúcej reštaurácie, pôsobil predtým aj ako šéfkuchár v reštaurácii La Guillotine v austrálskom Adelaide. 

Po návrate pracoval na rovnakej pozícii v Prahe v hoteloch Renaissance, Villa Voyta, Radisson SAS a Marriott.

V súčasnosti prevádzkuje jednou z najznámejších a najobľúbenejších tradičných kaviarní v Prahe - Café Imperial a taliansku reštauráciu Divinis a najnovšie aj reštaurácii Next Door. Logicky, nariadenia súvisiace s koronavírusom zasiahli aj jeho biznis. Rozhodol sa preto realizovať inak.

Hasiči, polícia a záchranná služba prechádzajú v tomto mimoriadnom období skutočnou zaťažkávacou skúškou. Ľudia pracujúci v týchto zboroch sa stravujú všelijako, niektorí jedlo majú, niektorí nie, varia si sami, alebo hlad zaháňajú bagetou.

Pohlreich spolu s jeho tímom predstavil solidárnu iniciatívu, podporujúcu zložky integrovaného záchranného systému. V týchto dňoch, zadarmo varia a roznášajú obedy, ľuďom, ktorí sú v súčasnosti naozaj nenahraditeľní. Sú to práve hasiči, záchranári a mestská polícia.

"Pretože som ešte bol na vojne, tak viem, aká dôležitá je strava pre morálku mužstva. Preto som sa rozhodol s naším tímom a tímom kolegov Jána Punčochář variť a rozvážať jedlá zadarmo na ich služby, na území hlavného mesta Prahy. My sme pripravení pracovať zadarmo a robiť to, čo vieme najlepšie," píše Zdeněk Pohlreich na svojej oficiálnej stránke.

Populárny šéfkuchár spolu s tímom najskôr rozdával približne 500 porcií denne, k iniciatíve sa však už pripojil aj kuchár Jan Punčochář a jeho tím, momentálne tak denne poskytnú až 800 obedov.

Podľa Pohlreicha jediné, čo potrebujú, je finančná podpora na nákup surovín a obalových materiálov a ochranných pomôcok. Zdôrazňuje, že má dohodnuté najlepšie možné cenové podmienky s jeho dodávateľmi. 

Pre tento účel taktiež zriadil transparentný účet, na ktorý by rád vyzbieral, čo najväčší finančný obnos, aby bolo možné túto aktivitu aj naďalej realizovať. Napríklad Plzeňský Prazdroj podporil iniciatívu sumou takmer 20-tisíc eur. Zdeněk Pohlreich zároveň apeluje aj na ďalšie reštaurácie v Česku aj na Slovensku, aby zvážili zavedenie podobnej aktivity.