Sila bez portfólia – bieloruská opozícia chce alternatívnu vládu v zahraničí

05.11.2020

Pavel Latuško, člen Prezídia koordinačnej rady (CC) bieloruskej opozície, uviedol, že v budúcnosti je možné vytvoriť alternatívnu "vládu" Bieloruskej republiky v zahraničí. Zároveň vyjadril nádej, že "k tomu nepríde" a moc v Bielorusku bude opozíciou prevzatá skôr. Zároveň vyzval svojich priaznivcov, aby vytvorili "prototypy veľvyslanectiev" v zahraničí, ktoré by existovali súbežne s misiami zastupujúcimi bieloruské orgány. Odborníci poznamenávajú, že opozícia nemá oprávnenie zastupovať Bielorusko a tieto vyhlásenia sú zamerané na udržanie záujmu o doznievajúce protestné hnutie a získanie ďalších finančných prostriedkov na prežitie. O situácii informoval portál RT.

Pavel Latuško, člen prezídia koordinačnej rady bieloruskej opozície, uviedol, že v zahraničí môže byť vytvorená akási alternatívna "vláda" republiky. "Kto vie, možno sa v budúcnosti rozhodne o vytvorení vlády mimo našej krajiny, ktorá vydá príslušné dokumenty aj pre bieloruských občanov v zahraničí," uviedol Latuško na videu prostredníctvom odkazu pre účastníkov svetového kongresu Bielorusov, ktorý sa koná online. Opozičník zároveň vyjadril nádej, že "na to nepríde" a k zmene moci v Bielorusku dôjde skôr. Uviedol tiež, že bieloruské diaspóry v zahraničí by mali vytvoriť informačné body, ktoré sa môžu stať "prototypmi veľvyslanectiev". Podľa jeho plánu budú tieto štruktúry paralelné s mocenskými inštitúciami, ktoré v súčasnosti v republike fungujú.

Latuško zároveň zdôraznil, že opozícia by mala konať mierovou cestou a v rámci medzinárodného práva. Ako príklad uviedol možnú iniciatívu na vylúčenie oficiálneho Minsku z bolonského procesu (systém integrácie európskeho vzdelávania) a bojkot zahraničných vzdelávacích inštitúcií voči bieloruským univerzitám, ktoré uplatnili sankcie proti študentom a učiteľom zúčastňujúcim sa na protestoch.

Pripomeňme, že 9. augusta sa v Bielorusku konali prezidentské voľby, v ktorých podľa Ústrednej volebnej komisie republiky zvíťazila súčasná hlava štátu Alexander Lukašenko, ktorý získal 80,1 % hlasov. Jeho hlavná rivalka Svetlana Tichanovská, manželka blogera Sergeja Tichanovského, ktorý skončil vo väzení krátko pred voľbami, získala podporu 10,1 %. Následne sa v celej krajine začali protestné akcie tých, ktorí s týmto výsledkom nesúhlasili. Opozícia tvrdí, že volebné výsledky boli sfalšované v prospech Lukašenka a skutočným víťazom je Tichanovská. Na rozohnanie protestov a zhromaždení bieloruské bezpečnostné sily často používajú slzný plyn a ďalšie špeciálne vybavenie.

Lukašenko medzitým 27. októbra uviedol, že demonštranti v Bielorusku "prekročili červenú čiaru v mnohých smeroch" a kroky opozičného hnutia začali nadobúdať radikálny odtieň. "Ako chápať skutočnosť, že protestujúci vstúpili na železnicu a začínali blokovať automatizáciu a koľajnice? To môže viesť k vážnym železničným nehodám, katastrofám a smrti mnohých ľudí. Toto sú kroky organizovaných zločineckých skupín so známkami terorizmu. Začíname čeliť teroristickým hrozbám," uviedol prezident.

Lukašenko poznamenal, že organizátori bieloruských protestov konajú v súlade s usmerneniami "farebných revolúcií" a už prešli 7-8 etapami. "Zostáva im veľmi málo nástrojov. Ďalším stupňom je radikalizácia. Deje sa to. Už to nie je len informačná vojna, ale aj teroristická vojna proti štátu. Musíme to zastaviť," povedal Lukašenko. Hlava štátu to povedala po tom, čo Tichanovská ohlásila začiatok celonárodného štrajku. Predtým navrhla takzvané ultimátum pre bieloruské úrady požadujúce rezignáciu hlavy štátu. V opačnom prípade sľúbila opozícia vlnu štrajkov, blokovanie ciest a kolaps maloobchodného predaja v štátnych obchodoch.

P. Latuško predtým spolu s predstaviteľmi opozičných síl ohlásili vytvorenie štruktúry s názvom Ľudové protikrízové ​​riadenie (NAU). "Zatiaľ čo bola vytvorená koordinačná rada, ktorá vedie rokovania, NAU bude orgánom zabezpečujúcim dosiahnutie nasledujúcich cieľov: 1) začatie rokovaní, 2) stabilita v krajine v čase prechodu moci k demokratickým silám," uviedol Latuško. Táto štruktúra "tiež vyrieši problémy, ktorým krajina bude čeliť od chvíle, keď exprezident odíde, do nových volieb a odovzdania moci novej vláde".

Na čele NAU bude samozrejme sám Latuško. Táto štruktúra podľa neho pomôže ústrediu Tichanovskej a koordinačnej rade opozície a príde s "konkrétnymi návrhmi, ako odstrániť príčiny krízy, dosiahnuť začiatok rokovaní, napraviť situáciu v ekonomike, obnoviť vládu zákona a ďalšie".

Súčasný bieloruský prezident sa zase domnieva, že vytvorenie nových paralelných štruktúr naznačuje fragmentáciu opozičného tábora. "Vytvorili si ľudovú protikrízovú správu pod vedením tohto Latuška. Existuje však koordinačná rada. Nie, vedenie, zatiaľ len koordinačná rada. A prečo? Pretože začali nezhody. Napríklad aj Cepkalo tam určite niečo vytvorí. Nie je dostatok portfólia, a preto sa títo vodcovia snažia pracovať z exilu," uviedol Lukašenko. Podľa jeho názoru je účelom celej tejto činnosti zahraničné financovanie a prijímanie grantov. Dostali sa tam do sporu, boja sa o tieto granty.

Stojí za zmienku, že sám Pavel Latuško bol funkcionárom Lukašenkovej vlády v rôznych obdobiach, zastupoval Bielorusko v Poľsku, Francúzsku a UNESCO, bol ministrom kultúry a mal diplomatickú hodnosť mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca. V čase volieb v auguste 2020 a následných protestov pôsobil vo funkcii riaditeľa divadla Kupala, z ktorého bol po podpore opozície prepustený. V polovici septembra bol zbavený diplomatickej hodnosti a v sprievode poľských diplomatov odišiel do Poľska.

Podľa odborníkov sú všetky najnovšie iniciatívy bieloruskej opozície zamerané na ochranu zdrojov protestov, ktoré postupne vysychajú. "Zmyslom exilovej vlády je implementácia plnohodnotného alternatívneho programu, ktorý obsahuje ekonomické, politické a sociálne ustanovenia. V tomto prípade nemá opozícia ideologický základ, spája ju iba túžba uskutočniť predčasné voľby. Nejde však o politický program, nie o základ pre vytvorenie vlády, ale o slogan, "uviedol v rozhovore pre RT Vladimir Olenšenko z Centra európskych štúdií pri IMEMO RAS.

Podobné stanovisko zastáva aj politológ Vladimír Šapovalov. V rozhovore pre RT označil Latuškove vyhlásenie o možnej zahraničnej vláde za pokus opäť upriamiť pozornosť na doznievajúce protestné hnutie. "Táto akcia, rovnako ako všetky predchádzajúce kroky na podnietenie protestov, najmä vytvorenie koordinačnej rady a generálny štrajk, nepriniesli žiadny praktický výsledok," vysvetlil politológ. "Tí, ktorí teraz vyhlasujú, že vytvárajú opozičné mocenské centrá, v skutočnosti nemajú nič spoločné s dnešným Bieloruskom, vrátane NAU a Latuška. Ani koordinačná rada, ani exilová vláda sa nemôžu stať legitímnymi orgánmi a zastupovať záujmy Bielorusov," zdôraznil Šapovalov.

Odborník poznamenal, že to, čo sa deje v Bielorusku, sa do istej miery podobá neúspešnému scenáru zmeny moci, ktorý sa vo Venezuele nikdy nerealizoval. "Situácia v týchto krajinách je samozrejme iná, pokiaľ ide o procedurálne otázky, ale význam je rovnaký. Tichanovská aj Guaido sú bábky vonkajších síl, ktoré sa takýmto spôsobom snažia ovplyvniť situáciu v krajine. Tento scenár však nemá nič spoločné so skutočným politickým životom, a preto neprináša žiadne výsledky. Protestné hnutie postupne vymiera. Ústavná reforma a dialóg s opozíciou sú však dôležitými prvkami vývoja politickej situácie v Bielorusku, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť k normalizácii situácie," uzavrel expert.

Niektorí politológovia sa domnievajú, že "spackaným" generálnym štrajkom sa S. Tichanovská odsúdila na rolu exilovej bieloruskej prezidentky. O chvíľu by portfólio jej úradu mohla obohatiť exilová vláda P. Latuška a tieňové veľvyslanectvá. Kým nevyschnú zahraničné zdroje.