Škandál v Rige

29.05.2021

Dlho sa nevedelo, či pre Covid-19 sa uskutočnia tohtoročné majstrovstvá sveta v hokeji. Pôvodne mal šampionát hostiť Minsk a Riga. Po víťazstve Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách v Bielorusku (získal cez 80 % hlasov) však Západ "demokraticky" za novú prezidentku uznal S. Tichanovskú (vo voľbách získala okolo 20 % hlasov) a začal kolotoč farebnej revolúcie v Bielorusku a folklórne slávnosti sankcionovania.

Relatívne apolitický Medzinárodný zväz ľadového hokeja na koniec podľahol "čaru" sponzorov a Minsku (ktorý spĺňal športové kritériá - hala s min. 15 000 divákmi) majstrovstvá odňal. Potom sa špekulovalo, že MS budú v Rige a v Bratislave, či Dánsku. Nakoniec s ohľadom na pandemickú situáciu ostala v hre len Riga.

Hrá sa v Aréne Riga (kapacita 10 200 divákov) a pred pár dňami dokončenej hale Olympic Sports Centre (kapacita 6 000 divákov). Keďže sa hrá bez divákov na veľkosti hľadiska, ako kritériu, vlastne nezáleží.

Okrem toho, že nám naši mladí hokejisti v prvých troch zápasoch urobili radosť a Slovensko doslova trhá televízne rekordy v TV sledovanosti, prekvapili aj divné dresy, v ktorých hrá "Sbornaja komanda", s divnou vlajkou a namiesto štátnej hymny im hrajú Čajkovského. A tiež prekvapilo, najmä sankcionárov, že sa sankcionovaný Lukašenko nenaštval a poslal tím Bieloruska na túto športovú udalosť.

Na začiatku to v Rige vyzeralo, ako by na znak úcty k jednotlivým reprezentáciám organizátori vztýčili vlajky 16štátov, ktoré sa MS ĽH 2021 zúčastňujú. To trvalo len chvíľku, kým si nejaký miestny politik, možno aj z EÚ alebo nevieme kto, nevšimol tej hanby. Na stožiaroch viali aj štátne vlajky Bieloruska a Ruskej federácie. To teda nie!

Po bieloruskej štátnej vlajke opustila ruská trikolóra svoj stožiar na námestí v centre Rigy, kde sú umiestnené vlajky účastníkov majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji.

Rižské úrady nahradili ruskú štátnu vlajku symbolmi Ruského olympijského výboru (ROC). Organizátori majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji zároveň poukázali na rozhodnutie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), ktorá ruskému národnému tímu predtým zakázala používať národné symboly, informoval portál Delfi.

Predseda výboru pre šport Štátnej dumy Dmitrij Sviščev uviedol, že tento incident si vyžaduje vyšetrenie. Podľa neho zodpovedajúce rozhodnutie Športového arbitrážneho súdu (CAS) zakazuje používanie štátnych symbolov Ruskej federácie počas významných športových udalostí, nehovorí však nič o umiestnení ruských vlajok v meste.

"Toto je úplná arogancia a chúlostivé správanie alebo provokácia. Takže tu buď ide o provokáciu lotyšských úradov, alebo o chybu organizátorov, ktorí nedokázali správne prečítať rozhodnutie CAS. Dúfam, že delegácia a ruské veľvyslanectvo nebudú ignorovať tento incident a podajú protest," cituje slová D. Sviščeva Allhockey.

Rižské úrady predtým vyvolali diplomatický škandál odstránením štátnej vlajky Bieloruska zo stožiaru na námestí, kde sa nachádzajú vlajky krajín zúčastňujúcich sa na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, a nahradili ju bielo-červeno-bielou zástavou bieloruskej opozície.

Pokiaľ čakali, že Lukašenko na protest stiahne národný tím z majstrovstiev, opäť sa nedočkali. Po tomto incidente totiž Bielorusko oznámilo vyhostenie celého lotyšského diplomatického zboru. Lotyšsko odpovedalo symetricky. Takže okrem sankcií pokračujú aj folklórne slávnosti vyhosťovania diplomatov. A to počas významnej športovej udalosti.

Súdneho človeka napadne, či je toto normálne? Pritom radoví ľudia a aj novinári a televízni reportéri hovoria o hráčoch Ruska, či Bieloruska. Nikoho nenapadne hovoriť o hráčovi Ruského olympijského výboru.

V tomto by mal Európsky parlament rozhodne "zjednať poriadok" a preto navrhujeme ihneď prijať rezolúciu s cieľom:

• podporiť kroky lotyšskej vlády,
• požadovať aby hráči Bieloruska zmenili na dresoch štátny znak na znak bieloruskej opozície alebo hrali s portrétom Tichanovskej na hrudi,
•pokiaľ tak neurobia požiadať lotyšskú televíziu, aby štátne znaky Bieloruska na dresoch počas celého zápasu rastrovala,
•televízni komentátori budú povinní uvádzať počas prenosu striktne "hráč (reprezentant) Ruského olympijského výboru".

 

A tak milí televízni diváci už možno čoskoro zaznie v priamom prenose takýto komentár: "Brankár Ruského olympijského výberu Samonov vyráža túto strelu, pri puku sú stále Fíni, ale obranca Ruského olympijského výboru Zub vyhadzuje puk, po ľavej strane ťahá útok Šalunov, pred bránou Fínov je husto, Šalunov strieľa a je to gól. Puk však bol tečovaný korčuľou, a tak rozhodcovia budú telefonovať. Áno puk išiel do bránky od korčule hráča Ruského olympijského výboru Alexandra Barabanova. O kop to v žiadnom prípade nešlo. Gól platí! Ruský olympijský výbor sa ujal vedenia."

Zdá sa vám to absurdné, niekomu kvapká na karbid? Nenapadlo by vás to ani vo sne? Po niektorých uzneseniach Európskeho parlamentu nám sa to javí ako reálne. Bohužiaľ, až tam nás zahnali politici aby svoju neschopnosťa bezradnosť preniesli z politiky aj do športu.