Skončí Hamáček nakoniec za mrežami za Vrbětice?

18.05.2021

ČTK: Praha - Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) začala úkony trestného konania v prípade neuskutočnenej cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uviedla to dnes Česká televízia.

Hovorca NCOZ Jaroslav Ibehej na otázku ČTK povedal, že podozrenie sa týka spáchania dvoch trestných činov, konkrétne ohrozenia utajovanej skutočnosti a zneužitia právomoci úradnej osoby. Ibehej ďalej zopakoval, že okolnosťami Hamáčková cesty sa policajný centrála začala zaoberať z vlastnej iniciatívy.

Doplnil, že vec dozoruje Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe. "Vzhľadom na to, že prípravné konanie je neverejné, NCOZ k veci zatiaľ nebude poskytovať žiadne ďalšie informácie," uzavrel.

"Je úplne v poriadku, že polícia celú vec preveruje," napísal Hamáček ČTK k začatiu úkonov trestného konania. Server Zoznam Správy napísal, že pražské vrchné zadtupiteľstvo už policajný záznam o začatí úkonov trestného konania dostalo. Potvrdil mu to štátny zástupca Marek Bodliak.

"K popisu skutkov a ich prípadné právnu kvalifikáciu sa v tomto štádiu konania nemôžeme bližšie vyjadriť," povedal. "Všeobecne platí, že orgány činné v trestnom konaní konajú z úradnej povinnosti, pričom starostlivo vyhodnocujú okrem iného aj informácie z médií a dospejú ak k záveru, že zistené skutočnosti dôvodne nasvedčujú podozrenie zo spáchania trestného činu, sú začali úkony trestného konania," dodal.

Zoznam Správy tvrdia, že Hamáček chcel odcestovať do Moskvy, aby tam získal vakcíny proti covidu-19 výmenou za informácie o vyšetrovaní výbuchu muničných skladov v Vrběticích na Zlínsku, za ktorými stáli podľa českých bezpečnostných zložiek príslušníci ruskej vojenskej tajnej služby GRU.

Hamáček to popiera, na autorov článku podal trestné oznámenie a na server plánuje podať žalobu, ktorú chce po vydavateľovi požadovať desať miliónov korún.

Ohrozenia utajovanej skutočnosti sa dopustí ten, kto "vyzvedá informáciu utajovanú podľa iného právneho predpisu s cieľom vyzradiť ju nepovolanej osobe, kto s takým cieľom zbiera údaje obsahujúce utajovanú informáciu alebo kto takú utajovanú informáciu nepovolanej osobe úmyselne vyzradí".

Sadzba sa líši podľa stupňa utajenia informácie, uložiť možno trest až 12 rokov väzenia a trestná je aj príprava činu. Rovnako vysoký trest je možné uložiť tiež v najzávažnejších prípadoch zneužitia právomoci úradnej osoby. Príprava tohto činu je takisto trestná.