Slávni a mocní s coronavirusom

15.03.2020

Ľudia si často myslia, že coronavírus je choroba chudobných. Dokonca nám aj píšu, že vraj "prečo to nepostihne bohatých a slávnych." No opak je pravdou. Pred coronavírusom sme si zjavne všetci rovní.

Pri pracovnom pobyte v Austrálii sa zistilo, že Hollywoodsky herec Tom Hanks (63) a jeho žena Rita Wilson (americká herečka, producentka a speváčka vlastným menom Margarita Ibramihoff - 63) majú pozitívny test. Zostali v karanténe.

Manželka premiéra Kanady televízna moderátorka Sophie Grégoire Trudeau (44) bola hospitalizovaná - a premiér Kanady Justin Trudeau (48) zostal v dobrovolnej karanténe, všetko vybavuje čiste cez videokoferencie.

No náš kontinent má tiež už osobnosti, ktoré sú zasiahnuté totuto epidémiou. Aj predseda európskeho parlamentu a bývalý novinár David Maria Sassoli (63) je pod dohľadom lekárov - bol pozitívny na coronavírus hneď na začiatku európskeho ťaženia vírusovej epidémie.

Úplne začína byť ochromená španielska vláda.

Prvá bola mladá šarmantná španielska ministerka pre rovnosť príležitostí. Vyštudovaná psychologička Irene Monterová (32) sa tiež nakazila novým typom koronavírusu a umiestnili ju do karantény spolu s jej partnerom Pablom Iglesiasom (41),

lídrom radikálnej ľavicovej strany Podemos (Môžeme) a jedným zo štyroch podpredsedov vlády.

No závažné je najmä to, že aj manželka predsedu vlády Španielska Petra Gomeza Begona bola pozitívne testovaná. Spolu s manželom sú v karanténe pod dohľadom lekárov.

Aby toho nebolo málo aj španielsky minister pre regionálne záležitosti José Luis Ábalos Meco (61) bývalý učiteľ na základnej škole, bol rovnako diagnostikovaný ako nakazený a tiež je v rukách lekárov.

Španieli sú po Talianoch druhí najviac zasiahnutí na európskom kontinente. Aj bývalý generálny tajomnik NATO Javier Solana (77) bol hospitalizovaný po pozitivnom teste na koronavirus. Dr. Javier Solana Madariaga je španielsky politik, bývalý generálny tajomník NATO a Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Vyštudoval fyziku vo Veľkej Británii a USA a stal sa profesorom fyziky na Complutense University v Španielsku.

 

Monacké knieža Albert II. mal pozitívny test na nový typ koronavírusu, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne oznámenie monackého kniežacieho paláca. Ten tiež uviedol, že stav šesťdesiatdvaročného panovníka nie je vážny. Podľa miestnych médií ide o prvú hlavu štátu, ktorá sa nakazila novým koronavírusom, ktorý sa začal šíriť koncom minulého roka z Číny.

"Knieža Albert II., u ktorého boli začiatkom týždňa vykonané testy na koronavírus, je pozitívny na COVID-19," uviedol dnes popoludní kniežací palác s odkazom na chorobu, ktorú koronavírus spôsobuje. Jeho zdravotný stav nie je znepokojujúci, uvádza sa ďalej vo vyhlásení. Knieža je pod kontrolou lekárov, ale doma, odkiaľ naďalej pracuje.

V sobotu o 5:54 oznámil aj prezident Donald Trump, že mu bola odobraná vzorka a zaslaná na testovanie. Výsledok vraj zaberie deň-dva. Prezidentovi merajú pravidelne aj teplotu, naposledy v piatok v noci a dnes. Vraj ju má normálnu. Pred každou poradou s prezidentom lekári údajne merajú teplotu všetkým, ktorí vstupujú do rokovacej miestnosti. Biely dom v sobotu oznámil, že ako preventívne opatrenie proti šíreniu nákazy koronavírusu SARS-CoV-2 v Bielom dome zmerajú teplotu každému, kto prišiel do blízkeho kontaktu s prezidentom Donaldom Trumpom a s viceprezidentom Mikeom Penceom. "Z dôvodu dostatočnej opatrnosti sa teraz vykonávajú kontroly teploty u osôb, ktoré sú v úzkom kontakte s prezidentom a viceprezidentom," píše sa vo vyhlásení Bieleho domu, z ktorého citovala agentúra DPA.

Americký prezident čelil opakovaným otázkam novinárov, kedy si dá urobiť test na nový typ koronavírusu po tom, ako mal viaceré priame i nepriame kontakty s ľuďmi, ktorých testy na koronavírus boli pozitívne.

Brazílske veľvyslanectvo vo Washingtone v piatok vyhlásilo, že brazílsky chargé d'affaires Nestor Forster bol pozitívne testovaný na koronavírus po tom, ako sedel s Trumpom za jedným stolom pri večeri.

Takisto pozitívne testovaný bol aj tlačový poradca brazílskeho prezidenta Jair Bolsonara, mladý Fabio Wajngarten, ktorý zverejnil na internete fotografie, na ktorých stojí vedľa Trumpa a Mikea Penca. Bude predsa len Donald Trump pozitívny? Prvý test vraj ukázal, že nie...