Sloboda prejavu je základné právo - nie sloboda mainstreamových médií

03.05.2021
Je priam orwellovskou karikatúrou, ak pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače Európska komisia vyhlási, že "bude naďalej rázne vystupovať proti akémukoľvek obmedzovaniu slobody prejavu a cenzúre" a zároveň vyhlási "boj proti dezinformáciám". 

Ak lživo tvrdí, že "v uplynulom roku sa angažovala v prospech prenasledovaných nezávislých novinárov a podnikala kroky na podporu zadržaných novinárov a blogerov” - a ani slovom nespomenie väzneného Juliana Assangea, ktorý urobil pre slobodu prejavu viac ako všetci novinári hlavného prúdu dohromady. 

Ak Úrad vlády SR vyhlási, že "sloboda tlače garantuje bezpečnosť nás všetkých" a ako príspevok k nej vyčlení 25 miliónov eur na boj proti dezinformáciám. 

Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou mierou plurality médií v EÚ (čo ohrozuje samotnú demokraciu), verejnoprávna televízia je slúžkou vládnej koalície, ale tá vyhlási, že ju bude chrániť proti politickým tlakom? 

Ale toto všetko je strašný podvod. Sloboda médií dnes garantuje akurát tak bezpečnosť vládnucich vrstiev - ich nedotknuteľnosť a nepripustenie závažných otázok do verejného diskurzu.

Neexistuje žiadne také ľudské právo ako je "sloboda médií". Medzinárodnoprávne dokumenty garantujú slobodu prejavu ako právo každého občana, nielen novinárov. 

Ako toto právo môžu chrániť naše skorumpované a zaujaté médiá, ak úplne znefunkčnili aj taký štandardný nástroj ochrany občanov ako je právo na opravu? 

Len si spomeňme, ako upäto bojovali proti jeho účinnejšiemu uplatňovaniu, až kým sa im SaS neodmenila tým, že presadila novelu, ktorá v podstate urobila právo na opravu nevynútiteľným? A títo pokrytci, ktorí beztrestne klamú, idú niečo tárať o boji proti dezinformáciám a hoaxom?

Nie, priatelia, sloboda prejavu nie je určená pre Bárdyho, Šnídla a Schutza, aby mohli beztrestne manipulovať verejnosť, a médiá dnes nie sú spojencami ľudu, ako to bolo do konca 19. storočia. Dnes patria medzi mocenské štruktúry a našou úlohou v 21. storočí je vydobyť si slobodu voči tomu, čo španielsky novinár a spisovateľ Ignacio Ramonet nazval "tyraniou médií". Viac vo videu.

Eduard Chmelár, mediálny analytik