Šok! 52% Čechov nespokojných s členstvom v EÚ

10.11.2021

ČTK - Praha - S členstvom Českej republiky v Európskej únii je spokojných 48 percent Čechov. Je to zhruba rovnaký podiel ako v apríli, ale o deväť percentuálnych bodov menej ako vlani v októbri. Nespokojných je však až 52 percent… O nadchádzajúcom predsedníctve Česka úniu vie zhruba tretina ľudí. Povedomie sa od posledného prieskumu zdvojnásobilo. Väčšina opýtaných sa však domnieva, že ČR nebude schopná svoju predsednícku úlohu adekvátne využiť. Vyplynulo to z prieskumu agentúry STEM, ktorý sa uskutočnil na konci augusta.

Určite spokojných s českým členstvom v EÚ je 12 percent verejnosti, 36 percent volí odpoveď "skôr áno". Naopak úplne negatívny postoj má 19 percent ľudí, tretina Čechov s členstvom v únii skôr spokojná nie je. Číslo 52 percent nespokojných s členstvom ČR v EÚ je šokujúce.

Podpora členstva Česka v EÚ od okamihu vstupu do únie pozvoľna klesala, v roku 2009 ale stúpla na 69 percent, čo bolo doteraz najviac. Práve v roku 2009 Česko únii predsedalo. "V tomto kontexte predstavuje nadchádzajúce české predsedníctvo významnú príležitosť," uviedli autori prieskumu.

Po predsedníctve sa však znovu opakoval pokles podpory, ktorý ešte zrýchlila migračná kríza. V roku 2015 tak podpora klesla na 35 percent. V nasledujúcich rokoch opäť vzrástla a zhruba od roku 2018 sa pohybuje okolo 50 percent. Česko bude predsedať EÚ v druhej polovici budúceho roka.

Povedomie o predsedníctve je vyššie medzi vysokoškolákmi a medzi mužmi. Výrazne tiež vzrastá s vekom opýtaných. Zatiaľ čo vo vekovej skupine 18 až 29 rokov je o predsedníctve informovaných 19 percent Čechov, medzi ľuďmi nad 60 rokov je informovaných 59 percent Čechov.

Takmer dve tretiny verejnosti si však myslia, že Česko nebude schopné svoju predsednícku úlohu využiť. "Tento postoj bol výrazne previazaný s dôverou k vláde," uviedol STEM. Prieskum sa však uskutočnil v auguste, teda pred snemovnými voľbami, a neodráža tak ich výsledky. Vládna koalícia ÁNO a ČSSD nezískala vo voľbách väčšinu v Snemovni.

Predsednícka úloha Česka by sa podľa predstáv verejnosti mala zamerať predovšetkým na zaistenie bezpečnosti a prosperity. "Tieto hodnoty navyše predstavujú celospoločenskú zhodu," podotkli štatistici. Prieskum sa uskutočnil od 25. augusta do 1. septembra a zúčastnilo sa ho 1019 ľudí.