Šokujúci incident v Bielom dome

12.03.2021
Najprv bolo za dverami v Bielom dome počuť neobvyklý krik. Potom na chodbu vyšiel poranený bezpečnostný úradník. Bol na smrť prestrašený, trocha zakrvavený a popletený, ale pospevoval si: "Ťažké chvíle prežívam dnes, pohrýzol ma Mayor, Bidenov pes..."

Dvaja havkovia, nemeckí ovčiaci, vlastnení americkým prezidentom Joeom Bidenom a prvou dámou Jill Bidenovou boli po agresívnom správaní v Bielom dome vrátení do rodinného domu Bidenovcov v Delaware. Uviedla to stanica CNN s odvolaním sa na dva informované zdroje.

Psy sa rozhodli poslať z Bieleho domu preč po incidente havka menom Mayor, ktorého si Bidenovci v novembri 2018 vzali z útulku pre zvieratá v Delaware. Či bol pes vyprovokovaný a aký je stav napadnutého pracovníka, agentúra CNN neuviedla. Tiež nie je známe, či bol psík očkovaný proti besnote. V niektorých mestách na Slovensku by mu hrozil trest nosenia náhubku na verejnosti a dostal by špeciálnu známku na krk červenej farby.

Upresnime, že podľa televíznej stanice CNN došlo k "uhryznutiu" bezpečnostného dôstojníka Bieleho domu. O zdraví obete nie je nič známe, ale incident bol taký vážny, že psy boli neskôr prevezené do Wilmingtonu v Delaware, kde zostávajú.

Mayor, ktorý má 3 roky, je mladším z Bidenových dvoch psov a je známe, že opakovane prejavoval "slobodné" správanie vrátane skákania a štekania na zamestnancov a bezpečnostnú službu, uviedli ľudia, s ktorými CNN hovorila.

Starší z Bidenových nemeckých ovčiakov, prezývaný Champ, má asi 13 rokov. Oba psy sa presťahovali do Bieleho domu v januári, necelý týždeň po Bidenovej inaugurácii. Treba chápať, že adaptácia psa na nové prostredie môže byť oveľa dlhšia ako u skúseného politika. Podľa našej mienky nie je však spravodlivé, že za prehrešok s ublížením na zdraví pyká aj Champ, ktorý je v tom nevinne. Alebo to bolo inak?

Dnes (10. marca) sme sa dozvedeli potešujúcu správu. Dvaja nemeckí ovčiaci, psíkovia amerického prezidenta Joe Bidena,sa po pondelňajšom incidente s bezpečnostným úradníkom, ktorého jeden z nich pohrýzol, čoskoro vrátia do Bieleho domu. Bolo to uvedené hovorkyňou Bieleho domu Jen Psakiovou a informovala o tom Európskym pravda.

Na utorňajšom brífingu Psakiová dementovala, že psy boli odoslané z Bieleho domu do Delaware kvôli incidentu s pohryzením bezpečnostného úradníka Bieleho domu. Výlet psov bol naplánovaný vopred, o havkov Mayora a Champa samali starať Bidenovi priatelia, pretože prvá dáma Jill Bidenová mala absolvovať niekoľkodňovú návštevu armádnych jednotiek.

"Champ a Mayor, psy prezidenta a prvej dámy, sú rodinnými príslušníkmi, stále sa aklimatizujú a zvykajú si na svoje nové okolie a nových ľudí," uviedla hovorkyňa Psakiová. Potvrdila, že v pondelok Mayor, mladší z dvoch psov, bol "prekvapený"prítomnosťou cudzej osoby a reagoval tak, že muža ľahko zranil. Psakiová však nepotvrdila, že išlo o bezpečnostného dôstojníka. Kto vie, čo sa za tým skrýva?

"Predtým sa plánovalo, že sa o psy budú starať rodinní priatelia v Delaware počas návštevy Dr. Bidenovej na vojenských základniach tento týždeň. Preto mali psy tento trojdňový výlet. A psy sa čoskoro vrátia do Bieleho domu," povedala Psakiová.

Uveďme, že starší z nemeckých ovčiakov, nazývaný Champ, má asi 13 rokov. Oba havkovia Mayor aj Champsa presťahovali do Bieleho domu v januári, necelý týždeň po Bidenovej inaugurácii. Je potešujúce, že po tomto incidente v Bielo dome, sa snažili clivotu havkov za Delawarom, riešiť trojdňovým výletom. Dúfajme, že sa tam z Washingtonu a späť neterigajú miláčikovia vlakom, ale je im k dispozícii lietadlo alebo helikoptéra.