Solidarita à la Trump

29.03.2020

Je všeobecne známe, že lekári vo všetkých krajinách pracujú v dnešnej dobe v extrémnych podmienkach a s maximálnym vypätím v boji s koronavírusom. Vo väčšine prípadoch chýbajú nemocničnému personálu základné ochranné pomôcky a niekedy lekári nasadzujú vlastné životy pri záchranne ľudí v boji s epidémiou. Nie inak je to v USA. Nedávno prehlásil Donald, že v USA vírus nemá šancu! Amerika je podľa neho na vírus pripravené ako nikto iný... Preto lekári v New Yorku si robia provizórne ochranné obleky zo smetných vriec!

Ako sa v situácii, keď je akútny nedostatok lekárov asi v každej krajine zachová prezident najvyspelejšej a najdemokratickejšej krajiny na svete? State Department (Ministerstvo zahraničných vecí USA) vyzýva lekárov, ktorí hľadajú prácu v USA, aby kontaktovali najbližšiu americkú ambasádu, kde získajú všetky informácie, ako získať víza do USA. 

Vítaní sú hlavne lekári, ktorí sú zameraní na liečbu infekčných ochorení, najmä COVID-19. Nech opustia svoju vlasť a povolenie im bude urýchlene vydané. Toto je typická ukážka zmýšľania väčšiny Američanov reprezentovaných Donaldom Trumpom.

Celý svet bojuje s nákazou a tých, ktorí sú dnes v prvej línii, t.j. lekári majú opustiť svoju krajín, svojich občanov a majú ísť pomáhať zachraňovať Američanov. Dalo by sa povedať, že sú navádzaní na to, aby zradili svoju vlasť vtedy, keď ich najviac potrebuje.

Len nedávno prebehla médiami správa, že prezident USA jednal s vedením nemeckej firmy Cure Vac, ktorá vyvíja vakcínu proti koronavírusu. Trump ponúkol 1 mld. USD za licenciu. Bola tam malá podmienka a to, že USA budú mať exkluzivitu. Len pre vysvetlenie - exkluzivita je výhradné právo na predaj. Ten, kto má exkluzivitu rozhoduje komu predá vakcínu, kedy, koľko a za koľko. Dalo by sa povedať, že USA chceli v tejto zložitej dobe jednak mať vakcínu hlavne pre seba a následne pri predaji na nej zarábať. Nedá sa vylúčiť, že by mohli použiť vakcínu aj na presadzovanie svojich záujmov vo svete.

Minulý týždeň Pentagon potvrdil, že vzdušné sily USA dopravili z Talianska do amerického Memphisu 500 000 testov na koronavírus. Následne ich spoločnosť FED-Ex letecky distribuoval po celej krajine podľa pokynov ministerstva zdravotníctva. 

Bolo to v dobe, kedy Taliansko malo po Číne najväčší počet nakazených občanov. Taliansko je v Európe na prvom mieste v počte obetí vírusu. V takejto dobe odvezú USA prepotrebné testy k diagnostike. Skôr by sa dalo predpokladať, že smer dodávok bude opačný a testy pošle rozhodujúci člen NATO ťažko skúšanému obyvateľstvu.

Naopak - nepriateľ NATO a EÚ - Ruská federácia pošle Taliansku humanitárnu pomoc v počte asi 15 - tich lietadiel. Privezie vojenských odborníkov na infekčné choroby, ochranné pomôcky a ostatnú potrebnú techniku. Konkrétne ide o 8 mobilných brigád pozostávajúcich z asi 100 virológov a epidemiológov s medzinárodnými skúsenosťami v boji proti epidémiam vo svete. Ďalej sa jedná o dodávku špeciálnych aut slúžiacich na dezinfekciu.

A mimo iné - celé NATO dnes zachraňuje sovietske lietadlo AN-124 Ruslan... Prečo tu nelietajú C-130 Herculesy? Smiešne vyzerajú selfie foto rusofóbnych chudákov typu Sulíka a Klusa pred týmto obrím lietadlom a somariny na ich postoch o tom, že je to lietadlo NATO...

Prezident Trump požiadal o pomoc pri boji s koronavírusom aj Čínu. Čína takisto patrí medzi rozhodujúcich "priateľov" Ameriky. Budeme sledovať, či Čína prejaví dobrú vôľu a dodá tak potrebné ochranné tovary. Len nedávno uvalili USA na tieto výrobky dovozné clá.

Jedno múdre príslovie hovorí - "v núdzi poznáš priateľa". Charaktery sa odhaľujú v kritických situáciách a bude dobré si zapamätať, ako sa kto v týchto zložitých časoch zachoval. Čína a Kuba poslali pomoc a aj lekárov!