Stará, prehnitá, spolitizovaná policajná garnitúra musí odísť, kompletne celá

03.03.2020

Po nástupe Dzurindovej vlády v novembri 1998 stála pred nami rovnaká úloha - radikálna výmena vedenia ministerstva a polície a operatívne začatie vyšetrovania najvypuklejších mečiarovsko -lexovských káuz. Vtedy nikto z nás, ktorí sme sa na tejto výmene podieľali nezapochyboval o tom, že musí prísť k radikálnej a bezpardónovej výmene na všetkých rozhodujúcich funkciách ministerstva vnútra i policajného zboru.

A pripomínam, že to bolo len po štyroch rokoch vládnutia (valcovania) Mečiarovej vlády a teraz to ide po 12 rokoch s ôsmymi nepretržitými rokmi vládnutia na ministerstve vnútra a v polícii pod straníckym vedením Smeru. V tejto situácii sa čo i len zamýšľať nad tým, či má pokračovať policajné vedenie na čele s Milanom Lučanským je zahrávaním sa s budúcnosťou novej vlády založením nášľapnej míny nevídaného deštrukčného účinku a/alebo politickým diletantizmom.

Samotný Milan Lučanský je bezosporu nominantom Smeru reprezentovaným Robertom Kaliňákom, ktorý z neho urobil najprv I. viceprezidenta PZ, potom v roku 2016 po politických "dohodách" a potrebe postúpiť funkciu I. viceprezidenta pre Málika, nominanta Dankovej strany SNS a túto "škatuľu" tiež ako nominanta SNS (pozíciu ktorú M. Lučanský prijal) posunuli na inšpekciu ministerstva vnútra, aby sa po výmene ministrov opäť cez Kaliňákovu sukňu Sakovú prešupla "škatuľa" s menom Milan Lučanský na post policajného prezidenta, ktorého tam s veľkou pompou zabetónovali zmenou nič nehovoriaceho zákona o "novom" systéme jeho výberu a menovania.

Ten, kto sa dostal do vyššej policajnej funkcie v čase ministra Kaliňáka či Sakovej nemá žiadne morálne oprávnenie v nej ostávať, keďže sa v pravý čas nepostavil nezákonnostiam čelom.

Pre budúcnosť prípadného pokračovania v beztrestnosti určitých osôb či už na bývalých politických funkciách, či z prostredia polície, prokuratúry a silných oligarchických zoskupení či tzv. veľkopodnikateľov je jednou z kľúčových pozícií práve pozícia policajného prezidenta.

Z tohto pohľadu s výmenou tejto osoby na danej funkcii nemôže nikto hazardovať prípadným jeho ponechaním, ale tohto bez zbytočných debatných krúžkov je treba požiadať o podanie demisie a v prípade jej odmietnutia na základe vykonaného vyšetrovania tvrdení bývalého I. viceprezidenta Málika požiadať NBÚ SR o preskúmanie osvedčenia pre Milana Lučanského na stupeň utajenia prísne tajné s predpokladom jeho odvolania.

Ten, kto vehementne presadzuje jeho ďalšie zabetónovanie v tejto pozícii poukazovaním na terajšie "výborné výsledky" je buď politicky naivný alebo sa pokúša podať pomocnú ruku ohrozeným skupinám páchateľov, aby si udržali štatút beztrestných (trestne nestíhateľných), pravdaže v obchode "niečo za niečo".

Pri tých výborných výsledkov "novej" polície pod vedením Milana Lučanského je treba sa pýtať, prečo už nie sú vyšetrovaní a trestne stíhaní policajti a vyšetrovatelia, ktorí sa podielali na vyšetrovaní prípadov s podozrivým Bašternákom, Kočnerom, poškodeným Robertom Čížom (Glance House), prokurátorom Špirkom (jeho trestné stíhanie ale aj daňový prípad "strapatého a Robka").

Prečo už nie sú stíhaní ďalší policajti v súvislosti so zneužitím informačných databáz na vyhotovenie vzťahových pavúkov na najmenej 30 novinárov, prokurátorov a iných osôb a na ich nezákonnom sledovaní a vyhotovovaní obrazových záznamov.

Prečo už nie je stíhaný Dobroslav Trnka, podozrivý vo veci Tipos - Lemikon, podozriví vo veci zmluvy o zavedení mýtneho systému, podozriví, ktorí sa podieľali na nezákonnom vyšetrovaní a trestnoprávnom šikanovaní poslanca Matoviča, Naďa, Grendela - prečo všetci títo už nie sú stíhaní ...

Tak ako Milan Lučanský a jeho viceprezidenti, tak nemôžu ostať vo svojej funkcii ani šéf inšpekcie nosiaci čiapku "mafia", ani šéf NAKA, a iní ...

Pritom je treba okamžite pripraviť a prijať organizačné opatrenia na zmenu súčasného katastrofálneho tzv. modelu regionálnej organizácie a riadenia útvarov NAKA a tieto zmeniť do líniovej formy, aby sa im vrátila aspoň časť efektívnosti, začo už nesie plnú zodpovednosť policajné vedenie na čele s Milanom Lučanským a šéfom NAKA pánom Zurianom.

Pokiaľ si nové politické vedenie krajiny aj ich odborné tímy predstavujú, že zločiny spáchané za 12 rokov vlády Smeru budú môcť vyšetrovať zložky NAKA s tým personálnym obsadením v akom sú doteraz, s tým "informačným systémom" ako je doteraz, tak si pod sebou režú konár.

Jozef Šátek, bývalý vyšetrovateľ PZ SR (zverejnené na jeho poste 3.3.2020)