Stoltenberg sa pokúsil zmierniť vyhlásenia Trumpa

18.06.2020

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že zatiaľ nebolo riešené ako a kedy vyvedú USA tretinu vojsk z SRN, ako to vyhlásil v médiách prezident USA Donald Trump, oznámil to The Daily Telegraph. Očakáva sa, že problém bude riešený prostredníctvom videokonferencie ministrov obrany členských štátov NATO, ktorá bude zameraná na rast "ruskej miltantnosti".

"Stolltenberg sa pokúsil zmierniť obavy z amerického rozhodnutia stiahnuť z Nemecka tisíce vojakov uprostred rastúcej "ruskej militantnosti", uvádza denník The Daily Telegraph. Generálny tajomník tak urobil po tom, ako D. Trump, jemu typickým spôsobom, prostredníctvom médií 15. 6. 2020 potvrdil, že USA sú pripravené stiahnuť z Nemecka 9 500 vojakov spolu s technikou. "Prítomnosť USA v Európe, to nie je len obrana Európy, ale aj obrana americkej moci mimo Európy,"povedal Stoltenberg.

Túto otázku konzultoval generálny tajomník s ministerkou obrany Nemecka Annegret Krampovou- Karrenbauerovou, ktorá uviedla, že oficiálne nebola informovaná a vyvedení vojsk USA z Nemecka. Takéto riešenie sa podľa Trumpa prijíma, lebo SRN si nesplnila záväzok z hľadiska financovania - prejsť do roku 2024 k príspevku pre NATO vo výške 2 % HDP.

Ministri obrany členských krajín NATO budú diskutovať o plánoch amerického prezidenta na zníženie počtu vojsk v Nemecku prostredníctvom videokonferencie, ktorá sa uskutoční 18. - 19. 6. 2020. Ministri očakávajú, že D. Trump využije konferencie a bude informovať prvýkrát spojencov o tomto probléme.

Diplomati NATO upozorňujú, že D. Trump nie prvýkrát hovorí o odchode amerických vojsk z niektorej krajiny, ale v konečnom dôsledku "skutek utek". Nepomenované zdroje príspevku tiež naznačujú vysoké náklady a zložitosť, pokiaľ ide o materiálnu a technickú podporu presunu veľkého počtu vojakov. Ďalej sa očakáva, že počas stretnutí ministri obrany podpíšu balík opatrení proti Rusku vrátane vojenských cvičení a hromadných nákupov systémov protivzdušnej obrany v reakcii na vybudovanie raketového arzenálu v krajine.

The Daily Telegraph uviedol, že okrem toho britský premiér Boris Johnson oznámil zlúčenie ministerstva zahraničných vecí a ministerstva medzinárodného rozvoja, v ktorom navrhuje presmerovať pomoc, ktorú Londýn poskytoval africkým krajinám, do krajín východnej Európy.

"Zambii poskytujeme toľko pomoci ako Ukrajine, hoci táto je životne dôležitá pre európsku bezpečnosť. Prideľujeme Tanzánii desaťkrát viac finančných prostriedkov ako šiestim krajinám západného Balkánu, ktoré sú mimoriadne zraniteľné voči ruským zásahom, "uviedol premiér.

V najbližších dňoch uvidíme, čo zásadné ministri obrany dohodnú. Alebo NATO naďalej ostane "fackovacím panákom" Donalda Trumpa, ktorý mu bude svoje zámery odkazovať prostredníctvom médií.