Strelili si USA do nohy pri sankciách proti Turecku?

20.12.2020

Internetové stránky ministerstva zahraničia zverejnili vo štvrtok 17. decembra vyhlásenie ministra zahraničia Mika Pompea tureckému ministrovi zahraničných vecí MevlutoviCavusogluovi, informuje o tom portál Pravda.ru.

Uvádza sa v ňom, že uvalenie sankcií USA voči Turecku zo14. decembra bolo nevyhnutné v súlade so zákonom o boji proti americkým protivníkom prostredníctvom sankcií (CAATSA). Upozorňujeme, že CAATSA sa stal federálnym zákonom USA v júli 2017 a umožňuje uvaliť sankcie na krajiny a spoločnosti, ktoré nakupujú vojenské vybavenie z Ruska.

Minister zahraničných vecí Pompeo ministrovi zahraničia Cavusogluovi objasnil, že nákup systému S-400 Tureckom "ohrozuje bezpečnosť amerického personálu a vojenského materiálu a umožňuje Rusku prístup k tureckému vojenskému a obrannému priemyslu". Štátny tajomník zdôraznil, že "účelom sankcií je zabrániť Rusku v získavaní významných príjmov, prístupu a vplyvu a ich účelom nie je narušiť vojenské kapacity alebo bojovať proti pripravenosti Turecka alebo iného spojenca alebo partnera USA".

Popredný vojenský expert z Centra pre vojensko-politický výskum MGIMO M. Aleksandrov tvrdí, že tento systém potenciálne skutočne ohrozí personál USA, ak sa USA rozhodnú bombardovať turecké posádky, napríklad Washington môže mať takéto zámery v Sýrii alebo Líbyi, pretože USA v roku 2016 podporili puč v Turecku proti Recepovi Erdoganovi. Turecko preto potrebuje ruské systémy PVO a Turecko "vie, čo robí".

Hrozba dopadu sankcií (CAATSA) nezastavila tureckého prezidenta Recepa Erdogana. Na jeseň 2017 podpísala Ankara dohodu o kúpe systému PVO S-400. Prvá batéria bola dodaná v júli 2019. O týždeň neskôr USA vylúčili Turecko zo stíhacieho programu F-35. Turecko zároveň stratilo až 10 miliárd dolárov, ktoré už boli do projektu investované. Teraz mu boli uložené sľúbené sankcie.

Sankcie USA proti Turecku podkopávajú jeho suverenitu. Sankcie proti vedeniu Rady obranného priemyslu (SSB) Tureckej republiky zahŕňajú:

• zákaz vydávania určitých vývozných licencií a povolení USA na akýkoľvek tovar alebo technológiu prevádzanú spoločnosťou SSB;• zákaz pôžičiek alebo úverov od finančných inštitúcií v USA pre SSB v celkovej hodnote viac ako 10 miliónov dolárov za akékoľvek obdobie 12 mesiacov;• zákaz pomoci USA Export-Import Bank na vývoz SSB;• požiadavka, aby USA odmietli pôžičky od medzinárodných finančných inštitúcií v prospech SSB ;• uvalenie sankcií na úplnú blokádu majetku a vízové ​​obmedzenia pre vysokých úradníkov hlavného tureckého rezortu obrany, najmä pre šéfa agentúry Ismaila Demira.

To znamená, že v skutočnosti ide o odvetvové sankcie. Nie je náhoda, že ich Erdogan označil za útok na zvrchované práva krajiny.

"Ich skutočným účelom je, aby sme sa stali závislými v obrannom priemysle. Budeme pracovať dvakrát tak usilovne, aby bol náš obranný priemysel ešte nezávislejší," uviedol Erdogan na tureckej stanici NTV.

Podľa experta nemôže Erdogan nikomu ukázať, že ohrozuje suverenitu Turecka. Pre neho je to už zásadná politická otázka a Američania "sankciami zjavne zašli priďaleko". "Teraz sa Erdogan rozhodne nevzdá zmluvy s Ruskom," uviedol expert.Ukrajina nemusí dostať turecké zbrane.

USA potrestaním Turecka za jeho "neposlušnosť pri nákupe PVO S-400" oslabili nielen turecko-americké spojenectvo v NATO, ale oslabili aj Ukrajinu, čo pre Rusko znamená taktické víťazstvo. Faktom je, že Ismail Demir nedávno podpísal s Kyjevom vojenskú dohodu o spoločnej výrobe korviet a útočných dronov . Podľa ukrajinského ministra hovoríme o projektoch určených na radikálne posilnenie schopností ukrajinských námorných síl. Existuje však veľká pravdepodobnosť, že úverové obmedzenia a zákaz vývozných licencií uvedené v sankciách zablokujú ďalšiu vojenskú spoluprácu medzi Tureckom a Ukrajinou a neumožnia Ukrajine vybudovať svoj potenciál v Čiernom mori.

Podnikanie Turecka sa neobmedzuje iba na Ukrajinu. Turecko má silné postavenie na Blízkom východe a v Stredomorí. Je prítomné pri riešení konfliktov v Sýrii, Iraku, Líbyi, Azerbajdžane, Perzskom zálive, Afrike, Európe (otázkautečencov vo východnom Stredomorí, v územných sporoch s Gréckom). Poškodením vzťahov s Tureckom USA oslabia svoju schopnosť ovplyvňovať dianie vo všetkých týchto strategických regiónoch, čím sa zvýšia šance Ruska, vrátane ďalšieho vstupu na turecký trh so zbraňami.

V konflikte s Tureckom sa jasne prejavila neschopnosť Spojených štátov konať konštruktívne a naprávať svoje chyby, čo vedie k geostrategicky nesprávnym záverom. Zdalo by sa, že je potrebné napraviť dôsledky podpory neúspešného pokusu o štátny prevrat, ktorý 16. júla 2016 uskutočnila proamerická armáda. Zlyhanie sprisahania viedlo k urýchleniu protizápadného driftu a driftu prezidenta Erdogana smerom k ďalšiemu vplyvnému hráčovi v regióne - Rusku. Nešlo by o ospravedlnenie a nebolo by možné vydať vodcu opozície Gülena obvineného z terorizmu v Turecku, ale sebadôvera a narcizmus to neumožnili, vzťahy Ankary s Washingtonom sa odvtedy čoraz viac komplikujú a zďaleka nie sú urovnané.

Je načase, aby si Washington uvedomil, že takýmto prístupom k Turecku nemá šance. Rusko a Turecko v roku 2015, po zničení ruského bombardéra SU-24M tureckým letectvom, sa nachádzali na pokraji ozbrojeného konfliktu alebo prinajmenšom v situácii konfrontácie, ktorá úplne vylúčila akúkoľvek možnosť vojensko-technickej spolupráce. Po pochopiteľných sankciách sa však Ankara ospravedlnila a vzťahy sa začali neustále zlepšovať, dnes krajiny všade nachádzajú kompromisy.