Stručné dejiny vakcinácie
Imunizácia, v tej či onej forme, nás chránila po stáročia (presnejšie viac ako 2300 rokov). Skoré techniky však boli ďaleko od dnešnej vyspelej technológie - jedna prevládajúca taktika na konci 17. a začiatku 18. storočia zahŕňala vtieranie chrást z kiahní do kože ako ochranu. Po tejto primitívnej forme "očkovania" nasledovali účinnejšie metódy, ktoré viedli k úplnej eradikácii niektorých chorôb a pomohli tak pripraviť cestu pre nástup vakcín. O niektorých aspektoch histórie v tejto oblasti informuje The Guardian.
Rýchla a život zachraňujúca reakcia vedeckej komunity na pandémiu koronavírusu je len jedným príkladom toho, ako ďaleko sme sa dostali. Odkedy boli v decembri 2020 podané prvé autorizované vakcíny proti Covid-19, rastúci zoznam ďalších výrobcov vakcíny sa snaží získať jej schválenie.
Vývoj novej vakcíny zvyčajne trvá 10 až 15 rokov a samotný proces sa stále zdokonaľuje viac ako storočie. Je pozoruhodné, že počas pandémie Covid-19 sa táto časová os skrátila až na 12 - 18 mesiacov. Vakcíny vo všeobecnosti zachránili milióny životov a chránia nás pred infekčnými chorobami, jednou z najväčších hrozieb pre ľudské zdravie. Dnes je to relevantnejšie ako kedykoľvek predtým. Aby sme pochopili, čo sme už dosiahli pomocou vakcín - a kam smerujeme - preskúmajte časovú os ivh vývoja nižšie.
400 pred n. l.
Grécky lekár Hippokrates skúma infekčné choroby
Jeden z prvých popisov infekčných chorôb sa datuje od Hippokrata, známeho ako otca modernej medicíny. V tom čase písal o epidémiách zahŕňajúcich mumps , záškrt a žltačku.
1000 n. l.
Číňania vynašli imunizačnú techniku proti kiahňam
V ranej Číne sa na ochranu pred kiahňami používala metóda nazývaná variolácia. Variolácia znamená úmyselne infikovať niekoho kiahňami, aby sa naočkoval. Čínsky cisár naočkoval svoje deti touto technikou, ktorá zahŕňala rozdrvenie vredov kiahní a fúkanie do ich nosa.
1300
Bubonický mor
Bubonický mor, známy aj ako čierna smrť, si v 14. storočí vyžiadal životy až 25 miliónov ľudí (možno aj viac). Táto zriedkavá bakteriálna infekcia, prenášaná infikovanými blchami, spôsobila strašne bolestivé úmrtia charakterizované vytekajúcimi vriedkami naplnenými hnisom nazývanými buboes. Choroba existuje dodnes, aj keď je zriedkavá a existujú účinné spôsoby liečby.
1612
Henry, princ z Walesu, zomiera na brušný týfus
Vo veku 18 rokov zomiera Henry, princ z Walesu, syn kráľa Jakuba I. na týfus. Ide o jeden z prvých zaznamenaných prípadov brušného týfusu v Anglicku.
1672
Variolácia ako inokulačná technika získava na popularite
Varioláciu , metódu imunizácie, ktorá úmyselne infikuje človeka miernou dávkou kiahní na ochranu, ďalej spopularizovala lady Mary Wortley Montagu, ktorá kvôli kiahňam stratila svojho brata. Ona prežila, ale znetvorili ju jazvy po infekčnej chorobe. Svoje deti nechala verejne naočkovať a o storočie neskôr sa vo Veľkej Británii a Amerike objavili rôzne prístupy. V roku 1736 syn Benjamina Franklinapodľahne kiahňam a Franklin verejne prejavuje svoju ľútosť nad tým, že nedal svojho syna zaočkovať.
1735
Smrtiaci záškrt zabíja malé deti
Nové Anglicko zasiahla infekčná epidémia záškrtu, ktorý postihuje predovšetkým deti mladšie ako 10 rokov a vyhladzuje celé rodiny. Až takmer o 200 rokov neskôr v 40. rokoch 20. storočia sa vakcína proti záškrtu začala distribuovať v celosvetovom meradle.
1796
Vynájdená vakcína proti kiahňam
Lekár Edward Jenner urobil veľký prelom a vytvoril prvú vakcínu proti kiahňam na svete. Zistilo sa, že očkovanie je bezpečnejšie ako variolácia, proces, ktorý so sebou nesie značné riziká. Jenner infikoval ľudí kravskými kiahňami, ktoré vyvolali miernu infekciu, ktorá vytvorila dostatok imunitnej odpovede na ochranu pred kiahňami. V roku 1966 WHO pridelila finančné prostriedky na vytvorenie programu intenzívnej eradikácie pravých kiahní. Donald AinslieHenderson, dlhoročný veterán amerického Centra pre prenosné choroby a dekan na Univerzite Johnsa Hopkinsa, sa stal lídrom tohto nového programu zameraného na urýchlenie výskumu a rozšírenie očkovania. Pokroky jeho tímu vo vede viedli k eradikácii kiahní - prvej infekčnej choroby oficiálne eliminovanej očkovaním - historický míľnik dosiahnutý v roku 1979.
1885
Vyvinutá vakcína proti besnote
Louis Pasteur, prezývaný aj otec biochémie, vyvíja prvú vakcínu proti besnote . Napriek účinnosti vakcín proti besnote dnes imunizačné programy zlyhávajú, najmä v menej rozvinutých oblastiach Ázie a Afriky, pravdepodobne ovplyvnené problémami s prístupom k starostlivosti, genetikou a environmentálnymi faktormi.
1905
Posledné prepuknutie žltej zimnice bolo zaznamenané v New Orleans
Americkí armádni výskumníci identifikujú komáre ako prenášačov žltej zimnice. Po epidémii v New Orleans v roku 1905 sa začala masová eradikácia komárov a epidémie sa následne zastavili. Univerzálna štandardná vakcína proti žltej zimnici bola vyvinutá neskôr v roku 1936.
1918
Španielska chrípka zasiahla svet
Pandémia španielskej chrípky, všeobecne známa ako chrípka, zabila v roku 1918 až 50 miliónov ľudí. Po desaťročiach výskumu bola vytvorená vakcína proti chrípke experimentovaním na fretkách. Napriek rozšírenej dostupnosti vakcín proti chrípke v súčasnosti stále tisíce ľudí na ňu zomierajú každý rok.
1948
DTP: prvá kombinovaná vakcína
Kombinované vakcíny sa bežne používajú na boj proti množstvu chorôb. Táto prax sa začala v roku 1948 spojením jednotlivých vakcín proti záškrtu , tetanu a čiernemu kašľu do jednej vakcíny. Dnes sa vakcína pravidelne podáva tehotným ženám, mladistvým a iným dospelým.
1955
Schválená vakcína proti detskej obrne
Obrna je tu už tisíce rokov, pričom veľké ohniská zasiahli USA koncom 19. storočia. Ďalšia veľká epidémia zasiahla New York City v roku 1916, zabila tisíce ľudí a nechala budúceho prezidenta USA Franklina Delano Roosevelta v roku 1921 natrvalo paralyzovaného od pása nadol. Až v roku 1955 sa konečne objavila životaschopná vakcína. Po klinických skúškach, ktoré zahŕňali zhruba 1,3 milióna detí, je schválená na použitie.
1955
Začína sa celosvetový boj proti malárii
Malária je závažné, potenciálne smrteľné ochorenie, ktoré sa šíri uštipnutím infikovanými komármi. V roku 1955 sa vyvinulo celosvetové úsilie na eradikáciu choroby. Napriek tomu je malária stále hlavnou príčinou úmrtí vo svete a len v roku 2019 si vyžiadala viac ako 400 000 životov. Len nedávno bola schválená prvá vakcína proti malárii pre deti v subsaharskej Afrike a iných vysoko rizikových oblastiach. Výskum na vakcínu proti malárii pokračuje ďalej.
1961
Zasiahla siedma pandémia cholery
Siedma pandémia cholery sa objavila v Indonézii, expandovala do Afriky a ďalších častiach Ázie. Cholera je v súčasnosti stále endemická v mnohých krajinách, pričom k poslednému prepuknutiu došlo v Jemene v roku 2017.
1981
HIV/AIDS sa objavuje v USA
Prvé prípady záhadnej choroby neskôr pomenovanej syndróm získanej imunodeficiencie (AIDS) sú hlásené v USA. V roku 1984 Dr. Luc Montagnier a Dr. Robert Gallo oznámili, že retrovírus - teraz nazývaný vírus ľudskej imunodeficiencie(HIV) - spôsobuje AIDS. Prvé antiretrovírusové lieky boli schválené v roku 1987 a tento typ v konečnom dôsledku zmenil liečbu HIV. Od 80. rokov 20. storočia počet infekcií HIV v krajinách ako USA drasticky klesol, no v niektorých oblastiach je miera stále vysoká. Z odhadovaných 37 miliónov ľudí žijúcich s HIV na celom svete v roku 2020 boli viac ako dve tretiny prípadov zistených v Afrike.
2003
Prvýkrát zasiahla epidémia Sars
V Číne je identifikovaná nová choroba nazývaná ťažký akútny respiračný syndróm (Sars) . Vírus, ktorý sa šíril vzduchom cez kvapôčky, sa Sars dostal do 29 krajín a infikoval viac ako 8 000 ľudí, kým sa epidémia dostala pod kontrolu. O deväť rokov neskôr sa blízkovýchodný respiračný syndróm (Mers) rozšíril do 27 krajín, čo viedlo k dnešnému dňu takmer 1 000 úmrtiam.
2014
V Afrike prepukla epidémia eboly
V Afrike sa objavila najväčšia epidémia eboly od 70. rokov minulého storočia. Odvtedy zasiahlo africké krajiny 36 epidémií eboly, pričom najväčšia z nich spôsobila chaos v Sierra Leone v rokoch 2014-2016. Prvá vakcína proti ebole bola nakoniec schválená v roku 2019.
2016
Osýpky sú dočasne odstránené
Míľnik v eliminácii chorôb sa dosiahol, keď sú osýpky dočasne odstránené z Ameriky. Do roku 2018 dostalo takmer 86 % detí na svete jednu dávku vakcíny proti osýpkam do svojich prvého roka života. Napriek tomu, že sa tomu dalo predísť, prípady osýpok v roku 2019 explodovali a zabili viac ako 200 000 ľudí na celom svete.
2019
Prvý prípad ochorenia Covid-19 je potvrdený
Nový koronavírus prepukol v čínskom Wu-chane a rýchlo sa rozšíril do zvyšku zemegule. Covid-19 je najsmrteľnejšie zdokumentované prepuknutie respiračného ochorenia od pandémie španielskej chrípky v roku 1918. Vedci sa snažili nájsť imunitného agenta - proces, ktorý zvyčajne trvá roky.
2020
Globálne regulačné orgány povoľujú vakcíny proti Covid-19 na núdzové použitie
V decembri 2020 začnú globálne regulačné orgány povoľovať vakcíny na núdzové použitie proti Covid-19. S miliónmi životov stratených v dôsledku koronavírusu a výzvami súvisiacimi s dodávkami, skladovaním a distribúciou existujúcich vakcín je naliehavosť vývoja a distribúcie ďalších vakcín proti Covid-19 celosvetovou prioritou.
Kam smeruje ľudstvo?
Vývoj imunizácie a jej techník trvá stáročia, pomáha odstraňovať mnohé infekčné choroby a zachraňuje nespočetné množstvo životov. Je len na ľudstve, akú cestu si priebežne volilo a ešte zvolí... Pripomeňme si z našej histórie, že vakcinácia zlikvidovala v Československu veľmi vážne ochorenia a na druhej strane, že epidémia cholery sa stala rozbuškou na vypuknutie Východoslovenského roľníckeho povstania v roku 1831. Impulzom boli preventívne opatrenia v podobe dezinfekcií studní a potokov, ktorých účelom bolo chrániť ľudí pred nákazou.