Sudcovia sú pod sankciami

08.07.2020

Americký prezident Donald Trump sa rozhodol dať pod sankcie pracovníkov Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu. Jedná sa o sudcov zapojených do vyšetrovania možných vojnových zločinov amerických jednotiek v Afghanistanu.

Štátny sekretár USA Mike Pompeo prehlásil, že USA nedovolia, aby Američanom hrozil orgán, ktorý je "paródiou práva" a k nemu sa pripojil aj šéf Pentagonu, ktorý ubezpečil Američanov, že "ani jeden vojak USA sa nepostaví pred tento súd". Trump vo svojom prehlásení zdôraznil, že činnosť ICC ohrozuje suverenitu USA a taktiež ich partnerov, ktorí neuznávajú jurisdikciu ICC.

Medzinárodný trestný súd (International Criminal Coul - ICC) je stály trestný tribunál príslušný na stíhanie genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a zločinov agresie. Súd bol zriadený v roku 1998 Rímskym štatútom. Sídlom súdu je Haag.

Americký prezident Bill Clinton podpísal Rímsky dohovor, ktorým sa zriadil ICC. Jeho nástupca George W. Bush tento podpis stiahol pre obavy z nespravodlivého stíhania Američanov z politických dôvodov, pripomína agentúra AP.

V novembri roku 2017 hlavná prokurátorka ICC Fatau Bensoldová požiadala o schválenie vyšetrovania krutostí pripísaných všetkým stranám afghanskeho konfliktu. Jej žiadosť sa týkala plnohodnotného vyšetrenia zločinov v Afghanistane. Americkým vojakom sa pripisuje "mučenie, kruté zaobchádzanie, porušovanie osobnej dôstojnosti, znásilňovanie a iné sexuálne násilie" na zajatcoch v Afghanistane a iných miestach v priebehoch rokov 2002 - 2004. Okrem príslušníkov Americkej armády a spravodajských služieb USA budú vyšetrovaní aj členovia hnutia TALIBAN a afghanske vojenské sily.

Trump v súvislosti s rozhodnutím ICC požiadal ministra financií USA Stevena Mnuchina a štátneho sekretára Mika Pompea, aby zmrazili aktíva pracovníkov ICC, ktoré sa nachádzajú v jurisdikcii USA a zakázal im vstup na teritórium USA.

Generálny prokurátor USA William Barr "potvrdil" skutočnosti o korupcii v ICC. Tak ako zvyčajne, aj tento raz je ICC "manipulovaný a ovplyvňovaný Ruskou federáciou a Washington je znepokojený rastom aktivity súvisiacej s ICC". USA sú pripravené nevydávať víza pre pracovníkov ICC.

Agentúra Reuters citovala prehlásenie predstaviteľa ICC O-Gon Kwona - "takéto opatrenia sú bezprecedentné a sankcie podrývajú naše spoločné úsilie v boji s beztrestnosťou a zabezpečením zodpovednosti". Zdôraznil, že americké opatrenia prestavujú "hrozby a donucovanie" a prejavil "hlbokú ľútosť" nad spôsobom, akým danú situáciu rieši prezident USA.

Bývalý poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton uviedol sa v roku 2019 vyjadril, že tento súd je "nelegitímny" a "prakticky pre nás už mŕtvy". Vyjadril sa tak na pôde konzervatívnej organizácie Federalist Society vo Washingtone. Uviedol, že ICC ohrozuje "ústavné práva" Američanov a zvrchovanosť Spojených štátov. Bolton tiež pohrozil súdu a jeho personálu sankciami, ak bude pokračovať vo vyšetrovaní údajných vojnových zločinov spáchaných Američanmi v Afganistane.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v reakcii uviedla, že útok Boltona a administratívy prezidenta Donalda Trumpa na ICC je útokom na milióny obetí a tých, čo prežili najzávažnejšie zločiny, ktoré definuje medzinárodné právo.

Tak ako Trump postupne ruší medzinárodné zmluvy a členstvá USA v medzinárodných inštitúciách (napr. - dňa 8.7.2020 upovedomila Kongres o vystúpení USA z WHO), tak aj jeho predstava práva "na americký spôsob" je prinajmenšom čoraz viac diskutabilná.