Súťaž o vakcínu proti koronavírusu - riziká

10.12.2020

Súťaž vo vývoji účinnej vakcíny proti koronavírusu vedú nielen farmaceutické spoločnosti, ale aj štáty s nimi spojené, zdôrazňuje Wiener Zeitung. Čína a Rusko sa v tomto závode ujali vedenia. V týchto podmienkach je aj Západ nútený akcelerovať, ale v konečnom dôsledku sú všetci vystavení riziku uvoľňovaním nedostatočne dobre otestovaných vakcínna trh.


Spolu s výrobnými firmami bojujú tiež štáty, ktoré sú s nimi spojené, o popredné miesto v boji proti koronavírusu, píše rakúsky Wiener Zeitung. Čína a Rusko sa ujali vedenia, Západ sa ich snaží dobehnúť. Moderný svet teraz zažíva pre neho nezvyčajnú situáciu, už viac ako šesť mesiacov vírus diktuje národom na celom svete podmienky vzájomného spolužitia a núti celé ekonomiky prijímať karanténne opatrenia, ničítradičný spôsob života, poškodzuje obchod. Vírus spôsobujeobete medzi staršími ľuďmi a ľuďmi, ktorí majú oslabenú imunitu. Vo svete existuje veľká potreba návratu k normálnemu každodennému životu, bezpečnosti a stabilite, ktorú je možné aj plánovať.

"Všetky oči sa teraz obracajú na farmaceutický priemysel, ktorý uvádza na trh vakcínu vyvinutú v rekordnom čase, čo je okolnosť, ktorá vyvoláva veľa obáv z možných vedľajších účinkov. Napokon, zatiaľ nebola na trh uvedená vakcínatakéhoto typu," tvrdí autor článku G. Lechner. "Čas sa však kráti a čas sú peniaze," poznamenáva, "najmä, pokiaľ ide o tak dôležitý obchod." Na globálnom trhu s vakcínami proti koronavírusu je každý človek na planéte považovaný za potenciálneho klienta. Spoločnosť, ktorej produkty sa v tomto závode ukážu ako najefektívnejšie, získa nielen obrovské zisky, ale aj obrovské uznanie a marketingovú podporu - bude týmto spôsobom môcť propagovať ďalšie lieky a prípravky svojej produkcie. Naopak, neúspešný liek, napríklad neúčinný liek s ťažkými vedľajšími účinkami, môže byť pre imidž spoločnosti fatálny.

Teraz však ide o veľa, nielen pre súkromné ​​podniky, zdôrazňujú viedenské noviny. Očakávania vlád sú tiež vysoké, niekedy len preto, že podporujú príslušné firmy z prostriedkov daňových poplatníkov. USA napríklad vyčleňujú viac ako 10 miliárd dolárov na potreby ôsmich farmaceutických spoločností. Nemecko podporuje tri spoločnosti - Curevac, IDT Biologica a Biontech, ktoré už vyvinuli vakcínu, poskytnutím 750 miliónov eur. Hranica medzi súkromnými spoločnosťami a štátom sa preto čoraz viac stiera, poznamenáva Wiener Zeitung.

Podľa autora článku už hovoríme o akejsi "vakcínovej geopolitike". V tomto závode sa najskôr ujali vedenia Rusko a Čína, čím prinútili Západ k okamžitému prijatiu opatrení. "V tejto súťaži sú všetky vlády sveta pod tlakom, bez ohľadu na to, či sú demokratické alebo autoritárske," hovorí Anna Holzscheiterová, politologička z Technickej univerzity v Drážďanoch. "Pomocou vakcíny hľadáme spôsob, ako vyslať obyvateľstvu signál, že úrady sú schopné sa o nichpostarať. Týmto spôsobom sa navyše snažia spomaliť silné ekonomické dôsledky pandémie," tvrdí expertka na globálnu zdravotnú politiku. " Majú samozrejme vplyv na schopnosť konať na medzinárodnej politickej scéne."

Niekomu sa teraz zdá, že z hľadiska geopolitiky môže Čína ťažiť z koronavírusovej krízy, poznamenávajú rakúske noviny. Aj keď tam pandémia vypukla, autoritatívny Peking prijal tvrdé možné opatrenia, ktoré zrejme pomohli vírus potlačiť, zatiaľ čo vo Washingtone v posledných mesiacoch zúrila pandémia, Čína sa ukázala byť medzinárodne pripravená na spoluprácu. "Keď napríklad USA oznámili vystúpenie zo Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, čínsky prezident Si Ťin-pching vyplnil vákuum a vyhlásil, že dáva dve miliardy dolárov na zabezpečenie toho, aby vakcínu dostali menej rozvinuté krajiny," hovorí Holzscheiterová.Čínske kroky však nemožno označiť za úplne nezainteresované, píše Wiener Zeitung. Samozrejme, ide o imidž a podnikanie, Čína chce takto získavať body ako nová svetová veľmoc medzi svojimi ázijskými krajinami, ako aj v Afrike a Južnej Amerike, a konkurovať USA.

Keď je pandémia pod kontrolou v Číne, Peking nie je závislý od očkovania a môže vakcínu vyvážať vo veľkom. Iba brazílsky štát São Paulo by takto mal dostať 46 miliónov dávok očkovacej látky.

Miesto na medzinárodnom trhu si dnes našlo aj Rusko so svojou vakcínou Sputnik V, ktorá nebola náhodne pomenovaná podľa satelitu vyvinutého v 50. rokoch, vďaka čomu sa Sovietsky zväz stal priekopníkom vo vesmíre. V súčasnosti sú v Rusku registrované ďalšie dve vakcíny. Ešte v septembri boli podpísané dohody o budúcom nákupe vakcíny Sputnik V s viac ako tuctom krajín v Ázii, Južnej Amerike a na Strednom východe. Egypt dostane z Ruska viac ako 25 miliónov dávok Sputniku. Zákazníkom vakcíny z Moskvy sa stala aj súčasť Európskej únie - Maďarsko. V Bruseli to spôsobilo nespokojnosť, Budapešť však minulý mesiac povolila použitie ruskej vakcíny, zdôrazňujú noviny.

Naháňačka za vakcínou je riskantná, upozorňuje Wiener Zeitung. V Rusku sa pri vývoji vakcíny použila klasická odskúšaná metodika, ale upustilo sa od povinnej tretej fázy pokusov, čo vyvolalo kritiku iných krajín. Na Západe sa používa nová vakcína založená na genetickom inžinierstve. Vakcína založená na tomto princípe nikdy predtým nebola vo svete schválená a použitá, a to je tiež veľké riziko, zdôrazňujú noviny.

Viedenské noviny tvrdia, že účinná vakcína nebude vytvárať iba dobrý obraz hlavných mocností - otvára dvere vytváraniu a prehlbovaniu väzieb, ktoré vedú aj k politickej závislosti. To všetko prilieva olej do ohňa boja konkurencie aj napriek medzinárodnej spolupráci univerzít, spoločností a dokonca štátov pri vývoji vakcíny. Nech už je to akokoľvek, krajiny stále zostávajú navzájom konkurenciou, uzatvára Wiener Zeitung.