Švajčiari v dileme - schválili zákaz zahaľovania tváre - a musia nosiť rúšky...

08.03.2021

Reuters: Švajčiarsko tesne hlasovalo za zákaz zakrytia tváre na verejnosti vrátane burky alebo nikábu, ktoré nosia moslimské ženy. Oficiálne výsledky ukazujú, že opatrenie v nedeľňajšom referende bolo za zákaz 51,2% a proti zákazu 48,8%. Návrh predložila pravicová Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá uskutočnila kampaň s heslami ako "Zastavte extrémizmus".

Popredná švajčiarska islamská skupina uviedla, že pre moslimov je "temný deň".

"Dnešné rozhodnutie otvára staré rany, ďalej rozširuje zásadu právnej nerovnosti a vysiela jasný signál o vylúčení moslimskej menšine," uviedla vo vyhlásení Ústredná rada moslimov s tým, že rozhodnutie napadne pred súdom.

Švajčiarska vláda proti zákazu namietala, že nie je na štáte, aby diktoval, čo si ženy obliekajú. Podľa výskumu na univerzite v Luzerne takmer nikto vo Švajčiarsku nenosí burku a nikáb nosí iba okolo 30 žien. Asi 5% obyvateľov Švajčiarska s 8,6 miliónmi obyvateľov sú moslimovia, väčšina pochádza z Turecka, Bosny a Kosova.

Obyvatelia Švajčiara majú právo na priame slovo vo svojich veciach v rámci systému priamej demokracie v krajine. Pravidelne sú vyzývaní, aby hlasovali o rôznych otázkach v celoštátnych alebo regionálnych referendách.

Nie je to prvýkrát, čo islam figuruje vo švajčiarskom referende. V roku 2009 občania išli proti vládnemu odporúčaniu a hlasovali za zákaz výstavby minaretov - návrh predložený aj SVP, ktorý uviedol, že minarety sú znakom islamizácie.

Návrh v nedeľňajšom referende sa priamo nezmieňoval o islame a mal sa zamerať aj na to, aby zabránili násilným pouličným demonštrantom nosiť masky. Hlasovanie sa však všeobecne označovalo ako "zákaz burky". Posledný návrh referenda ešte predbehol pandémiu koronavírusov, čo viedlo paradoxne k tomu, že všetci dospelí Švajčiari museli nosiť masky a to v mnohých prostrediach.