Svitla reálna nádej v boji s chorobou COVID-19

06.04.2020

Američania zápasiaci s extrémnym stúpaním počtu prípadov ochorenia COVID-19 upreli svoje nádeje do využitia starej liečebnej metódy podávania krvnej plazmy vyliečených jedincov tým chorým. Táto liečebná metóda bola prvý raz použitá v roku 1890. Spočíva na účinkoch krvnej plazmy vyliečených pacientov, ktorá bola podávaná chorým pacientom. Ich krvná plazma totiž obsahuje špeciálne proteíny a i protilátky, ktoré telo využíva na boj s chorobou.

Protilátky vyliečených pacientov a ich špeciálne proteínové zložky začnú okamžite učiť vlastný obranný systém tela ako bojovať proti koronavírusovým častiam a najmä ako rozpoznať a zlikvidovať jeho RNA reťazec. Táto časť účinnej látky v krvnej plazmy v boji proti korone sa nazýva " konvalescentná plazma".

Americká asociácia krvných bánk vyhlásila inštrukcie na zber týchto potrebných látok od darcov - donorov. Organizácia systému ohľadom získania potrebných látok sa začala a pokračuje, tak rýchlo ako sa len dá. Americký Červený kríž taktiež započal zber krvných plaziem online spôsobom. Všetci, čo môžu priložiť ruku k dielu sa maximálne snažia bojovať proti hrozivému číslu 275 000 nakazených, ktoré sa denne zvyšuje o tisíce.

Bude to fungovať? Tlačová agentúra Reuters sa opýtala doktora a profesora medicíny a molekulárnej mikrobiológie Jeffrey P. Hendersona z Washingtonskej univerzity medicíny v St. Louis. "Predtým ako sme vôbec mali vakcíny, bol tento spôsob liečenia využívaný na infekčné choroby ako osýpky a diptheriu. Plazma konvalescentov bola taktiež úspešne používaná počas chrípkovej pandémie v roku 1918," povedal doktor. Profesor zastáva názor, že "pokým bude vymyslená a odskúšaná riadna liečebná metóda, tak táto forma liečby bude určite úspešná, nakoľko je rokmi overená."