Tajná informácia pre ministra vojny Naďa

12.12.2021

Slovenský minister obrany Naď sa zaskvel výrokom, že Rusko na východe je krajinou, ktorá “zaútočí na koho chce a kedy chce”.  Zjavne si však poplietol reality a svetové strany, lebo takou krajinou v skutocnosti nie je Rusko na vychode ale USA na západe. Ako to je naozaj si možete urobiť obraz z nasledovného, pričom to dávame do láskavej pozornosti aj militantnému slovenskému ministrovi. 

Vláda USA nevedie komplexný a dostupný prehľad o svojej sieti zámorských základní. Najinkluzívnejšie odhady sú, že v súčasnosti Spojené štáty kontrolujú približne 800 zámorských zariadení vo viac ako 70 krajinách.

Typy základní spadajú do približne piatich základných kategórií, počnúc hlavnými operačnými základňami, na ktorých sú desiatky tisíc vojakov nasadených na dlhé časové obdobia, často aj s ich rodinami, až po štruktúry zariadení na ceste, ktoré iba skladujú zbrane a iné vybavenie.

Aby ste získali predstavu o rozsahu vojenskej prítomnosti USA, vezmite do úvahy, že len v Európe je asi 80 000 aktívneho personálu umiestnených vo viac ako 350 zariadeniach, z ktorých 39 sú hlavné základne v Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Nórsku. Ďalej je to Dánsko, Belgicko, Holandsko, Portugalsko, Španielsko, Grécko a Kosovo.

Menšie základne sa nachádzajú v Írsku, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Turecku a Gruzínsku. Šiesta flotila amerického námorníctva rotuje v Stredozemnom mori tri letky torpédoborcov, až 40 lodí a 175 lietadiel, pričom sa spolieha na niekoľko pevných základní na súši.

Spojené štáty majú v celom regióne približne 200 taktických jadrových zbraní. Európa je hlavným logistickým uzlom pre americké operácie v zahraničí, pričom viac ako 95 percent jednotiek so sídlom v USA smerujúcich do Iraku a Afganistanu prechádza cez oblasť zodpovednosti európskeho velenia.

Na Blízkom východe môže byť ťažké presne určiť počty nasadení, pretože vojaci sú rozmiestnení na dočasnom a rotačnom základe a vláda USA veľa informácií o nasadených jednotkách tají.

V súčasnosti je však v regióne približne 50 000 vojakov, ktorí nezahŕňajú vojenských alebo civilných dodávateľov. K februáru 2017 stále existujú hlavné základne v Afganistane, kde stále pôsobí približne 12 900 amerických síl, a v Iraku, kde v súčasnosti rotuje okolo 7 500 vojakov. Letecká základňa je umiestnená v Jordánsku, kde je viac ako 2 500 vojakov a malý počet amerických vojakov je v Izraeli na dohľad a obranu proti balistickým raketám.

Inštalácie amerického námorníctva, letectva a armády sa nachádzajú v Egypte v Káhire, v Port Said, pozdĺž Suezského prieplavu a na Sinajskom polostrove, ako aj v Kuvajte, ktorý má viac ako 13 400 vojakov.

Hlavné letecké základne sa nachádzajú v Katare v Al Udeide a v Spojených arabských emirátoch v Al Dhafra, kde je viac ako 5 200 a 1 800 vojakov. Piata flotila amerického námorníctva má v Bahrajne stálu prítomnosť viac ako 6 400 osôb, z ktorých denne spúšťa hliadky v Perzskom zálive. Malé základne a výcvikové zariadenia sa nachádzajú aj v Jemene, Ománe a Saudskej Arábii.

V ázijsko-pacifickej oblasti je viac ako 154 000 osôb aktívneho vojenského personálu (330 000, ak zahrniete aj civilistov). V Japonsku, Južnej Kórei, Austrálii, Singapure, Guame, Marshallových ostrovoch a Severných Mariánach sa nachádza 49 hlavných základní. 6 menších základní je umiestnených v Hongkongu, Thajsku, Kambodži, na Filipínach a inde.

"Azia pivot" Obamovej administratívy sa usiloval o väčší prístup a prítomnosť jednotiek v krajinách ako Vietnam a Filipíny. Áziou a Tichomorím tak rotuje päť úderných skupín lietadlových lodí, vrátane až 180 lodí a 1500 lietadiel, dve tretiny bojovej sily námornej pechoty, päť armádnych brigád Stryker a viac ako polovica celkovej sily amerického námorníctva.

Spojené štáty tiež udržiavajú mnoho malých základní v takmer dvoch desiatkach afrických krajín vrátane Džibuti, Nigeru, Čadu, Burkiny Faso, Mauretánie, Ghany, Libérie, Južného Sudánu a Ugandy, ako aj relatívne malý počet v Latinskej Amerike vrátane tých v Hondurase, Kuba, Kolumbia, Peru, Čile, Argentína a Brazília.

Základne sa nachádzajú aj v takých odľahlých základniach ako Grónsko, Island, Americká Samoa a Antarktída. Odhadované celkové náklady na udržiavanie tejto zámorskej základne a prítomnosti jednotiek sa pohybujú od približne 60 miliárd USD do 120 miliárd USD ročne. Len vojenský personál (mimo civilných spolupracovníkov) tvorí viac ako 284 000 osôb mimo hraníc USA... Rusko podľa amerických podkladov má v zahraničí 9 základní v 4 krajinách.

Spracované podľa John Glaser, Political Analysis, Cato Institute, 2017