Talianska prokuratúra stíha mimovládnu organizáciu

05.03.2021

Oficiálne vyšetrovanie bolo začaté proti štyrom členom talianskej mimovládnej organizácie Mediterranea Saving Humans po tom, čo sa preukázalo, že migranti boli prevzatí a prevezení za peniaze z dánskej nákladnej lode, uviedla pre agentúru MTI v pondelok sicílska prokuratúra Ragusa.

Ako uviedol portál Magyar Hirláp podľa prokuratúry loď mimovládnej organizácie Mare Jonio prevzala skupinu dvadsiatich siedmich prisťahovalcov z dánskej nákladnej lode Maersk Etienne a za "značné finančné výhody" ju previezla na sicílske pobrežie.

Raguská prokuratúra nariadila vyšetrovanie štyroch podozrivých osôb, okrem iného, z dôvodu podpory nelegálneho prisťahovalectva a porušenia medzinárodných noriem pre námornú záchranu. K vyšetrovaným patria vodcovia organizácie Mediterranea Saving Humans, včítane ľavicového aktivistu Luca Casariniho, vedúceho misie pre loď Mare Jonio a známeho ľavicového politológa Beppe Cacciu, kapitána lode, či riaditeľa dokumentujúceho prepravu migrantov.

Úrady v pondelok tiež vykonali domovú prehliadku v domoch vyšetrovaných osôb a v kanceláriách spoločnosti Mediterranea, kde boli tiež zaistené dokumenty. Sicílsky prokurátor Fabio D'Anna uviedol, že v posledných mesiacoch boli odpočúvané aj telefóny mimovládnych organizácií, ako aj monitorované pohyby na ich bankových účtoch.

Podľa prokuratúry vzala dánska nákladná loď Maersk Etienneskupinu migrantov na palubu v Stredozemnom mori 5. augusta minulého roku. Prisťahovalci nedostali povolenie na vylodenie na ostrove Malta. O tridsaťsedem dní dorazili na dánsku loď členovia Mediterranea Saving Humans, ktorí na vlastnú loď prevzali dvadsaťsedem utečencov vrátane malého dieťaťa a tehotnej ženy. Bolo tiež natočené video z operácie "prevzatia utečencov". Mare Jonio okamžite požiadala o povolenie na vplávanie do prístavu v Pozzalle na Sicílii, kde skupinu 12. septembra tiež vylodili.

Rovnako ako v prípade všetkých skupín prisťahovalcov začala príslušná územná prokuratúra vyšetrovanie ex offo s cieľom objasniť okolnosti týkajúce sa príchodu migrantov. Prisťahovalci informovali o tom, ako boli preložení z jednej lode na druhú. Prokuratúra chcela vyjasniť vzťah medzi dánskou spoločnosťou zaoberajúcou sa transportom nákladnými loďami a spoločnosťou Mediterranea a odhaliť "obchodnú transakciu" medzi dvoma stranami, ktorých sa mimovládna organizácia zúčastnila. "Za túto službu dostala značnú sumu," uvádza sa vo vyhlásení obžaloby.

Spoločnosť Mediterranea Saving Humans začala svoju činnosť na jeseň 2018 ako prvá talianska mimovládna organizácia, ktorá vysielala lode do Stredozemného mora. Bolonská mimovládna organizácia spolupracuje s loďami Mare Jonio a Alex v spolupráci s nemeckými Sea-Watch a španielskymi Proactiva Open Arms.

Predtým bola podaná ďalšia žaloba na šéfa misie Mediterranea Luca Casariniho v marci 2019 po tom, čo Mare Jonio so štyridsiatimi deviatimi prisťahovalcami zakotvili na ostrove Lampedusa bez povolenia, napriek zákazu vtedajšieho ministra vnútra Matteo Salviniho. Luca Casarini je známy tým, že vedie extrémistické skupiny na antiglobalistickýchprotestoch, ktoré tiež čelia stretom s orgánmi činnými v trestnom konaní. Bolo tak tomu napríklad na samite G7 v Janove v lete 2001, na ktorom sa stretli lídri najpriemyselnejších krajín sveta.

Matteo Salvini, bývalý minister vnútra Talianska a vodca strany Talianska liga, reagoval ako prvý na vyšetrovanie prokurátora voči tejto mimovládnej organizácii a naliehal na okamžité a dôkladné vyšetrenie prípadu. Vyhlásil, že sa chce tiež stretnúť s premiérom Mariom Draghim a ministerkou vnútra Lucianou Lamorgeseovou. Dodal, že od začiatku roka 2020 pricestovalo na talianske pobrežie 4 536 prisťahovalcov v priebehu prvých dvoch mesiacov, zatiaľ čo v tom istom období roku 2019 ich ministerstvo vnútra evidovalo len 269.

Mimochodom, civilný záchranný čln Sea-Watch 3 vzal cez víkend počas niekoľkých operácií v Stredozemnom mori na palubu celkovo 317 migrantov.