Taliansko čakajú rabovačky v obchodoch s potravinami?

02.04.2020

Ešte pred niekoľkými dňami sa po Taliansku rozoznievali hudobné tóny ulicami, keď si ľudia z balkónov púšťali povzbudivé tóny a tancovali vo viere, že všetko za chvíľu pominie a všetko bude opäť dobré.

Začiatkom tohto týždňa hudba ustala, na balkónoch už nik netancuje. S pribúdajúcim časom od totálnej karanténnej uzávery Talianska končia aj plamenné nádeje ľudí na navrátenie sa do bežného života Talianska. Najmä v chudobnejšej časti Talianska na juhu už začínajú sociálne nepokoje, ako sa stenčujú úspory obyvateľstva. Zistili totiž, že nič nebude v poriadku a mnoho rodín už nemá ani čo jesť.

"Už viac nespievajú a netancujú na balkónoch" povedal Salvatore Melluso, kňaz. "Teraz už nie sú ľudia najviac vystrašení z vírusu, ale omnoho viac z chudoby. Mnoho z nich prišlo o prácu a sú hladní. Stoja v dlhých radoch pred potravinami."

Na juhu Talianska bolo zaznamenané omnoho menej smrteľného dopadu vírusu ako v severnej časti Talianska, pandémia však omnoho silnejšie zasiahla život v tejto časti Talianska.

Napätie sa stupňuje najmä v oblastiach Campania, Calabria, Sicília a Puglia, a to vo vzťahu ku stenčovaniu zásob jedla a úspor. V týchto oblastiach sa vyskytli prípady, kedy majitelia malých obchodov boli vydieraní žiadosťami o rozdávanie jedla zadarmo. V iných častiach zase musí Polícia strážiť supermarkety, aby predchádzali kradnutiu v obchodoch a rabovačkám. Živnostníci pracujúci ako samozamestnávatelia, alebo tí pracujúci na báze kontraktov, ktorí nemajú žiadne sociálne zabezpečenie prišli o svoje výplaty. Mnoho z nich už ani nikdy prevádzky neotvorí.

Paride Enzine z Palerma na Sicílii pracuje ako čašník v reštaurácií, vzhľadom na to, že reštaurácie sú už dlho zatvorené, nedostáva žiadnu výplatu. Paride má manželku a dve deti a toho času žijú z úspor, ktoré sa stenčujú každým dňom. "Požiadal som banku, aby mi oddialila splátky úverov, povedali mi rázne nie. Táto situácia nás dostáva ako rodinu na kolená."

Na základe posledných prieskumov asociácie malých podnikateľov CGIA Mestre, dôsledok štátnych uzáver kvôli koronavírusu, ktoré sa ešte plánujú zvýšiť do Veľkej noci, zasiahla silne i komunitu približne 3.3 milióna ľudí, ktorí pracovali na čierno, aby nemuseli odvádzať dane a odvody. Z tejto komunity na čierno pracujúcich občanov sa viac ako 1 milión nachádza v postihnutých oblastiach Kampánia, Sicília, Puglia a Kalabria.

"V skutočnosti nevieme, či tieto čísla sú úplne presné, pretože tu je možné počítať len odhadmi pri čiernej práci," povedal Giovani Orsina, profesor politiky na Luissovej univerzite v Ríme. Avšak množstvo ľudí žije tak, že dennodenne pracuje na báze príležitostných výkonov prác, ako nádenník. Ja tam ďalej skupina súkromných podnikateľov, majiteľov malých obchodíkov, ktorí budú mať strednodobé úspory, z ktorých budú vedieť ako tak vydržať nejakú dobu v období štátnej karanténnej uzávery."

Uprostred rastúcich sociálnych nepokojov premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že 4.3 miliard EUR uvoľní z fondov solidarity pre samosprávy a dalších 400 miliónov EUR pôjde pri obce, ktoré budú musieť zabezpečiť stravu na stravné lístky pre hladujúce obyvateľstvo. Primátori a starostovia miest protestujú, najmä voči 400 miliónov EUR, ktoré považujú za absolútne nedostatočné.

"Je to absolútne nedostatočné" vyjadril sa Salvo Pogliese primátor oblasti Katánia. "Očakávali sme omnoho viac a dúfam, že vláda nájde cestu. Situácia je extrémne delikátna z dôvodu, že signifikantná časť obyvateľstva má nulový príjem. Tí ktorí predtým hrdo žili, sú teraz v extrémne ťažkej situácii".

Je tu veľký problém, peniaze 4.3 miliardy EUR, ktoré majú prísť na pomoc obciam v máji sú už teraz dizajnované na iné použitie a nie pre stravu občanov.

"Ak vláda očakávala, že tieto peniaze majú byť použité na nakŕmenie občanov, tak obce nebudú mať zase peniaze na financovanie iných vecí," povedal Orsina.

"A ďalšia tranža vo výške 400 miliónov je absolútne nedostatočná, keď sa rozdelí medzi všetky obce, tak zostane každej skoro nič. Vláda preniesla problém na obce, ktoré však nebudú môcť uspokojiť občanov. Boli vytvorené očakávania, ktoré nemôžu byť naplnené."

Existujú znaky, ktoré hovoria o tom, že sa vytvorili kriminálne organizácie, ktoré iniciujú rabovačky v obchodoch dokonca cez sociálne siete a nazývajú sa hrdo "Národná revolúcia".

"Ľudia, ktorí stoja za touto skupinou sú tí, ktorí sa predtým živili drobnými lúpežami v obchodoch a vykradačkami bytov a domov," povedal zdroj z protiteroristickej policajnej jednotky.

"Niektoré z týchto aktivít im úplne zamrzli, nakoľko jediné obchody, ktoré sú teraz otvorené sú supermarkety, lekárne, preto nemajú v podstate do čoho iného by pichli, nemôžu ani vykrádať byty, ľudia sú totiž doma. Majú tým pádom nedostatok prostriedkov na prežitie."

Leoluca Orlando politik z Palerma požiadal vládu, aby zabezpečila nejaký minimálny príjem pre každého občana na úrovni biedy. Ľudia sa obávajú, že povstanú tieto kriminálne skupiny a zmocnia svoje organizácie a vplyv a ďalej budú vykonávať svoje protiprávne aktivity.

"Predstavitelia miest sa obávajú, že mafiánske skupiny naverbujú do svojej organizácie práve tých chudobných ľudí, ktorí nebudú mať inú možnosť a začnú pre nich pracovať. Raz keď sa tam dostanete, už nie je cesta spät" uviedol Orsina.

Medzičasom vláda znížila dane pre malých podnikateľov, nevylúčila ich však úplne. Podnikatelia teda budú môcť aspoň sčasti znížiť svoje náklady, ktoré utrpeli v dôsledku opatrení týkajúcich sa karanténnej uzávery. A tí ktorí sú odkázaní na pomoc obce sa budú lopotiť s desivým štátnym aparátom kvôli splneniu podmienok pomoci.

"Byrokracia je vážnym nepriateľom tejto krajiny a v krízovej situácii sa tento problém nedá vyriešiť." povedal Massimiliano Panarari, profesor Luissovej univerzity v Ríme.

"Ľudia si možno na začiatku udržovali veselosť ducha, ale v týchto chvíľach okúsili na vlastnej koži horkosť, a to aká je v skutočnosti krehká táto krajina".