Ťažké otázniky, ktoré visia nad Navaľného kauzou

04.10.2020

O čom sme sa len domnievali, je zrazu tu. Ako uvádza ruská Pravda, nadväzujúc na tlačovú konferenciu A. Navaľného "situácia, v ktorej sa Navaľnyj ocitol, je dôsledkom práce provládnych štruktúr a s otravou je osobne spojený Putin. Politik sa zároveň nechystá zostať v Nemecku, ale je pripravený vrátiť sa do Ruska a pokračovať vo svojej načatej práci. Momentálne podstupuje rehabilitáciu."

"Nemám žiadne ďalšie verzie toho, čo sa stalo," uviedol Alexej Navaľnyj pre Der Spiegel. Navaľnyj tiež dodal: "V tejto chvíli musím zostať chlapom, ktorý sa nebojí". "A ja sa nebojím!" ukončil rozhovor Navaľnij.

Na druhej strane je paradoxné, že blogger zrejme verí ruským bezpečnostným zložkám, že po jeho návrate do Ruska zaručia jeho bezpečnosť.


Pravda pripomína, že situácia okolo otravy Alexeja Navaľného spôsobila veľkú medzinárodnú rezonanciu. Nemecké orgány, ktoré dostali výsledky analýz vzoriek tohto politika od svojich vlastných odborníkov, aj od francúzskych a švédskych špecialistov, poznamenali, že v tomto prípade bol použitý nervovo-paralytický jed zo skupiny novičok. V Ruskej federácii bola táto verzia zamietnutá.

Predtým navštívila Navaľného nemecká kancelárka A. Merkelová. Politik poznamenal, že návšteva bola dosť neformálna, a poďakoval Merkelovej za jej záujem.

Prinášame niektoré reakcie k prípadu Navaľného, ktoré sa podľa nášho názoru riadia zdravým sedliackym rozumom.

Bývalý český diplomat a ex námestník českého ministra zahraničia Jaroslav Bašta pre Prvnizprávy.cz poskytol vysvetlenie situácie, ktorá sa deje okolo otravy Alexeja Navalného. Zhrnul kľúčové informácie, a dotkol sa otázky, kto ťaží z konfrontácie s Ruskom.

"V dané chvíli už víme, že plastová lahev z hotelového pokoje Navalného obsahovala pouze pětinu smrtící dávky jedu novičok, vyplývá to ze závěrů výzkumu laboratoře Bundeswehru. Nehledě na to, že by tato dávka zjevně nestačila k tomu, aby ruský opoziční aktivisty byl zavražděn, je to dostatečná záminka pro zastavení projektu Nord Stream 2 a zavedení dalších sankcí vůči Rusku," myslí si Bašta. "Stojí za zmínku také to, že německá strana byla předem připravená k tomu, že v letadle s Navalným se přepravuje i lahev s nebezpečnou látkou. Právě proto po přistání letadla na letišti již byly sanitky a hasičská auta."

Ako uviedol portál cz.sputiniknews.com český diplomat nemá najmenšie pochyby o tom, že záujem o zhoršenie vzťahov s Ruskom mali tí, čo usilujú o zastavenie plynovodu Nord Stream 2, ktorý je tŕňom v oku pre americké firmy presadzujúce dodávky bridlicového plynu do Európy.

Bezpečnostný analytik generál Andor Šándor podrobne vysvetľuje, prečo je obvinenie prezidenta RF Vladimira Putina z údajnej otravy Alexeja Navaľného úplným nezmyslom. Podľa neho by to pre ruskú vládu znamenalo konať v rozpore s vlastnými záujmami. Skutočným dôvodom pokusu o vraždu mohla byť pomsta zo strany určitých oligarchov či regionálnych politikov, uvádza cz.sputiniknews.com.

Prípad údajnej otravy ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa stal jedným z tém besedy Andora Šándora v Turnove. Počas prednášky český bezpečnostný poradca spochybnil rad tvrdení týkajúce sa činnosti ruského opozičného aktivistu. Uviedol napríklad, že panujúce všeobecné presvedčenie o tom, že je Navaľnyj nezmieriteľným kritikom ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho politiky, je zavádzajúce. Navaľnyj totiž tak, či onak podporil niektoré kľúčové kroky ruskej vlády na medzinárodnej scéne, alebo to aspoň otvorene nekritizoval. Týka sa to predovšetkým kremeľskej politiky na Ukrajine.

"Navalnyj je jistě člověk, který leží řadě Rusů v žaludku. Že by byl tak výrazným kritikem Kremlu, jak se u nás říká, není pravda. Dokonce souhlasil se zabráním Krymu i s věcmi, které udělali Rusové na Ukrajině, v tom Putina podporoval. Putin potřebuje Navalného živého. Kdyby byl mrtvý, k ničemu ho nemá," tvrdí český generál v zálohe.

Navyše situácia, ktorá vznikla po incidente s Navaľným, je zjavne pre ruského prezidenta nevýhodná. Kremeľ totiž riskuje, že tým skôr stratí, než aby z toho niečo vyťažil. Týka sa to možného sprísnenie sankčného režimu a samozrejme budúceho osudu plynovodu Nord Stream 2, do ktorého Moskva investovala obrovské sumy. To všetko robí predpoklady o podiele Kremľa na otrave Navaľného úplne absurdnými.

A. Šándor však nepopiera, že v Rusku existujú ľudia, ktorí bezpochyby mohli mať záujem o vraždu Navaľného. "To, že ukazoval korupční praktiky různých oligarchů, to je pravda. Včetně čečenského vůdce Kadyrova. Tam se klidně někdo mohl najít, kdo by mu chtěl zatnout tipec," zdôraznil Šándor.

Americká vláda je ochotná urobiť všetko možné pre zastavenie výstavby plynovodu Nord Stream 2, vyhlásil v rozhovore pre RT poslanec Európskeho parlamentu za Nemecko Maximilian Krah.

Poslanci Európskeho parlamentu predtým schválili rezolúciu týkajúcu sa situácia s Navaľným. Žiadajú, aby bolo vykonané "nezávislé medzinárodné vyšetrovanie" a aby boli sprísnené sankcie proti Rusku a zastavený projekt plynovodu Nord Stream 2 . Rozhodnutie Európskeho parlamentu nie sú právne záväzné.

Krah je presvedčený, že táto rezolúcia poskytuje ďalšiu možnosť na "presadzovanie protiruskej agendy". Vysvetlil, že v americkej delegácii EP prebiehajú isté diskusie o projekte severnej vetvy plynovodu. "Pri každej našej schôdzke som sa pýtal zástupcu USA, prečo zavádzajú nezákonné sankcie voči tretím krajinám. Odpoveď bola vždy rovnaká - naša vláda urobí všetko možné, aby tento projekt zastavila, "povedal európsky poslanec.

Existuje viacero otázok, ktoré si vyžadujú objasnenie, ak sa máme dostať k pravde v kauze A. Navaľného. Napriek rôznym tvrdeniam a verziám pozornosť si zaslúži názor, ktorý 15. septembra uverejnil britský novinár, filmár a spisovateľ Jonathan Power. Zaujímavú analýzu Navaľného aféry urobil Craig Murray, ktorý od augusta 2002 do októbra 2004 bol veľvyslancom Veľkej Británie v Uzbekistane. Medzi viaceré nezodpovedané patrí otázka, prečo Nemci neposkytnú výsledky svojich toxikologických a iných testov Rusku a Svetovej zdravotníckej organizácii? Skrývajú Nemci a ich spojenci niečo a snažia sa pomocou tohto incidentu poškodiť Putinovu reputáciu? Je ťažké uveriť tomu, žeby sa kancelárka Angela Merkelová angažovala v týchto úskokoch!

K obvineniu A. Navaľného sa vyjadril prostredníctvom TASS 1.10.2020 aj hovorca Kremľa D. Peskov: "Alexej Navaľnyj vzniesol veľmi neopodstatnené obvinenia proti Vladimírovi Putinovi, ktoré sú urážkou. Takáto rétorika nie je určená pre politikov, ktorí sú pripravení stáť na rovnakej úrovni s prezidentom, a ešte viac, nie pre tých, ktorí tvrdia, že sú skutočnou politickou alternatívou. Diskusia takýmto tónom je v budúcnosti neprijateľná a nemožná."

1.10.2020 štartuje stretnutie lídrov štátov Európskej únie. Jedným z bodov bude aj rokovanie o otrave Alexeja Navaľného. Uvidíme, či na predmetnú udalosť budú mať lídri aj odlišné názory od muti Merkel, alebo sa pochytajú za ruky a "unisono" budú tvrdiť, že dôkazy sú nepriame, ale travič je istý...

No a na záver... Berlínsky pacient Alexej Navaľnyj sklamal nádeje Washingtonu a proamerickej loby v Nemecku, Poľsku a na Ukrajine, že jeho kauza by mohla poslúžiť na zablokovanie projektu rusko-nemeckého baltského plynovodu Severný prúd 2. V rozhovore pre nemecký denník Der Spiegel totiž Alexej Navaľnyj potvrdil, že nie je zástancom západných sankcií proti komerčnému projektu, ktorý má rozšíriť možnosti dodávok ruského plynu do západnej Európy priamou cestou, bez zbytočných tranzitných sprostredkovateľov!