Tesla “ekologicky” havarovala

04.12.2020

Elektromobily sa stali hitom posledných rokov. Podporujú ich aktivisti, vlády aj Európska komisia. Jedná sa údajne o ekologicky čisté vozidlá. Je treba poznamenať, že platí zákon zachovania hmoty a energie a je potrebné niekde vytvoriť elektrickú energiu, ktorá sa premení na energiu kinetickú a roztočí kolesá auta. Splodinami nezaťaží životné prostredie auto, ale elektráreň, v ktorej sa elektrina na nabitie batérií auta vyrobila. Po dobe životnosti tiež vzniká nebezpečný odpad z batérií auta. Ďalším problémom môže byť, ako pôsobí takéto auto ekologicky na okolie pri havárii. O jednom takomto prípade informuje aj portál futurezone.at.

Tesla po nehode spôsobila požiar domu. Ako na Facebooku oznámilo policajné oddelenie mesta Corvallis, z havarovaného auta boli vymrštené horúce články batérie.Oknom domu vleteli dva kúsky batérie. Jeden z nich pristál obyvateľovi v lone, druhý na posteli. Plachty začali horieť.Pneumatika auta bola tiež vymrštená do steny domu takou silou, že prasklo vodovodné potrubie a zaplavilo niekoľko bytov.

Havarovalo elektro auto a podľa polície ide o Model S, ale fotografie vraku v skutočnosti ukazujú Model 3. Vodič išiel asi 160 km/h, stratil kontrolu nad autom a zišiel z cesty. Po atakovaní dvoch stromov sa zdemolované auto zastavilo. Vodič bol našťastie ľahko zranený, utiekol pešo, ale chytili ho. Bol pod vplyvom drog.

Polícia zároveň tiež varovala obyvateľov pred možnými nebezpečnými inými súčasťami batérií v oblasti nehody. Pozbieralo sa ich čo najviac, ale stovky kusov boli roztrúsené po okolí. Nebezpečné batérie môžu zostať horúce až 24 hodín a spôsobiť popáleniny, ak ich ľudia zdvihnú. Okrem toho môžu unikať toxické výpary a kvapaliny, ktoré sú nebezpečné pre ľudí a zvieratá.

Skutočnosť, že batérie zostávajú po nehode dlho horúce a toxické, predstavuje nebezpečenstvo v prípade nehody s účasťou elektrických automobilov. Napríklad v Tirolsku bola rozbitá Tesla prinesená do špeciálneho hasiaceho kontajnera. Vozidlo sa tam muselo 3 dni schladzovať. Následne v kontajneri stálo týždne, pretože sa nenašiel nikto, kto by ho vedel zodpovedne ekologicky zlikvidovať.

Tesla Model 3 je elektromobil s elektrickým dojazdom 354 km. Je to štvordverový, päťmiestny sedan so spotrebou 14,1 kWh na 100 km. Má zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,7 sekúnd a max. rýchlosť 209 km/h.