Testovala Čína hypersonické rakety?

19.10.2021

Čína vraj testovala hypersonickú raketu schopnú niesť jadrové hlavice. Táto udalosť zároveň zaskočila americké špeciálne služby, píše The Independent. Napriek tomu, že raketa nakoniec minula svoj cieľ o 24 míľ, ukážka vývoja týchto technológií naznačuje, že Čína urobila významný pokrok v oblasti hypersonických zbraní.

Čína testovala hypersonickú raketu schopnú niesť jadrové zbrane. Zároveň podľa dostupných údajov, než sa vydala k svojmu cieľu, preletela okolo Zeme a zaskočila americké špeciálne služby, píše The Independent.

Ukážky takýchto vyspelých vesmírnych technológií naznačujú, že Čína urobila v oblasti hypersonických zbraní oveľa väčší pokrok, ako sa americkí predstavitelia predtým domnievali.

Napriek tomu raketa s hypersonickou kĺzavou hlavicou, ktorá obiehala Zem vo vesmíre na nízkej obežnej dráhe, minula svoj cieľ. Podľa troch zdrojov Financial Times oboznámených so situáciou bola odchýlka 24 míľ. "Netušíme, ako to urobili," povedal jeden zo zdrojov.

Čína, podobne ako USA a Rusko, vyvíja hypersonické zbrane, vrátane kĺzavých hlavíc, ktoré sú vypúšťané do vesmíru na rakete a obiehajú Zem, pričom sa pohybujú zotrvačnosťou. Rýchlosť týchto rakiet je päťnásobkom rýchlosti zvuku. Napriek tomu, že sú pomalšie ako balistické rakety, sú oveľa obratnejšie a nelietajú na pevnej parabolickej dráhe, čo sťažuje ich sledovanie.

Jadrový expert na Čínu Taylor Fravel hovorí, že tieto nové čínske technológie by mohli "anulovať" protiraketovú obranuUSA, ktorej cieľom je neutralizovať balistické rakety a je sústredená na severe USA. "Hypersonické kĺzavé hlavice sa pohybujú po nižšej trajektórii a môžu manévrovať za letu, čo sťažuje ich sledovanie a ničenie," vysvetlil Fravel.

Hovorca čínskeho veľvyslanectva v USA Liu Pengyu zároveň uviedol, že čínska vojenská politika bola vždy "obranná" a nie je zameraná proti žiadnej konkrétnej krajine. "Nemámeglobálnu stratégiu a plány na vojenské operácie, napr. voči USA. A my vôbec nemáme záujem o preteky v zbrojení s inými krajinami, "zdôraznil.

Napriek tomu správy o teste hypersonických rakiet korelovali s úsilím Pekingu posilniť svoje vojenské a jadrové kapacity v čase napätia s Taiwanom. Zároveň však čínsky vodca Si Ťin-pching prisľúbil, že sa bude snažiť o mierové "zjednotenie" s Taiwanom, čínske ozbrojené sily v poslednom čase v blízkosti ostrova zintenzívnili svoje vojenské aktivity.

A aby zmätok bol ešte väčší čínske oficiálne miesta popreli informácie o testovani hypersonických zbraní …