Tisíce Ukrajincov čaká na hraniciach na návrat domov

29.03.2020

Tisíce Ukrajincov stálo v piatok v dlhej rade na minimálne troch hraničných prechodoch s Poľskom, ktoré zostali otvorené, aby umožnili dostať sa Ukrajincom domov, skôr než Ukrajinská vláda zatvorí svoje hranice v dôsledku koronavírusu.

"V súčasných dňoch sledujeme exodus ukrajinských občanov, kde sa asi 3500 až 5000 ľudí chce opustiť Poľsko cez hranicu Korczowa", povedala major Elzbieta Pikor, regionálny hovorca Poľských pohraničiarov."Hlavným dôvodom, prečo odchádzajú je pandémia. Mnohí z nich pracovali v hoteloch, reštauráciách, ale práca v týchto zariadeniach je zastavená, tak sa vracajú k svojim rodinám do vlasti", povedala Pikor.

Okolo 3500 ľudí stojí v rade na hraničnom prechode Korczowa v juhovýchodnom Poľsku, 74 km východne od Ukrajinského mesta Ľvov , aby prekročili hranicu s Ukrajinou. Odhaduje sa, že okolo 1mil. až 2 mil. Ukrajincov pracuje v Poľsku. Mnoho ukrajinských robotníkov vyplňuje medzeru čo sa týka nedostatku pracovníkov v stavebníctve a poľnohospodárstve. Majú dočasné víza na niekoľko mesiacov a potom sa vracajú domov.

Poľsko minulý týždeň zatvorilo hranicu pre cudzincov v snahe obmedziť rozširovanie koronavírusu. V piatok večer Ukrajina zatvorila svoje hranice tiež, takže veľa Ukrajincov sa pokúša dostať domov z obavy, že hranica bude zatvorená dlhšie.

Posledný chartrový let, ktorý priviezol Ukrajincov vracajúcich sa späť zo zahraničia pristal v piatok. Kijevská vláda povedala, že všetci občania vracajúci sa domov cez Poľsko, ktorí chcú prejsť hranicu to budú mať umožnené aj po piatku.

Poznámka redakcie:

Ukrajina zatvorila hranice pre vlastných občanov na všetkých hraničných prechodoch. Prezident Zelensky prenechal starostlivosť o svojich občanov na Ukrajinské veľvyslanectvá a konzuláty v jednotlivých krajinách. Ukrajina je časovanou bombou. Opatrenia sú prijímané neskoro a medzi tým sa vrátilo na Ukrajinu viac ako 100 000 Ukrajincov z celého sveta. Nikto týchto ľudí netestoval, nie je evidencia o ich pobyte, nie to, aby boli v karanténe. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom za 24 hodín vzrástol o 46. V súčasnosti eviduje Ukrajina 356 nakazených občanov. Údaj je z agentúry UNIAN (29.3.2020). Najviac zasiahnutých eviduje Kijev, kde je 74 potvrdených prípadov.

Úroveň zdravotníctva a vybavenie nemocníc je na nízkej úrovni. Krajina nemá zásoby ochranných prostriedkov. Ekonomika je v rozvrate, ľudia majú existenčné problémy, sú bez peňazí, zásob jedla a hlavne - stratili nádej, že súčasné vedenie je schopné bojovať s pandémiou. Štatistiky z Ukrajiny nehovoria o skutočnom stave. Zatiaľ bolo testovaných menej ako 1000 ľudí, čo k počtu obyvateľov 37 mil. je zanedbateľné množstvo. Dôvodom je absolútny nedostatok testov.

Od 24. marca je zavedený "režim mimoriadnej situácie" a bude trvat 30 dní, t.j. do 24. apríla. Úsmevne vyznievajú doporučenia prezidenta Zelenského, aby sa o ukrajinských nakazených starali cudzie štáty, pretože Ukrajinci uzatvorili hranice a repatriácia nie je v pláne. Ak sa pandémia rozšíri, tak nemocnice tento nápor nezvládnu. Stačí sa pozrieť čo sa deje v najvyspelejších krajinách sveta, ako sú USA a niektoré krajiny EÚ. Kto pomôže Ukrajine je otázne. USA a Európa majú momentálne dosť starostí sami zo sebou. Možno sa Ukrajinci budú musieť obrátiť na svojho "staršieho brata" na východe. Ruská federácia je pripravená v prípade žiadosti pomoc poskytnúť.