To sme si vydýchli – vegánske klobásy budú aj naďalej

26.10.2020

V uplynulých týždňoch európska diplomacia "dosiahla" významné úspechy, keď jej protesty voči vyčíňaniu extrémnych síl v rámci rôznych ohnísk napätia berú účastníci tak vážne, ako petíciu občanov Horného Kolačkova. 

Už aj Joseph Borell vidí, že EÚ  speje k nedosiahnutiu dohody so Spojeným kráľovstvom na brexite, prestáva s ňou komunikovať Ruská federácia a Čína, a USA ju berú na vedomie len okrajovo.

V tejto situácii aspoň Európsky parlament urobil rázny krok, životne dôležitý pre občanov Európy. Prerokovali návrh zákona, ktorý by zakazoval používanie niektorých názvov vo vegetariánskych potravinách. Informáciu o tom priniesol denník Independent.

Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali proti návrhu zákona, ktorý zakazuje používanie určitých slov v názvoch bezmäsitých potravín. Autori iniciatívy (zrejme prívrženci mäsa) trvali na tom, aby tieto potraviny vegetariánski kolegovia nenazývali "hamburgery", "klobásy", "syry" alebo "jogurty", aby nedošlo k zámene. Zdá sa však, že "odborne fundovaní" politici po vyčerpávajúcej diskusii usúdili, že výraz "vegetariánske disky" by kupujúcich ešte viac zmiatol.


Európsky parlament povolil používanie označenia "veggie burger" v EÚ aj napriek nedostatku mäsa v tomto pokrme. V oficiálnom vyhlásení orgán uviedol, že nedôjde k žiadnym zmenám, pokiaľ ide o rastlinné produkty a názvy použité pri ich predaji.

Pred tým predložil Výbor pre poľnohospodárstvo Európskeho parlamentu návrh zákona zakazujúci používanie výrazov ako "hamburger", "klobása", "alternatíva k syru" a "ako jogurt" v názvoch výrobkov, ktoré neobsahujú živočíšne zložky. Namiesto toho bezmäsité hamburgery výbor navrhol nazývať "vegetariánske disky".

Cieľom iniciatívy bolo zabrániť nedorozumeniam pri nákupe mäsa a rastlinných výrobkov. Niektorí ju však kritizovali s argumentom, že zákaz používania týchto slov by vytvoril nerovnaké podmienky pre hospodársku súťaž s mäsovým a mliekarenským priemyslom.

"Návrh výboru zmätie európskych spotrebiteľov, ktorí sú už zvyknutí na výrazy ako vegetariánsky burger alebo zeleninový steak," uviedol hovorca Európskej environmentálnej agentúry A. Mindegard. Vyzval orgány a podniky, aby stimulovali dopyt po udržateľných riešeniach, a nestrácali čas diskusiou o "zbytočných predpisoch, z ktorých má úžitok iba niekoľko veľkých hráčov v mäsovom priemysle". 

K tomuto "zásadnému" problému sa vyjadrila aj nádejná adeptka na Nobelovu cenu mieru Greta Thunbergová, ktorá je presvedčená, že diskusia o tom, ako by sa mali vegánske párky nazývať, zatvára oči pred dôležitejšími otázkami. Konkrétne 387 miliárd eur, ktoré Európsky parlament vyčlenil na novú poľnohospodársku politiku, ktorá podľa aktivistky prispeje k rastu poľnohospodárstva, zníženiu skleníkových plynov a znečisťovania životného prostredia a k poklesu znižovania počtu vtákov a opeľovačov.

V kontexte týchto informácií je potrebné konštatovať, že Európsky parlament sa často zaoberá byrokratickými zákazmi a maličkosťami, ktoré nemajú žiadny význam pre život občanov a ktoré často odporujú aj prírodným zákonom. Pri svojich platoch tak poslanci neodvádzajú primeranú kvalitu za peniaze. Možno by bolo potrebné toto odkladisko nepotrebných politikov z národnej úrovne tiež zreformovať.