Traja zvláštni mušketieri v Prahe a muž s ricínom

07.05.2020

Praha má svojich troch mušketierov. Nespojili ich nejaké spravodlivé ciele, ako česť a spravodlivosť, ale spojila ich silná rusofóbia, ktorá je s veľkou vervou forsírovaná pravicovými stranami v Českej republike (ČR). Paradoxom je, že títo komunálni politici zasiahli do zahraničnej politiky a urobili nebezpečný precedens, keď narúšajú kompetencie patriace štátu, napr. zásah do dvojstranných medzištátnych zmlúv.

MUDr. Zdeněk Hříb, primátor Prahy za stranu Pirátov je známy čínobijca a pričinil sa o zrušenie zmluvy medzi Pekingom a Prahou. Najnovšie premenoval ulicu pred Ruskou ambasádou na ulicu B. Nemcova. Mimochodom Nemcov bol vicepremiérom ruskej vlády za prezidenta Jelcina a bol pri divokej privatizácii ruskej energetiky v prospech oligarchov a amerických monopolov. Potom sa stal opozičným politikom a v Moskve bol na neho spáchaný atentát.

O druhom z dvojice sme už písali. Je ním Mgr. Ondřej Kolár, starosta Prahy 6 (TOP 09), ktorý dal odstrániť sochu čestného občana Prahy maršala Koneva, ktorého vojská oslobodili Prahu.

Posledným mušketierom je Pavel Novotný, starosta mestskej časti Prahy Řeporyje (ODS), ktorý sa "preslávil" aj vystúpením v ruskej televízii a ktorý v súčasnosti pomáha pri murárskych prácach na vztýčení pamätníku Ruskej oslobodeneckej armády (ROA) gen. Vlasova v Řeporyjoch. Symptomatické, že tento bývalý novinár sa sám nazýva "králem bulváru"...

A aby sa na ich "hrdinské činy" nezabudlo, treba priliať oleja do ohňa. Mušketieri sa cítia ohrození Ruskou federáciou (RF), akoby tá nemala závažnejšie problémy ako troch českých človiečikov. 

Jeden český týždenník hneď na to priniesol informáciu, že Českom sa potuluje muž, vyzerá ako Rus, má kufrík a v ňom prudký jed ricín (novičok už dnes nie je v móde, alebo Rusom došli zásoby).

Keď sa mužík dosýta poprechádzal, zmizol na veľvyslanectve RF. Minister zahraničných vecí S. Lavrov vzniesol logické otázky: "Ako sa tento muž dostal cez hranice ČR, ktoré sú v súvislosti s COVID-19 prísne strážené? Ako viete, že mal v kufríku ricín? Keď ste vedeli, že mal v kufríku ricín, prečo ste ho nezatkli?" Odpoveď na konkrétne otázky nedostal.

D´Artagnan - minister zahraničných vecí T. Petříček, varoval Rusko, že ak sa mušketierom niečo stane, bude zo strany ČR tvrdá odveta. Zrejme ako zo starého amerického filmu "Myš, ktorá revala"! Tam európsky miništátik ekonomicky krachujúci vyhlásil vojnu USA. Že vraj preto, lebo je známe, že Američania potom všetstranne pomôžu porazenému... žeby to chceli nakoniec aj traja českí mušketieri ?

Medzitým prispel do tejto story aj štát. Traja mušketieri, sú za peniaze daňových poplatníkov, strážení na neznámom mieste údajne viac ako zlato v Fort Knox, aj keď niektorý si podľa dobre informovaných zdrojov rád odskočí na murovačku, iný zase na chladivý Staropramen. Čo má vlastne Petr Novotný na "rováši"?

Uznesenie Európskeho parlamentu o 80. výročí začatia druhej svetovej vojny a dôležitosti európskeho historického povedomia pre budúcnosť Európy (2019/2819(RSP)) svojím lži skóre asi ohromilo aj investigatívcov a mainstream, nevenovali mu pozornosť. V bode L písm. 14 EP poznamenáva, "že ponechanie pamätníkov vo verejných priestoroch (parky, námestia, ulice atď.) niektorých členských štátov, ktorými sa vyzdvihuje sovietska armáda, ktorá tieto krajiny okupovala, vytvára podmienky na prekrúcanie pravdy o dôsledkoch druhej svetovej vojny a na propagáciu totalitného politického systému."

Verní služobníčkovia (každý si domyslí koho) začali v tomto duchu konať. A tak v Európe niektorí pomníky búrajú, ako O. Kolař, iní sa rozhodli pomníky stavať, ako P. Novotný. A to nie hocikomu, priamo generálovi Vlasovovi, ktorý bol ako vojnový zločinec odovzdaný Američanmi po vojne Rusom a tam po roku aj s 11 podobnými popravený.

Pavel Novotný (*1981) bývalý bulvárny novinár a moderátor je starostom Prahy-Řepořyje od roku 2018 s podporou ODS, Zelených, ANO a Pirátov. Predtým bol 8 rokov poslancom tejto mestskej časti. Je synom zabávača Petra Novotného. V roku 2020 kandidoval za 1. podpredsedu ODS. Zvolený nebol ani za radového podpredsedu. Známe sú jeho výroky: "Túto vojnu s Rusákmi považujem za vyhranú," alebo "keby som vyhral vojnu s Ruskom, obesil by som ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova" alebo "Babiš predáva lož a lajna."

Generál Andrej Andrejevič Vlasov (*1901 - †1946) bol talentovaný sovietsky generál, ktorý sa zúčastnil bojov o Kyjev no neskôr v bojoch o Leningrad padol do nemeckého zajatia. Začal spolupracovať s nacistami a za ich podpory vytvoril Ruskú oslobodeneckú armádu. Táto jednotka bola nasadená do bojov po boku fašistického Nemecka. Na konci vojny jednotka ustupovala spolu s wehrmachtom a jej časť bojovala v Pražskom povstaní s obyvateľmi Prahy. Nakoniec vlasovovci padli do zajatia Američanom, ktorí časť jednotky repatriovali do ZSSR. Gen. Vlasov bol odsúdený pre vlastizradu na trest smrti.

V roku 2019 Novotný vyhlásil zámer postaviť v Repořyjoch pomník vojakom ROA gen. Vlasova, ktorí sa podieľali v Povstaní českého ľudu 5. 5. 1945 na oslobodení Prahy od nemeckých okupantov.

Na to reagovala ambasáda RF, že Rusko by to považovalo za porušenie Dohody o nepremlčateľnosti vojnových zločinov. Rusko totiž pokladá vlasovcov za zločincov, ktorí kolaborovali s fašistickým Nemeckom. 27. 11. 2019 potom Novotný na multikáre priviezol na veľvyslanectvo RF nótu pre prezidenta Putina. 

29. 11.2019 Novotný vystúpil v talkshow televízie Rossia 1, kde vyhlásil, že ruský názor nepovažuje za dôležitý a pomník postaví. Podľa bývalého veľvyslanca v RF J. Baštu P. Novotný vytvoril v relácii dojem, že český národ prepisuje dejiny a hodlá stavať pomníky vojnovým zločincom.

30. 4. 2020 začala obec Řeporyje vztyčovať pomník pamiatke vlasovcov. Z prísne stráženého neznámeho miesta si sem odbehol aj P. Novotný, aby asistoval pri murárskych prácach. "Všetko, čo má byť vztýčené, vztýčené bude," povedal. Je pripravená pamätná doska, ktorá vyjde daňových poplatníkov na 153 tisíc korún a námestie bude kontrolovať kamerový systém. "5. mája majú byť všetky pamätníky v poriadku, majú byť pri nich vence a všetko má byť, ako má byť," zakončil hrdinsky nesmierne odvážny starosta.

Dá sa predpokladať, že v tento deň P. Novotný opustí svoj úkryt, aby sa zúčastnil slávnostného odhalenia pamätníka vlasovcov - "osloboditeľov Prahy".

Takže po velebení vojnového zločinca Stepana Banderu Kyjevom, nechcela zaostať chudobným príbuzným ani Praha. Bude to pripomínať pamätník v Prahe-Řeporyjoch.

"Žiadny normálny politik nerobí schválnosti a nevyvoláva zbytočné rozpory s inými štátmi, nota bene ak sú to mocnosti. Nemusíme s nimi byť práve najlepšími priateľmi, ale vždy sa hodí, keď vzájomné vzťahy sú skôr dobré ako zlé. Ono sa môže zdať, že je to jedno, ale potom sa niečo zrazu prihodí, a zrazu zistíme, že mať korektné vzťahy, vyznačujúce sa vzájomným rešpektom, je veľmi veľmi potrebné.

mediálny expert P. Štěpánek