Trhne sa Texas od USA?

30.01.2021

Štát Texas sa stáva rebelom v americkej Konfederácii. Časopis Reuters oznámil: federálny sudca v Texase zablokoval pokyny prezidenta Bidena, čo sa týka deportácií migrantov na obdobie 100 dní. Podľa ďalšieho časopisu Gateway Pundit sudca Drew dočasne zablokoval Bidenovu migračnú politiku. "...a môj tým a ja sme to zastavili" - prehlásil generálny prokurátor Ken Paxton.

Podľa sudcu Drewa zmrazenie deportácií je proti platným zákonom štátu Texas a preto navrhované moratórium prezidenta zrušili. Agenda migrácie bola jednou z kľúčových tém prezidenta Bidena. Prezident sľúbil migrantom nachádzajúcich sa na území USA, že zjednoduší imigračný proces, skráti ho a oni sa stanú občanmi USA.

Migračná politika demokratov sa diametrálne líši od Trumpovej. Trump staval múr na americko-mexickej hranici a tak chcel prísne regulovať migráciu zo strednej a južnej Ameriky. Nový prezident jedným zo svojich prvých opatrení výstavbu múru zastavil. Hranica sa opäť stane ľahšie prekonateľnou a prúd migrantov sa bude postupne zväčšovať. Demokrati v migrantoch vidia svojich nových potencionálnych voličov a majú snahu ich podporiť všetkými možnými spôsobmi. Texas aj naďalej pokračuje v deportácii migrantov a drží sa svojej migračnej politiky.

Republikánsky kongresman Kyle Biedermann začal "plniť" svoje sľuby týkajúce sa odtrhnutia štátu Texas od konfederačného zväzku. Téma "Texit" - Texas exit sa stala aktuálnou a kongresman pripravil návrh na uskutočnenie referenda. Návrh zákona pod značkou HB 1359 - texaské referendum o osamostatnení sa štátu Texas sa dostal do texaského Kongresu. Celé znenie návrhu zákona je možné nájsť na oficiálnej stránke Kongresu. Dôvodom vypísania referenta je podľa kongresmana nedodržiavanie Ústavy USA, hlavne v oblasti občianskych slobôd. "Teraz je čas pre obyvateľov Texasu mať právo rozhodnúť o ich ďalšej budúcnosti". Samotná otázka referenda znie, "či by mal štát Texas vystúpiť z USA a vytvoriť nezávislú republiku. Dokument musí prejsť oboma komorami texaského Kongresu. Ak návrh získa podporu, následne bude musieť byť vypísané referendum s vyššiu uvedenou otázkou. Návrh má už aj svojich kritikov. Michale Casey , novinár a spisovateľ sa vyjadril pre časopis Spectrum News 1 - "ich plán odchodu je čistá fantázia".

Čo by to znamenalo úspešné referendum pre USA je ťažko domyslieť. Gin z fľaše bol už vypustený a aký vývoj to bude mať, to v krátkej dobe uvidíme.

Referendum je mimo iné aj reakciou na rozhodnutia prezidenta Bidena, ktoré už vykonal od nástupu do funkcie. Prezident už podpísal 40 prezidentských výnosov, ktoré pokrývajú celé spektrum oblastí od ekológie, migrácie, ekonomiky, zdravotníctva a .... Prezidentské výnosy Bidenovej administratíve umožňujú vládnuť bez toho, aby potreboval na presadenie svojich záujmov Kongres. Len pre porovnanie Trump vydal za celé svoje funkčné obdobie len 15 prezidentských výnosov. Štát Texas postihli hlavne výnosy prezidenta v oblasti ekológie a to hlavne vo vzťahu k ťažbe ropy. Štát Texas už začína dôsledky týchto výnosov pociťovať v zhoršovaní svojej ekonomiky mimo iné aj stratou pracovných miest (zastavenie ťažby bridlicového plynu, nepredĺženie nájomných zmlúv na pôdu, na ktorých stoja energetické diela, ...).

Texas v prípade úspešného referenda nemusí byť "sám vojak v poli". Aj iné štáty Konfederáciu vyjadrujú nesúhlas s novou politikou Bidenovej administratívy.

Texas je bohatým štátom s 28 mil. obyvateľov. Má silne vybudovaný energetický a vesmírny priemysel, vládne veľkými zásobami ropy a obyvateľstvo je viac pravicové. Je druhou najrozvinutejšou ekonomikou po Kalifornii. Biederman hovorí, že Texas má dostatočne silnú ekonomiku a je schopný postaviť sa na vlastné nohy. Do krajiny sa v poslednom období sťahujú tisíce ľudí. Texaské počasie vyhovuje mnohým ľuďom zo severu a výhodné ekonomické podmienky lákajú podnikateľov. Mimo iné aj Elon Musko - jeden z najbohatších ľudí planéty presťahoval svoje sídlo z Kalifornie do Texasu. Texas je baštou slobodného podnikania, má výhodné dane a malé obmedzovania biznisu.