Trump odstúpil od dohody o odkrytom nebi

24.05.2020

Spojené štáty americké oznámili, že dňom 22. 5. 2020 odstupujú od dohody o odkrytom nebi (DON). Nie je to nič prekvapujúce, pretože počas pôsobenia Donalda Trumpa sa zmluvy príliš nectia a už došlo k odstúpeniu USA od niekoľkých zmlúv a dohôd, ktoré sa prácne pripravovali roky, ba desaťročia.

K tejto udalosti vystúpil aj vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ), pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrel Fontelles. Vyzval USA, aby prehodnotili svoje odstúpenie od dohody. Borrel povedal: "Odstúpenie od zmluvy nie je riešením, aby sa odstránili problémy s uplatňovaním zmluvy druhou stranou aj naďalej. Vyzývam Rusko, aby sa okamžite vrátilo k úplnému vykonávaniu zmluvy, a vyzývam USA, aby prehodnotili svoje rozhodnutie."

Dohoda o otvorenom nebi bola podpísaná 24. marca 1992 v Helsinkách zástupcami 23 štátov, ktoré sú členmi Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (ОCED). Účelom zmluvy je pomôcť vybudovať dôveru medzi štátmi zlepšením mechanizmov na monitorovanie vojenských aktivít.

Podľa Borella zmluvné strany od roku 2002 uskutočnili vyše 1 500 spravodajských misií. EÚ má preto v úmysle preštudovať dôsledky toho korku USA na bezpečnosť Európy. Ľútosť s rozhodnutím Trumpa vyjadrilo ústami ministrov zahraničných vecí 10 európskych krajín - Belgicko, Nemecko, Španielsko, Taliansko, Luxembursko, Holandsko, Fínsko, Francúzsko, Švédsko a Česká republika. V spoločnom vyhlásení prisľúbili, že sa budú naďalej angažovať v DON v súvislosti s jeho "zjavnou hodnotou pre kontrolu zbrojenia".

Prezident Spojených štátov Donald Trump oznámil odstúpenie od DON 21. 5. 2020, rozhodnutie nadobudne účinnosť šesť mesiacov od 22. mája 2020. Zároveň americký vodca oznámil možné uzavretie novej dohody a minister zahraničných vecí Mike Pompeo pripustil, že Washington sa vráti k dokumentu v prípade, že "Rusko pristúpi k úplnému splneniu" jeho podmienok.

Týmto dôvodom je údajne podľa Washingtonu skutočnosť, že Rusko obmedzilo lety nad Kaliningradskou oblasťou.

Členovia Kongresu USA však kritizovali rozhodnutie Trumpa, pričom zdôraznili, že takýto krok by iba oslabil pozíciu krajiny a izoloval ju od diania, ako aj zbavil USA nástroja kontroly ruských aktivít.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vydalo v Moskve oficiálne stanovisko. Ministerstvo označilo rozhodnutie Spojených štátov za poľutovaniahodné a poznamenalo, že Washington opakovane porušuje podmienky zmluvy, vyhýba sa vysvetleniam a zároveň v podobe ultimáta trvá na okamžitom splnení svojich požiadaviek. Ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo USA, aby zverejnili zoznam ruských aktivít, ktoré v posledných rokoch skúmali.

Nie je to po prvýkrát, čo Donald Trump zrušil zmluvu, aby nátlakom vyjednal lepšie podmienky. Nie je to prvýkrát, čo nechal Európsku úniu na "holičkách".

Dezorientovaný je aj generálny tajomník NATO Stoltenberg. Vyjadril rozpaky nad krokom USA, o ktorom sa dozvedel údajne len z médii...

Bude sa potrebné zamyslieť, do akej miery má Únia "počúvať" svojho veľkého spojenca, alebo to urobiť pragmaticky ako Donald Trump v USA - to jest zamýšľať sa nad tým, čo je najvýhodnejšie pre Európsku úniu a hájiť jej záujmy.