Coronavirus a Trumpove chápanie sveta a solidarity!

18.03.2020

"Chceme vyvinúť očkovaciu látku pre celý svet a nie len pre jednotlivé štáty," povedal denníku Mannheimer Morgen Chritoff Hettich, ktorý je jedným z hlavných akcionárov firmy CureVac so sídlom v juhonemeckom Tübingene. Firma pracuje na vakcíne proti coronavírus od januára a dúfa, že v júni alebo júli bude mať hotovú experimentálnu dávku vakcíny. Tú by po schválení dohľadových orgánov začala testovať na ľuďoch.

Podľa nemeckého týždenníka Welt am Sonntag, ktorý sa odvolal na berlínske vládne kruhy, sa firmu pokúsil prehovoriť ku presunu do USA sám americký prezident Donald Trump. 

Teraz už bývalý šéf spoločnosti CureVac Daniel Menichella sa podľa informácie na internetovej stránke spoločnosti zúčastnil 3.marca spolu s riaditeľmi iných farmaceutických firiem stretnutia s Trumpom v prítomnosti viceprezidenta Milea Penca, ktorý aktuálne v Bielom dome vedie pracovnú skupinu na riešenie situácie, ktorá vznikla v súvislosti s koronavírusom.

Témou schôdzky bol postup proti novému coronaviru. Trump výslovne povedal:"ak firma poskytne vakcínu výhradne Spojeným štátom, ponúkam vysokú finančnú čiastku." Spomínala sa suma 1 miliarda dollárov. O 8 dní neskôr Menichella z firmy CureVac nečakane odišiel... Firma vylúčila, že by k niečomu podobnému bola ochotná. Aj hovorkyňa spolkového ministerstva zdravotníctva sa vyjadrila, že: "bude treba zabezpečiť aby sa vakcína vyrábala v Nemecku alebo inde v EÚ."

Reakcie v Nemecku boli veľmi prudké. "Výhradném u predaju prípadnej vakcíny do USA sa musí zabrániť všetkými prostriedkami. Kapitalizmus má limity," napísal na sociálnej sieti poslanec SPD Karl Lauterbach, ktorý je vo frakcii zodpovedný za zdravotníctvo. Ostrou kritikou nešetrila ani zástupkyňa šéfa tejto frakcie Bärbel Basová: "Pokiaľ existuje vakcína, musí byť dostupná všetkým. Čokoľvek iného by bolo naprosto škandálne! V pandémii ide o všetkých ľudí a nie o "America First". "Nemecko nie je na predaj," cituje britský denník Guardian slová ministra hospodárstva Petra Altmaiera, ktoré odzneli v reakcii na zverejnený článok Die Welt am Sonntag v televízii ARD.

Amerika sa naoko bránila. "Je to veľmi prehnané. Vláda USA hovorila s mnohými (viac než 25) spoločnosťami, ktoré tvrdia, že môžu pomôcť s vakcínou. Väčšina z týchto spoločností už získala počiatočné financovanie od amerických investorov," povedal údajne agentúre Reuters nemenovaný americký vládny úradník.

Takto si teda Donald predstavuje svet America first! My "ostatní" môžeme pokapať?