Trumpovi predpovedajú historickú porážku

22.05.2020

Americká prezidentská kampaň prebieha už niekoľko mesiacov. Je ťažké predpovedať, aké "úžasné" objavy prinesie, ale sa predpokladá, že ich bude veľa. Najnovšie aj impeachment prezidenta Donalda Trumpa (príčina telefonát s ukrajinským prezidentom), vo svetle kampane má jeden vedľajší výsledok - na pokyn prezidenta Ukrajiny Zelenského začal generálny prokurátor trestne stíhať syna bývalého viceprezidenta USA J. Bindena. Binden je demokratický protivník Trumpa v boji o Biely dom. Analytická spoločnosť Oxford Ekonomics však predpovedá D. Trumpovi porážku.

Analytici Oxford Economics predpovedajú, že D. Trump v novembrových voľbách v roku 2020 môže utrpieť "historickú" porážku. Dôvodom je pandémia koronavírusu v dôsledku čoho sú USA vo veľmi zlej ekonomickej situácii. Pritom hlavne veľmi dobrá kondícia americkej ekonomiky bola hlavným tromfom Trumpa v predvolebnej kampani.

Spoločnosť Oxford Ekonomics predstavila dva modely vývoja situácie - oba končia porážkou Donalda Trumpa:

  • Prvý model - na jeseň miera nezamestnanosti prekročí v USA 13 % a príjem na obyvateľa klesne v porovnaní s minulým rokom o 6 %.

To značí, že úroveň americkej ekonomiky bude najhoršia od čias "Veľkej depresie".

  • Druhý model - situácia v každom štáte USA sa posudzuje osobitne.

Republikánska a demokratická strana zvádzali v minulosti rovnocenné súboje v štátoch Iowa, Wisconsin, Michigan, Pensylvánia, Ohio, Missouri a Severná Karolína. Tieto budú postihnuté hospodárskym poklesom, nezamestnanosťou a prejdú k demokratom. Výsledkom bude porážka D. Trumpa.

Deutsche Welle podčiarkuje, že prvý model relatívne presne predpovedal výsledky volieb prezidenta USA v rokoch 1948-68 a v roku 1976. Druhý model bol rozpracovaný v roku 2019, ale jeho prognóza je tiež správna.

Zdá sa, že Trump nemá východisko a všetko je jasné. Jediným problémom je, že prvá o týchto problémoch bola informovaná CNN, ktorá je s vládcom Bieleho domu "na vojnovej nohe". Tieto predpovede je potrebné brať ako súčasť predvolebnej kampane, to na strane jednej.

Na druhej strane by bolo nezmyselné poprieť, že pandémia koronavírusu nepriniesla pre Trumpa veľký rad problémov, ktoré znižujú jeho šancu na znovu zvolenie. Ekonomické nepokoje môžu byť fatálne pre jeho ambície. Aby to pochopil nemusí nevyhnutne pracovať v Oxford Economics.

S hľadaním zástupnej predvolebnej témy D. Trumpa sú do veľkej miery spojené útoky americkej administratívy na Čínu. Treba však poznamenať, že pohľadávky voči Pekingu nemajú vplyv na náladu voličov, hoci v Spojených štátoch čoraz viac ľudí verí, že za to, čo sa stalo, je zodpovedná Čína. Ďalšia predvolebná téma, ale vôbec nie skutočnosť, že v Bielom dome sa našiel záchranný kruh, ktorý by udržal Trumpovu kampaň nad vodou.