U nás chodia po uliciach diviaky - v Houstone tigre

18.05.2021

Houston (USA) - Úradom v americkom meste Houston sa podarilo cez víkend odchytiť tigra, ktorého v poslednom týždni niekoľkokrát zahliadli okoloidúci, ako sa voľne pohybuje ulicami jedného z miestnych predmesti.

Polícia ho previezla do chovateľskej stanice v meste Murchison, kde má stráviť zvyšok života. Police stále zisťuje, kto tigra v skutočnosti vlastnil, kde pobýval a či kvôli nemu bude niekoho stíhať, píšu americké médiá. Deväť mesiacov starý bengálsky tiger v posledných dňoch vzbudil pozornosť médií, keď sa objavil na niekoľkých videách zdieľaných na sociálnych sieťach. Na nich sa prechádza po predmestí Houstonu.

Zviera raz skoro zastrelil zástupca šerifa, ktorý na neho narazil, keď bol mimo službu. Na miesto však vtedy pribehol 26-ročný Victor Hugo Cuevas, ktorý policajta vyzýval, aby šelmu nezabíjal a následne si ju odviedol preč. Polícia týždeň po tigrovi pátrala a kontaktovala pri tom všetkych miestne známych chovateľov exotických zvierat.

Šelmu potom v sobotu odovzdala polícii Cuevasova manželka. Vyšetrovateľom povedala, že je jej manžel vlastníkom tigra a že zviera majú takmer od jeho narodenia. V poslednom týždni podľa nej šelma voľne prechádzala mestom medzi rôznymi domácnosťami, Cuevasová však údajne vždy vedela, kde sa zviera nachádza.

Chovanie tigrov je v Houstone bez osobitných povolení zakázané, polícia však stále zvažuje, či a koho bude v prípade stíhať. Cuevasov právnik totiž tvrdí, že jeho klient divoké zviera nevlastnil, len sa o neho často staral. To podľa neho navyše nie je nelegálne, pretože chovanie divokých šeliem a iných exotických zvierat nie je vo štátu Texas plošne zakázané.

Cuevasa zatkla polícia pred týždňom kvôli tomu, že sa podľa nej bránil zadržaniu, keď policajti prišli k nemu domov kvôli hlásenia o prechovávaní nebezpečného zvieraťa. Podozrivý bol pritom vtedy už prepustený na kauciu v prípade vraždy z roku 2017. Teraz je vo väzbe.

Podľa šéfky chovnej stanice, kde tiger skončil, je nebezpečné mať doma veľké šelmy kvôli ich sklonom k náhlym a nepredvídateľným zmenám správania. Odchytené zviera už v deviatich mesiacoch veku váži takmer 80 kilogramov a dokázalo by podľa nej "narobiť dosť škody". Ochrancovia zvierat sa usilujú o zavedenie zákazu chovu veľkých mačkovitých šeliem ako domácich maznáčikov na federálnej úrovni, aby k podobným nebezpečným situáciám v budúcnosti nedochádzalo.