Ukrajina v zmätku - USA a Rusko o ňu stratili záujem

27.10.2021

Čoskoro môže Kyjev čeliť vážnej vnútropolitickej kríze, ktorá vznikne na pozadí úplnej straty záujmu Ruskej federácie a Spojených štátov o Ukrajinu.

K tomuto záveru dospel známy ukrajinský politológ Viktor Neboženko po rozbore situácie na medzinárodnej scéne. Neboženko počas svojho prejavu v tlačovom stredisku Interfax-Ukrajina ozrejmil, prečo Moskva a Washington začali fakticky ignorovať udalosti odohrávajúce sa na Ukrajine a tiež vysvetlil, aké dôsledky bude mať takýto prístup pre Kyjev.

Viktor Neboženko v prvom rade upozornil na skutočnosť, že Rusko a Spojené štáty začali konať podľa scenára úplne neočakávaného pre Kyjev, rozhodli sa odvrátiť pozornosť od Ukrajiny a ignorovať problémy tejto krajiny. Strany sa tak vlastne prestali podieľať na zahraničnopolitických procesoch súvisiacich s ukrajinským štátom, čo postavilo tunajšie úrady do ťažkej pozície.

"Aktuálna situácia je taká, že ani Spojené štáty, ani Rusko sa nesnažia zmeniť situáciu na Ukrajine a neboja sa, že v dôsledku rozhodnutí kancelárie prezidenta Zelenského náhle stratia svoj vplyv. Situácia v krajine sa prudko zhoršuje. Na Ukrajine sú teraz veľmi komplikované vzťahy medzi úradmi a ľuďmi," povedal Neboženko.

Podľa politológa takéto geopolitické rozhodnutia Ruska a Spojených štátov viedli k tomu, že ukrajinské úrady začali aktívne strácať podporu bežných občanov krajiny. V problematickej pozícii sa tak ocitol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý teraz nemôže presúvať zodpovednosť za situáciu v krajine na iných účastníkov medzinárodných vzťahov.

"Ani Rusko, ani Spojené štáty americké nevsadili na prezidenta Zelenského, nespoliehajú sa na neho, nepomáhajú a neveria mu. Ak teda začne mať akútne politické problémy, nebude môcť utiecť do USA, Európy ani Ruska," zhrnul expert.