Umenie dvojakých metrov

11.11.2021
Niečo tu neštimuje. Každý pozná moje názory na masovú migráciu, ktorá začala pred pár rokmi rovnakou cestou, ako sa roku 1683 vydal Kara Mustafa dobýjať Viedeň. Avšak kým proti osmanským hordám stál odhodlaný kresťanský svet, pripravený brániť svoju vieru a civilizáciu, roku 2015 Mutti Merkelová otvorila náruč s výkrikom: “Wir schaffen das”. 

To, že pri tomto "dokazovaní" zahučala celá západoeurópska spoločnosť, že sa rozvrátil pokojný život občanom mnohých západoeurópskych miest, to by s úsmevom Jamyho Shea, komentujúceho straty na civilnom obyvateľstve v Juhoslávii roku 1999, každý neokonzervatívec označil za kolaterálne straty. Veď samozrejme, nikto nechcel zničiť pokoj obyvateľov západných miest. To sa len tak poza búčky udialo. Ale úmysel bol dobrý!

Po zastavení vlny migrantov balkánskou cestou sa otvorila nová púť. Stredozemné more. Z rozvrátenej Líbye sa vydávali na cestu na plavidlách neschopných na otvorenom mori previesť desať ľudí naplnené, resp. preplnené niekoľkonásobne, aby sa vraj dostali do vytúženej Európy. Sotva vyšli z teritoriálnych vôd arabského štátu, už ich "zachraňovali" rôzne mimovládky. 

Hoci námorné zvykové právo už od antiky hovorilo o povinnosti zachraňovať stroskotancov a vykladať ich na najbližšom brehu, mimovládkari - humanisti ich nevyložili na breh v Líbyi, ktorý bol len 12 km od nich, ale ich niekoľko sto kilometrov viezli do štátov Európskej únie. 

 Ak sa "zachraňujúce" plavidlo nestretlo s tými, ktorých vyslali v jeho ústrety z pevniny, a tí prirodzene stroskotali a utopili sa, neboli vinní !mimovládkari" - pašeráci, ale odporcovia masovej imigrácie do Európy. Len si spomeňme na šialenstvo okolo akejsi Raketovej alebo okolo maďarského plota. Všetci "in" na čele s európskou komisiou vrieskali o "fóbiách", xenofóbii a podobných spoločensky neakceptovateľných správaniach.

Niečo mi tu však neštimuje!

V súvislosti s tým, čo sa deje dnes na západných bieloruských hraniciach sa hovorí o "hybridnom útoku" na západnú Európu, o snahe podkopať európsku stabilitu atď. atď. 

Nikto už zrazu nehovorí o právach imigrantov, nikto ich neľutuje, všetci len svorne nadávajú na Lukašenka a tí odvážnejší aj na Putina. 

Keď si zoberieme, že ešte pred pár dňami odsudzovali tých, ktorí nechceli vpustiť Afričanov do talianskych prístavov, nie je mi dosť jasné, v čom sú imigranti na pobreží Líbye odlišní od tých, ktorí sa nachádzajú na bieloruskom území. Z hľadiska čistej humanity sú tí v Bielorusku na tom omnoho horšie, lebo v Líbyi nemrzne!

Je mnoho nelogična v správaní sa najmä Západoeurópanov vo vzťahu k masovej imigrácii. Človek sa to ani nesnaží pochopiť. Ale tento zjavne dvojaký prístup je trochu čudný. 

Jediné logické vysvetlenie by mohlo byť, že za cestu cez Bielorusko migranti nemusia platiť horibilné sumy na rozdiel od tých, ktorí sú do Európy dovážaní z Afriky. Žeby Lukašenko kazil kšeft? Nechce sa mi veriť! Ale dnes už je všetko možné.

Anton Hrnko, bývalý politik a poradca premiéra vlády SR