Urobte si dezinfekciu sami doma!

30.03.2020

Čitatelia nás bombardujú, že nikde nevedia kúpiť dezinfekciu. So šíriacou sa nákazou koronavírusu začínajú chýbať totiž dezinfekčné gély.A ak áno, tak sú dostupné len za nepredstaviteľne premrštené ceny. Obchodníci za ňu pýtajú nekresťanské peniaze! Využívajú zdá sa situáciu nedostatku!

Niektorí čitatelia si myslia, že po domácky si za normálne peniaze už účinnú dezifenkciu nevyrobíte! No predsa Vám ponúkame dve možnosti jej domáckej výroby - jedna je drahšia - liter Vás vyjde na cca 22 € ale druhá vyjde na dnes v obchodoch nepredstaviteľne nízku cenu - 14,50 €!

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča správnu dezinfekciu rúk proti časticiam obsahujúcim koronavírus v nasledovnom zložení: čistý takzvaný izopropylalkohol (99,5%) - ďalej na dezinfekciu proti ostatným typom baktérií a vírusov peroxid vodíka v koncentrácii 3%, a glycerín. Pomer týchto troch komponentov odporúčame v dolnej časti textu a v angličtine - ale so slovenskými titulkami - priamo video s návodom uvedené nižšie.

Vyskúšali sme si v redakcii urobiť kontrolný nákup, či sa nám takéto komponenty vôbec podarí nakúpiť. Výsledok je zdrvujúci. Izopropylalkohol nebol - aspoň pri našom hľadaní - dostupný lacnejšie ako 28,8 € s DPH za liter... Pritom len prednedávnom ho poznali a kupovali vlastne len fanúšikovia elektrotechniky - používal sa na odmasťovanie materiálov pred spájkovaním. A jeho vtedajšia cena? Do 5 € aj s DPH...Takže naše hľadanie po lacnom izopropylakohole naprieč internetom ostalo pri tejto zložke bezúspešné.

Išli sme ďalej, na hľadanie peroxidu vodika 3%. Pri tejto zložke sme boli úspešní aspoň v jednom z lekárenských reťazcov, takže fajn. Tu sme zaznamenali úspech. 100 ml 3% nám ponúkli za 2,99 € s DPH.

Pre tretiu zložku glycerín, ktorý sa používa najmä z dôvodu, aby dezinfekcia nevysušovala extrémne ruky, sme viacnásobne detailne prehliadali celý web a napriek tomu sa nám nepodarilo tento komponent úspešne zohnať okrem jediného dodávateľa, ktorý nám ho našťastie ponúkol - 1 liter glycerínu rastlinného pôvodu - za cenu cca 9 € s DPH.

Záverom je možné povedať, že takéto konanie zo strany predajcov, resp. ich distribútorov pri izopropylalkohole je vrcholne hyenistické a nie obchodnícke. Máme ostať doma a chrániť sa a nevieme si vďaka až úžerníckej cene izopropylalkoholu zabezpečiť účinnú dezinfekciu?

Našťastie je tu náhrada za izopropylalkohol v podobe čistého liehu - etanolu. Návod na výrobu dezinfekčného prostriedku s použitím čistého liehu uvádzame v dolnej časti textu. Mnoho destilériek sa už začalo preprofilovávať na jeho produkciu. Dokonca v Českej republike jedna z nich začala nakupovať od malých pivovarov ich preexpirované pivo (pre krízu ho nevedia predať) a destiluje z neho lieh na dezinfekciu! Myslíme si, že je to dobrý typ aj pre naše pálenice - len ako by k tomu pristúpila naša colná správa, nevedno... Je však problém problém destilérkam nariadiť výrobu čistého alkoholu? Kde je dnes vláda, s jej krízovým štábom? Nemala by zriadiť efektívnu nápravu v tomto stave? Ak nám štát nevie v čase pandémie zabezpečiť hotovú kvalitnú dezinfekciu, ktorú by sme si mohli kúpiť, prečo nám nezabezpečí aspoň prostriedky, aby sme si ju mohli vyrobiť a tak sa chrániť ?

Obchodníci ponúkajúci dezinfekciu na internete neľudsky zvýšili ceny dezinfekcií, v tejto situácii kedy by sme si mali navzájom najviac pomáhať. Za jeden liter dezinfekcie zaplatíte s DPH neraz aj 25€! Dnes by mala byť pritom vzhľadom na situáciu, naopak, rozdávaná zadarmo štátom a nie aby občania boli vykorisťovaní obchodníkmi...

Pripomína to staré známe : "Homo homini lupus"- Človek človeku vlkom.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ponúka návod na prípravu, aby ste ich nemuseli zložito zháňať po obchodoch. Epidemiológovia sa zhodujú na to, že najdôležitejšie v boji s koronavírusom je mať čisté ruky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala návod, ako si dezinfekčný gél pripraviť svojpomocne.

Budete na to potrebovať nádobu s ryskou a uzáverom, injekčnú striekačku, litrovú fľašu čistého alkoholu (aspoň 80%!), 3 % peroxid vodíka a glycerol (známy tiež ako glycerín). Všetko by malo byť bežne dostupné v drogériách či lekárňach.

Ako na to? Vezmite čistú nádobu, kde je vyznačená hladina jedného litra a nalejte do nej 830 mililitrov alkoholu. Potom pomocou pripravenej striekačky naberte 42 mililitrov peroxidu vodíka, pridajte ho do alkoholu a všetko poriadne premiešajte. Zostáva ešte pridať 15 mililitrov glycerolu, čo rozmiešať nepôjde úplne ľahko, pretože je veľmi hustý. Ale musíte byť precízni. Všetko dôkladne uzatvorte a premiešajte.

Potom už zostáva len celý obsah doliať do jedného litra vychladenou prevarenou vodou a znovu zamiešať. Pre čo najlepší možný výsledok je najlepšie vyrobený dezinfekčný gél nechať tri dni uzavretý odstáť a potom ho môžete bez strachu používať.

Najlepšie je preliať ho potom do fľaštičiek, ktoré máte z iných prípravkov s mechanickým rozprašovačom, napríklad 50-100 ml. Takúto fľaštičku môžete nosiť pohodlne aj v dámskej kabelke a použiť ako dezinfekciu vždy keď potrebujete.

Nastriekajte si ruky vždy pred nákupom, po nákupe, rovnako tým môžete dezinfikovať aj mobil, kľučky či tlačítka na výťahu a pod. Cena tohto dezinfekčného prostriedku, ak použijete 80% lieh na jeho prípravu, Vás vyjde na 14,50 € za liter.

A na záver sľúbený ďalší návod na dezinfekčný prípravok podľa WHO tentoraz z izopropylalkoholu. Zmiešate postupne :

  • 240 ml izopropylalkoholu 99%
  • 15 ml 3% peroxidu
  • 5 ml glycerin
  • a nakoniec 60 ml prevarenej vody

a získate tak 320 ml kvalitného dezinfekčného prostriedku.

Rovnako si ho rozplňte najlepšie do fľaštičiek po 50-100 ml s mechanickým rozprašovačom, pričom liter tohto dezinfekčného prostriedku Vás vyjde na cca 22 €.