Ursula a EÚ s ňou má šťastie - Putin nie je mstivý

05.11.2021

Agentúra RIA Novosti 27. októbra uviedla, že prezident Vladimír Putin inštruoval Gazprom po prečerpaní paliva do podzemných zásobníkov v Rusku, aby začal plánované práce na zvýšení jeho objemu v európskych zásobníkoch PZP.

Po tom, čo ruský prezident Vladimír Putin nariadil ropnej a plynárenskej spoločnosti Gazprom zvýšiť objem ruského plynu v európskych zásobníkoch, cena novembrových futures na plyn v Európe klesla o 3 %.

"Umožní to spoľahlivosť, stabilitu, rytmicky si plniť svoje zmluvné záväzky - zásobovať európskych plynárenských partnerov v období jeseň - zima a okrem iného, ​​samozrejme, vytvára priaznivejšiu situáciu na energetickom trhu Európy ako celku," povedal prezident Ruskej federácie.

Šéf Gazpromu Alexej Miller prisľúbil, že koncern tak urobí, načo ho Putin požiadal, aby podal správu o tom, ako túto inštrukciu Gazprom plní.

Európsky trh s plynom v posledných mesiacoch zažíva výkyvy. Ešte začiatkom augusta sa futures obchodovali za 515 dolárov za tisíc metrov kubických, no do konca septembra sa viac ako zdvojnásobili a 6. októbra vyskočili na historické maximum 1937 dolárov. Nasledoval pokles, no ceny sú naďalej na vysokej úrovni.

Podľa RIA Novosti s odvolaním sa na údaje o ICE Futures po tomto vyhlásení V. Putina cena najbližších futures na plyn podľa holandského indexu klesla o 3 % na 1 014,8 USD za tisíc metrov kubických, čo je o 4,4 % menej ako odhadovaná cena na utorok.

Odborníci kritickú situáciu vysvetľujú: 1) nízkou úrovňou obsadenosti európskych podzemných zásobníkov, 2) obmedzenou ponukou od hlavných dodávateľov a 3) vysokým dopytom po LNG v Ázii.

Nedostatok plynu na európskom trhu bol podľa Vladimíra Putina výsledkom hospodárskej politiky Európskej komisie. Okrem toho osem miliárd kubických metrov paliva nebolo dodaných do Európy zo Spojených štátov a Blízkeho východu, zatiaľ čo Gazprom zvýšil dodávky o 11 miliárd kubických metrov.

V súčasnosti vraj v zásobovaní plynom svitá na lepšie časy. Bolo by dobré si zapamätať pri riešení plynovej krízy, akú rolu v nej mali jednotliví politici. Aby sa na jar Ursula von der Leyenová, šéfka EK, nebila do pŕs, ako dobre to s tým plynom zariadila... Tak ako v prípade dodávok vakcín.