USA až 25. v globálnom indexe demokracie!

23.01.2021

V posledných rokoch USA postupne strácali status skutočnej demokratickej krajiny, a preto ich už nemožno považovať za vzor, ​​píše Business Insider s odvolaním sa na odborníkov. Podľa ich názoru musí Amerika nasledovať príklad iných krajín, ktoré sa v tejto oblasti ukazujú ako oveľa lepšie.


"Amerika je späť a pripravená viesť zvyšok sveta," oznámil koncom novembra prezident Joe Biden svoj zámer vzahraničnej a národnej bezpečnosti. USA sú podľa neho odhodlané "opäť sa usadiť na čele peletónu demokracie"

Biden vychádzal z pochybného predpokladu, že USA sú naďalej poprednou svetovou demokraciou. Podľa odborníkov ale nadišiel čas, aby Amerika urobila krok späť a vypočula si názory ostatných krajín, kde je demokracia v oveľa lepšej kondícii, píše Business Insider.

"Samotná myšlienka, že diplomati z Bidenovej administratívy budú cestovať po svete a presviedčať - budujte svoju demokraciu, ako je tá naša - je hrozná. To by koniec koncov demonštrovalo úplnú ignoráciu nedostatkov nášho systému," uviedol Arkon Fung, profesor na Harvardskej Kennedyho škole.

"Americká demokracia nie je momentálne pre nikoho vzorom, ale to neznamená, že demokracia sama osebe nie je vzorom," dodáva Fung. "Ak vás zaujíma demokracia, nepovažujte americkú demokraciu - najmä v súčasnosti - za príklad dobrej demokracie. Existuje mnoho ďalších krajín, kde je to oveľa lepšie, a mali by sme sa od nich učiť."

Ak sa dá veriť nedávnym prieskumom verejnej mienky, zdá sa, že Američania súhlasia s tým, že USA by sa mali inšpirovať od zvyšku sveta. Veria, že americké úrady by sa mohli veľa naučiť od iných krajín, napríklad ako zvládnuť pandémiu COVID-19 a zlepšiť efektívnosť zdravotnej starostlivosti, riešiť problémy životného prostredia, zlepšiť vzťahy medzi rasami a posilniť ekonomiku.

Economist Intelligence Unit vo svojej najnovšej správe o indexe demokracie kategorizuje USA ako "nedokonalú demokraciu". 

Každá krajina bola hodnotená na základe rozdelenia do piatich kategórií: 1) volebný proces a pluralizmus; 2) fungovanie vlády; 3) účasť na politike;4) politická kultúra; 5) občianske slobody.

Krajiny klasifikované ako "plnohodnotné demokracie" dosiahli v týchto kategóriách oveľa vyššie skóre ako USA. Medzi nimi je Kanada, Nórsko, Island, Nemecko, Nový Zéland, Fínsko, Írsko a Švédsko. Za posledné desaťročie USA neustále klesali v globálnom indexe demokracie, zo 17.priečky v roku 2010 na 25. v roku 2019. Mnoho amerických politikov však naďalej trvá na tom, že táto krajina zostáva majákom pre zvyšok sveta.

Len pár hodín potom, čo Donald Trump údajne "podnietil násilné povstanie", ktoré zapríčinilo evakuáciu Kongresu a zahynulo tam päť ľudí, zákonodarcovia oboch strán pokračovali vo florentských špekuláciách o Amerike a o tom, ako by mala byť vzorom pre ďalšie krajiny.

"Sme tu ako žiariace mesto na kopci. Dávame tým, ktorí bojujú proti útlaku, nádej na lepšiu budúcnosť," uviedla demokratická senátorka New Hampshire J. Shaheen vo svojom vystúpení pred Kongresom 6. januára. Takéto výroky sa však zdali byť v rozpore s realitou po nepokojoch, ktoré mnohí videli ako " pokus o puč" v srdci americkej demokracie. Tieto slová obzvlášť ostro kontrastovali s reakciou mimo USA, poznamenávajú noviny.

Nepriatelia Washingtonu mali radosť z útoku na Kapitol a poukazovali na to, ako na dôkaz toho, že krajina nemá morálne právo prednášať ostatným o demokracii. Napríklad čínske štátne médiá uviedli, že "chaos" zo 6. januára bol znakom "vnútorného zrútenia" amerického politického systému.

Už pred obkľúčením Kapitolu organizácie, ako FreedomHouse, varovali pred eróziou demokratických inštitúcií v USA. Podobné stanovisko zastávajú aj špecialisti na projekt Variety demokracie. Tvrdia, že Amerika sa za Trumpovej éry stala "autokratickejšou". "Spojené štáty - bývalý predvoj liberálnej demokracie - zablúdili," uvádza sa v správe z roku 2020 "Rozmanitosti demokracie".

Odborníci varujú, že Trumpov "antidemokratický trapas" za posledné štyri roky - najmä počas jeho prehraných volieb v roku 2020 - môže slúžiť ako ospravedlnenie agresívneho správania svetových lídrov v iných krajinách. 

"Trumpov tlak na zvrátenie volebných výsledkov by mohol podkopať demokraciu v zahraničí legitimizáciou antidemokratického správania. Už sme videli, ako lídri v Maďarsku, Turecku a ďalších krajinách napodobňovali Trumpovu falošnú rétoriku, aby sa vyhli kritike," hovorí politologička Erica de Brune z Hamilton College.

Biden urobil z obnovenia globálnej pozície Ameriky najvyššiu prioritu svojej administratívy. Očakáva, že počas prvého roka vo funkcii sa bude konať summit o demokracii.

Podľa názoru Arkona Funga návrh Joe Bidena na usporiadaniesummitu o demokracii je "skvelý nápad". Verí však, že na tomto podujatí sa Amerika musí tiež poučiť zo skúseností iných krajín, aby sa stala "mestom na kopci", ktoré sa snaží objaviť. "Musíme prísť na to, ako viesť dôkladný a zmysluplný rozhovor o tom, ako sme dopadli v tejto tragickej situácii," je si istý profesor.