USA besnejú - Nikaragujský prieplav bude 10 x širší ako Panamský

27.11.2021

Transoceánsky kanál cez Nikaraguu sa stáva realitou. Ekonomický zmysel projektu je nespochybniteľný, z pohľadu geopolitiky je to katastrofa pre USA a víťazstvo pre Ruskú federáciu a Čínu.

Práce na štúdiách sa začali po podpísaní zmluvy o výstavbe súkromného kanálu na konci roka 2014, ale bankrot čínskeho investora a miliardára Wang Jinga HK Nicaragua CanalDevelopment (HKND Group) akoby poslal megaprojekt do zabudnutia. Američania projekt vo všeobecnosti nazvali "fantóm" a upokojili sa.

No po nedávnom víťazstve Daniela Ortegu vo voľbách, po ktorých okamžite upadol pod sankcie USA, sa objavili signály z Nikaraguy a Číny o obnovení prác. Nikaragujský minister zahraničných vecí Denis Moncada povedal, že nikaragujská vláda sa nevzdá práva vybudovať zaoceánsky kanál. Z tieňa vyšiel aj Wang Jing. Vo verejnom liste Danielovi Ortegovioznámil, že skupina HKND a on osobne stále veria v projekt Grand Canal v Nikarague.

Wang Jing je vlastníkom viac ako 65 spoločností. Vlani v septembri jeho spoločnosť Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd. (tiež známa ako Xinwei Group) bola štandardne nútená opustiť čínsky akciový trh. Niektorí analytici sa však domnievajú, že hoci je Xinwei súkromný podnik, v podstate ho kontroluje Komunistická strana Číny. Čínska rozvojová banka napríklad poskytla spoločnosti Xinweipôžičky vo výške najmenej 28 miliárd juanov dokonca aj po tom, čo sa Wang Jing v roku 2016 stal obeťou podvodu a kolapsu úverov, banka pokračovala v požičiavaní spoločnosti Xinwei.

V súčasnej situácii, keď je Číne jasné, že nenadviaže vzťahy s Amerikou ani za republikánov, ani za demokratov, možno projekt kanála oživiť a zrealizovať a bude prezentovaný ako veľké víťazstvo.

Zatiaľ čo s Nord Stream 2 bolo možné vytvoriť len nejasnú "hrozbu" pre záujmy Spojených štátov, NATO a Európy, zmluva medzi Nikaraguou, Čínou a Ruskom (ktoré sa zaviazalo zaistiť bezpečnosť kanála) je úplne iná. Rusko a Čína budú môcť vďaka prieplavu výrazne posilniť svoje pozície v bezprostrednej blízkosti Spojených štátov a pripraviť ich o strategickú výhodu Panamského prieplavu (ktorý je dnes de facto pod kontrolou Washingtonu), keďže Nikaragujský prieplav bude ekonomicky oveľa výnosnejší.

Duet Rusko a Čína nie je Irán a Nikaragua, nie je Nemecko, kde súdy zasahujú do súčasných zmlúv, ako v prípade NordStream 2. Spolu s realizáciou projektu tak súťaž o svetovládu nadobúda nový geopolitický rozmer.

Najdôležitejšie technické výhody Nikaragujského prieplavu sú nasledovné:

•      Nový prieplav má plánovanú dĺžku 278 kilometrov, z čoho 105 kilometrov tvorí jazero Nikaragua (Panamský prieplav má dĺžku 82 kilometrov),

•          bude širší ako Panamský prieplav (530 oproti 55 metrov) a
•     bude môcť prijímať lode s väčším ponorom (až 30 metrov oproti 18 metrom).

•   Nový prieplav umožní plavbu kontajnerových lodí s nosnosťou do 400 tisíc ton (Panamský prieplav do 150 tisíc ton).
•  Nový projekt využívajúci severnú námornú cestu skráti cestu z Číny do Ameriky a späť do Číny o šesť dní.

Pre Nikaraguu projekt prinesie aj ďalšie značné výhody. Keďže prieplav spája prakticky ľudoprázdny východ krajiny s obývaným západom, po prvý raz bude možné rozvíjať východnú časť Nikaraguy. Budú postavené:

1) cesty, 

2) dva hlbokomorské prístavy, 

3) nové letisko, 

4) turistický rezort, 

5) cementárne a 

6) elektráreň.

Predpokladá sa, že sa vytvorí 200 tisíc pracovných miest a hrubý národný produkt sa bude každoročne zvyšovať až o 15 %. Prvé práce na cestnej infraštruktúre sa začali začiatkom roka 2015, pracovníkov na to prijímajú z radov miestnych obyvateľov.

Ak bude výstavba kanála dokončená okolo roku 2026, je jasné, že firmy, ktoré sa spoliehajú na obrovské kontajnerové lode, sa nevyhnutne vyberú touto cestou. To prinesie Pekingu vplyv na globálnu logistiku. Pre Rusko bude víťazstvo určené geopolitickými výhodami a schopnosťou udržať svoje pôsobene blízko amerických hraníc.