USA, Čína, Brazília – hľadanie vinníka - kto je vinný za koronavírus?

26.05.2020

Tak ako ustupuje v niektorých krajinách počet nakazených koronavírusom, tak začínajú podľa ľudovej múdrosti "po vojne je každý generálom" hodnotenia správania sa štátov aj jednotlivcov počas krízy. Časté sú prestrelky medzi štátnikmi, politikmi, ale vyliezajú a jačia aj aktivisti a hľadajú porušenia ľudských práv, či zákonov. Najnovšie na Čínu zaútočil Robert O´Brien, poradca Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť USA.

Nedávno vystúpil Zhao Lijian, hovorca ministerstva zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky, s reakciou na list prezidenta Trumpa adresovanom Medzinárodnej zdravotníckej organizácii (WHO). V ňom sa Trump vyhráža WHO, pokiaľ sa nevymaní pod vplyvu Číny, že USA zastaví svoj finančný príspevok pre túto organizáciu. Zhao Lijian obvinil vodcu USA z toho, že "sa snaží oklamať verejnosť a uškodiť Číne len preto, lebo nezvládol prepuknutie choroby COVID-19". 24. 5. 2020 na tlačovej konferencii šéf čínskeho ministerstva zahraničia hovoril o tom, že lživé obvinenia zo strany USA môžu prepuknúť do studenej vojny dvoch štátov.

To nenechalo chladným Roberta O´Briena, ktorý sa zúčastnil dvoch politických talk-show a tvrdo zaútočil na Čínu. Ututlávanie informácií ohľadom nákazy koronavírusom zo strany Číny je možné porovnať s utajovaním havárie Atómovej elektrárne v Černobyle zo strany bývalého ZSSR. "Klamlivé informácie z Pekingu a ich poskytnutie cez WHO sú zaplatené tisíckami životov ľudí v Amerike a na celom svete," hnevlivo povedal poradca D. Trumpa.

Pri vystúpení vo vysielaní CBS The Nation hovoril O´Brien o tom, že Peking už v novembri 2019 vedel o nastupujúcej kríze, ale informácie zatajoval. "Nevieme, kto v čínskej vláde to urobil, nezáleží na tom, či to bola miestna vláda alebo Komunistická strana Číny. Počúvajte, bol to vírus, ktorý uvoľnila Čína. Vznikla obava, že jedného dňa sa chystajú urobiť HBO show, ako to urobili s Černobyľom. Pandémiu možno prirovnať k jadrovej havárii na Ukrajine v roku 1986, ktorú sa sovietske úrady spočiatku snažili skryť."

V samotných USA však reči poradcu pre národnú bezpečnosť považujú za manipulatívne. Podľa mienky žurnalistov z The Guardian: "Jedná sa o pokus o odvrátenie pozornosti od počtu úmrtí na COVID-19 v USA, ktoré sa pohybujú okolo 100 000." Administratíva D. Trumpa sa veľmi snaží odvrátiť pozornosť verejnej mienky od jej boja s korona pandémiou, ktorá priviedla USA k oveľa väčšiemu počtu mŕtvych, ako v iných krajinách. Ekonomika je rozbitá, zvýšil sa počet nezamestnaných, a iný poradca prezidenta hovorí, že v deň prezidentských volieb 3. novembra 2020 sa tento počet bude pohybovať v dvojciferných číslach.

Po vojne je každý generálom. Môžeme mudrovať, že ten politik to mal urobiť inak. Či to bolo správne alebo nie, ukáže čas a Trumpovi to asi spočítajú voliči. Podľa oficiálnych správ boli prvé príznaky COVID-19 diagnostikované v priebehu decembra 2019 a WHO dostalo informáciu 31. 12. 2019.

Každý politik a štátnik mal na štartovnej čiare rovnaké informácie z Číny a WHO, ale niekde sa nekonalo aj tri mesiace. Slovensko a Česká republika zvolili k pandémii svoj prístup - úspešný. Iný prístup zvolil Boris Johnson, premiér Veľkej Británie, francúzsky prezident Emmanuell Macron, či kancelárka SRN Angela Merkelová. Tieto opatrenia sa dajú, na rozdiel od iných činov politikov, relatívne dobre kvantifikovať podľa počtu nakazených COVID-19 a mŕtvych.

Osviežme si pamäť alebo niektoré staršie momenty boja D. Trumpa s COVID-19.

  • 28. 2. 2020 D. Trumph v Bielom dome: "Zmizne to, jedného dňa to ako zázrakom zmizne". Mal zrejme na mysli krátku trvácnosť pandémie.
  • "Je to ako chrípka. Na Veľkú noc budú kostoly plné ľudí", povedal začiatkom marca.
  • Výrok z apríla 2020: "Dezinfekčné roztoky injektované ľuďom s chorobou COVID-19 môžu pomôcť očistiť telo od choroby."
  • Výrok z apríla 2020: "UV svetlo zavedené do tela môže pomôcť zabiť vírus a urýchliť uzdravenie."
  • V máji 2020 D. Trump oznámil, že používa hydroxychlorchonín, antimalarikum aj napriek upozorneniu Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), že toto môže mať vážne problémy pri niektorých diagnózach.

Hoci prezident v máji bagatelizoval, že sa nakazil relatívne len malý počet ľudí, na základe dnešných výsledkov (25. 5. 2020) je možné si vytvoriť názor. V USA za deň aktuálne pribudlo 14 647 ochorení COVID-19 a zomrelo 391 ľudí. Celková bilancia USA je 1 701 083 nakazených a 99 691 mŕtvych.

Jair Bolsonaro - dobrý žiak Donalda Trumpa?

Podobným spôsobom sa postavil voči šíreniu koronavírusu brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý 7. marca 2020 povečeral z Donaldom Trumpom a jeho viceprezidentom, hoci bol údajne pozitívne testovaný. Americká strana konštatovala, že sa COVID-19 neobáva, lebo v kontakte boli málo. Zdá sa pri večeri pochytil od D. Trumpa niektoré rady ako, že:

  • je to ako chrípka, o chvíľu to prejde
  • chlapi nenosia rúška
  • účinným liekom proti COVID-19 je hydroxychlorchonín

Situácia sa v Brazílii začala vyostrovať, keď na problémy upozornil tamojší minister zdravotníctva L. H. Mandetta a pre zásadné nezhody s názormi prezidenta musel odísť z úradu. Upozorňoval na to, že bohatí ľudia z Brazílie boli začiatkom roka na dovolenkách v Ázii aj v Európe. Keďže väčšinou ľudí, ktorí im zabezpečuje servis býva v slumoch (milióny najchudobnejších ľudí), minister očakával reťazovú reakciu v šírení koronavírusu v nehygienických podmienkach, kde niekoľko miliónov ľudí žije hlava na hlave. Prezident to bagatelizoval ako malú "chripčičku". A tak väčšinu opatrení zavádzali guvernéri jednotlivých štátov.

Medzitým prezident Brazílie:

  • v marci 2020 si vyšiel bez rúška, aby si podebatoval s trhovcami v hlavnom meste
  • v apríli 2020 sa pridal k stovkám demonštrantov, ktorí pred hlavným veliteľstvom armády v metropole Brazília protestovali proti nariadeniam obmedzujúcim pohyb vydaným guvernérmi niektorých štátov v krajine
  • v máji 2020 presadzoval, že treba hrať ligu - futbalisti sú voči COVID-19 odolní
  • pre masy odporúčal odporúčaný liek - antimalarikum Donalda Trumpa (B. Johnson, premiér Veľkej Británie, ktorý má s COVID-19 svoje skúsenosti medzitým oznámil, že hydroxychlorcholín sa na tieto účely v jeho krajine používať nebude)

Na zasadaní vlády v apríli 2020 prezident Bolsonaro sprosto nadával guvernérom štátov za nedostatočný boj s koronavírusom a chcel vymeniť prezidenta polície, pretože dostáva skreslené správy. Zrejme po vzore svojho priateľa z Bieleho domu začal hľadať vinníkov.

V dnešný deň (25. 5. 2020) pribudlo v Brazílii 4 228 nakazených a 269 mŕtvych. Celková bilancia Brazílie, ktorá prudko stúpa a už je na 2. mieste na svete, je 367 906 nakazených a 22 965 mŕtvych.

Od apríla 2020 brazílsky prezident Jair Bolsonaro čelí obvineniu zo zločinu proti ľudskosti. Sťažnosť, ktorú podala Asociácia brazílskych právnikov sa týka jeho laxného prístupu k opatreniam na zastavenie pandémie nového koronavírusu.