USA na rázcestí

13.01.2021

Americký časopis The National Interest uvádza, že situácia vo Washingtone môže byt predzvesťou "temnejších" udalostí. Autor článku Jacob Heilbrunn čiastočne porovnáva situáciu v Spojených štátoch s Weimarskou republikou (obdobie v Nemecku pred nástupom nacistov k moci).

"Spojené štáty budú pripomínať Rímsku republiku v dobách úpadku, kedy Cicero a Claudius podporovali znepriatelené skupiny gangstrov, ktoré sa vzájomne napádali priamo na ulici. Potom to weimarské Nemecko zopakovalo od začiatku do konca," uvádza sa v článku.

Materiál tiež konštatuje, že udalosti roku 2020 ukázali, že v Spojených štátoch došlo ku zrúteniu noriem, ktoré umožňovali ľuďom s antagonistickými názormi komunikovať v jednom štáte.

"Ako už nemeckí sociálni demokrati zistili zo svojej vlastnej skúsenosti (...), keď reagujete na politické násilie násilím, dôvody, ktoré spôsobili počiatočnú krutosť, nikam nezmizli. Naopak, odvetné násilie prehlbuje pôvodný odpor a to prináša stále ďalšie a ďalšie krutosti," uvádza Heilbrunn.

Podľa časopisu čaká USA za súčasnej situácie jeden z dvoch scenárov vývoja: buď sa útok na Kapitol zo strany priaznivcov úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa stane poslednou epizódou "tejto nenávistnej drámy", alebo sa politické násilie stane normou a krajina sa bude uberať cestou Weimarskej republiky, v ktorej bola výsledkom domácich udalosti delegimitizácia demokratického režimu a nástup diktatúry.

6. januára Donald Trump vystúpil na mítingu svojich priaznivcov so slovami "ideme na Kapitol", silne pripomínajúcimi Mussoliniho pokyn jeho ciernokošeliarom k pochodu na Rím. Po Trumpových slovách demonštranti zahájili nepokoje behom zasadania, ktoré malo schváliť výsledky prezidentských volieb. Štyria demonštranti zahynuli: jednu ženu zastrelil policajt a smrť ďalších troch údajne nesúvisela s násilím. Okrem toho bol ťažko zranený jeden z policajtov a zomrel v nemocnici.

Teraz zástupcovia Demokratickej strany obvinili Trumpa z podnecovania násilia a požadujú jeho predčasné odstúpenie z funkcie. Prezident vyjadril svoj nesúhlas s výsledkami volieb ale sľúbil, že 20. januára zaistí riadne odovzdanie moci. No aj tak sa zúčastniť inaugurácie novo zvoleného prezidenta Joe Bidena nechystá ...