USA zúria - po Turkish stream spustený aj Balkán stream

03.01.2021

V Srbsku bol spustený plynovod Balkan Stream, informuje o tom portál RT. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo za účasti srbského prezidenta Aleksandara Vučiča. Zdôraznil, že so spustením plynovodu bude plyn pre Srbsko stáť 155 dolárov za 1 000 kubických metrov namiesto predchádzajúcej ceny 240 dolárov. Poznamenal tiež, že po spustení plynovodu je potrebné urobiť veľa práce pre rozvoj siete v krajine a vyjadril vďaku Rusku. Ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Botan-Charchenko, ktorý bol prítomný na slávnosti, vyjadril nádej, že Balkan Stream urobí zo Srbska ešte atraktívnejšiu krajinu pre investície.

Vedenie spoločnosti Serbijagas tiež oznámilo, že v blízkej budúcnosti sa v krajine začne s výstavbou vnútorných a regionálnych vetví plynovodu, vrátane smeru Belehrad - Banja Luka a Belehrad - Valjevo.

Pripomeňme, že Turkish Stream, ktorého pokračovaním je Balkan Stream, bol slávnostne otvorený 8. januára 2020 za účasti prezidentov Vladimíra Putina a Recepa Tayyipa Erdogana. V rámci projektu Turkish Stream boli postavené dve samostatné vedenia plynovodu, z ktorých jedno je určené pre turecký trh, druhé pre európsky. Projektovaná kapacita plynovodu je 31,5 miliárd kubických metrov plynu ročne. Plynovod vedie pozdĺž dna Čierneho mora z ruského územia na turecké pobrežie a potom pozdĺž pozemného tranzitného vedenia k tureckým hraniciam so susednými krajinami.

Dĺžka potrubného úseku otvoreného v Srbsku je 403 km a projektovaná kapacita je 13,9 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Prevádzkovateľ plynovodu spoločnosť Gastransuviedla, že spojovací bulharsko-maďarský plynovod prechádzajúci cez Srbsko bude v druhej polovici roku 2021 po pripojení k maďarskému plynovému transportnému systému schopný prepraviť 12,87 miliárd kubických metrov plynu, ktorý do Bulharska prichádza z Turkish Stream.

"V prvej etape bude plynovod prepravovať ročne asi 4 miliardy kubických metrov plynu, čo v plnej miere pokryje potreby Srbska na zemný plyn. Do štvrtého štvrťroka 2021, po pripojení plynovodu k maďarskej prepravnej sústave plynu, bude výkonová kapacita plynovodu 12,87 miliárd kubických metrov plynu ročne," cituje RIA Novosti informáciu spoločnosti Gastrans. Je tiež potrebné poznamenať, že projekt, dokonca aj vo fáze výstavby, poskytol v Srbsku viac ako 2,5 tisíc nových pracovných miest.

Dodávateľ plynu - Gazprom potvrdil začatie dodávok plynu novou cestou. Spoločnosť uviedla, že dnes sa začala preprava plynu do Srbska a tiež do Bosny a Hercegoviny po novej trase - cez územia Turecka a Bulharska. "Z Ruska sa plyn prepravuje cez pobrežný plynovod Turkish Stream a ďalej cez Turecko. Potom ide do Srbska cez národný systém prepravy plynu v Bulharsku. Tu sa plyn distribuuje a dodáva spotrebiteľom v Srbsku a Bosne a Hercegovine," vysvetlil zdroj z Gazpromu.

Je potrebné poznamenať, že dodávky po novej trase boli možné vďaka rozšíreniu a uvedeniu nových kapacít do prevádzky spoločnosťou Bulgartransgaz EAD v Bulharsku a spoločnosťou GASTRANS doo Novi Sad v Srbsku.

Uvedenie na trh komentoval aj šéf Gazpromu Alexej Miller. Poznamenal, že Turkish Stream je "moderný, efektívny a spoľahlivý plynovod, ktorý požadujú európski spotrebitelia". "Počet európskych krajín, ktoré prijímajú ruský plyn pomocou Turkish Stream, vzrástol na šesť. Teraz spolu s Bulharskom, Gréckom, Severným Macedónskom a Rumunskom má takúto príležitosť Srbsko, Bosna a Hercegovina," uzavrel Miller.

Dodajme, že po prepojení maďarského prepravného systému na Balkan Stream bude možný touto vetvou transport plynu aj na Slovensko. To by sa malo udiať v 4. štvrťroku 2021, kedy zároveň bude prepojený slovenský tranzitný systém na Poľsko.