Ústavný súd dal prezidentke za pravdu

15.12.2021
Prezidentka Zuzana Čaputová postupovala správne, keď v roku 2019 rozhodla, že Jozefa Hudáka nevymenuje na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska.
 
Ústavný súd totiž nevyhovel jeho ústavnej sťažnosti, v ktorej namietal, že prezidentka porušila jeho základné právo na rovný prístup k verejnej funkcii.

Prezidentka Jozefa Hudáka nevymenovala do funkcie viceguvernéra NBS z viacerých dôvodov. Pri rozhodovaní v roku 2019 dospela k záveru, že nespĺňal zákonné požiadavky na výkon funkcie, teda dosiahnutie úplneho vysokoškolského vzdelania univerzitného zamerania v menovej oblasti alebo v oblasti finančníctva. 

Pochybnosti vyvolával aj rozsah, povaha a aktuálnosť jeho praxe v riadiacej funkcii v menovej oblasti alebo v oblasti finančníctva. V jeho prípade navyše existovali aj skutočnosti, ktoré dôvodne spochybňovali jeho schopnosť vykonávať funkciu viceguvernéra spôsobom neznižujúcim vážnosť Národnej banky Slovenska.

Nomináciu Jozefa Hudáka na post viceguvernéra NBS schválil parlament ešte v roku 2018. Vtedajší prezident Andrej Kiska nechal rozhodnutie v tomto prípade na prezidentku Zuzanu Čaputovú.