Už aj Jaro Polaček ma svoj časopis - vymývanie mozgov opäť začína

12.02.2021

Na redakčnom stole pristál časopis. "Už sú tu!" povedal nekoncentrovaný kolega pri pohľade na titulku. Preľakol sa, že Košice navštívili Ufóni. Museli sme ho upokojiť, že to je len ilustračná fotka ľudí v ochranných odevoch. Ako informovali niektorí mestskí poslanci z Košíc, otec mesta Ing. Jaroslav Polaček sa rozhodol vydávať mesačník "Život a dianie VskratKE". Len tak, bez požehnania mestského zastupiteľstva, mimo rozpočtu.

Prečo? Dostal sa do druhého polčasu vládnutia, a tak je potrebné sa zviditeľniť. Voľby sa blížia, a preto početné osadenstvo úseku hovorcovského a (politického?) marketingu nech maká ako za socíku redaktori Života strany.

Treba uviesť, že ideologickej propagande sa intenzívne venoval už Vladimír Iľjič Lenin, neskôr ju do temer bezchybnej polohy dostal Joseph Goebbels vychádzajúc z premisy, že "trikrát opakovaná lož sa stáva pravdou." V socialistickom Československu bol vrchným propagandistom tajomník ÚV KSČ Ján Fojtík. Strana mala svoje denníky ako Rudé Právo, Pravda, KV KSS v Košiciach mal Východoslovenské noviny a MV KSS v Košiciach Večerník. Stovky redaktorov prinášali správy z domova aj zahraničia, novinky vedy a techniky, krimi aj šport. Noviny mali prísne ideologické smerovanie, a preto väčšina ľudí čítala poslednú stranu, kde bol šport.

Grigorij Alexandrovič Poťomkin bol vojvodcom a štátnikom v cárskom Rusku a žil v 18. storočí. Bol guvernérom - generálom južných provincií Ruska. Tu sa stal známym tým, že používal prevažne fiktívny spôsob ako ľsťou zapôsobiť, napríklad postavením falošných fasád na úkor skutočných. Tu vzniklo pomenovanie "Potemkinove alebo Potemkinovské dediny".

Potemkinove dediny nám politici stavajú dodnes a ideologickú propagandu nahradil termín politicky marketing. Každému je jasné, že koho chlieb ješ, toho rečou hovoríš. Robí sa to pod pláštikom slobody slova, hľadania pravdy, služby občanom, kontroly moci a podobne. Len akosi mainstream pôsobí jednotne...

V Košiciach sú dva denníky - Korzár a Košice dnes. Dosť široký priestor na pluralitné vyjadrenie názorov mesta Košice. Určite by privítali, ak by mesto prostredníctvom nich na dennej báze informovalo občanov, čo je nové v "Polačkove". Veď magistrát má hádam tucet zamestnancov na styk s verejnosťou, aspoň by robili niečo zmysluplné.

Keď si dal košický župan R. Trnka vyrobiť pred VÚC zlaté vajcia, J. Polaček nechcel zaostať a dal si vyrobiť za desaťtisíc erb. Keď založil R. Trnka časopis "Rozhýbaj kraj", Jaro Polaček nechcel zaostať a v tichosti vyšlo prvé číslo mesačníka "Život a dianie VskratKE". Rivalita mohla byť prvým motívom tak závažného kroku.

"Keď o mne nepekne píše Korzár a Košice dnes, ja im ukážem," povedal a založil časopis svoj. Podľa našich informácií to išlo do schránok občanov v počte 80 000 ks. Mimo rozpočtu to daňových poplatníkov bude stáť 70 000 eur ročne. Bagateľ. V roku 2019 toľko minul primátor na svoje repre. "Veď čo, zvýšili sme o 140 % dane a poplatky, teda máme na to." Možno, že sa získa nejaká reklama, ktorá by to mohla čiastočne finančne podporiť. Napríklad na tresku exclusive, ktorú má otec mesta tak rád a mestu by mohli zasielať aj vzorky.

Aké námietky môžu teda byť voči jednému z mála progresívnych činov (?) otca mesta:

• časopis vznikol poloilegálne, nevedeli o ňom ani poslanci, nemali zadefinované poslanie, ciele a rubriky časopisu, nie je jasné v ktorej položke rozpočtu bude časopis figurovať;• chýbajú podstatné veci, ktoré by periodikum malo mať v tiráži - schválený ISSIN, šéfredaktor, redakčná rada, jazykový korektor atď. ;• chýbajú autori príspevkov, ktorí by mali mať za tieto zodpovednosť,• pred 4 rokmi zaplavili Košice bilbordy s hlavou neznámeho aktívneho aktivistu Jara Polačeka, po dvoch rokoch občania zistili, že je to kandidát na primátora; nemá 3. strana časopisu čiastočne nahradiť bilbordy, z ktorých sa na 80 000 Košičanov bude každý mesiac usmievať neaktívny aktivista J. Polaček?• nevzniklo periodikum práve teraz, lebo sa potrebuje otec mesta zviditeľniť pred ďalšími voľbami, o rok by to bolo účelovo do očí bijúce?• nebudú ostatné príspevky pripomínať brožúrku Fakty a argumenty ÚV KSČ, resp. nebudú v nich vytvárané Potemkinove dediny otca mesta?

"Život a dianie VskratKE" ako nástroj politického marketingu zrejme má stanovenú cieľovú skupinu medzi staršími občanmi, ktorí nie sú zruční v elektronickej komunikácii, čo čiastočne priznalo aj mesto v tom, že zrejme na mladé komunity časopis expedovaný nebol (cca 20 000 občanov od macochy). Zákazník sa k informáciám dostáva: 1) aktívne alebo 2) pasívne.

V prvom prípade pokiaľ má občan záujem o informáciu o meste alebo jeho otcovi (podobne ako o nejakom výrobku), nájde si to na internete, či v aplikácii. Druhý spôsob - pasívne prijímanie informácií (a to je prípad nevyžiadaného časopisu), poukazuje skôr o snahu manipulácie a podľa obsahu to môže byť predvolebná manipulácia za peniaze daňových poplatníkov.

Podobný názor na časopisy samospráv má aj Transparency International. Vyše tri štvrtiny z nich majú manipulatívny charakter.

Treba poznamenať, že doručované tlačoviny majú zhruba tri okruhy využitia: 1) priama cesta schránka - kôš, 2) čiastočne cielené prečítanie rubrík (ako kedysi posledná športová strana novín), 3) podrobné preštudovanie materiálu. To len, aby sa to bralo v úvahu pri vyhodnocovaní zásahu cieľovej skupiny. V konečnom dôsledku takéto tlačoviny končia v zbernom dvore, v prvom prípade ihneď, v druhom a treťom neskôr. Veď aj Kosit má právo na prosperitu.

Skeptický pohľad, ktorý sme prezentovali vychádza z nultého čísla. V úvodníku sa na vás seriózne usmieva otec mesta. Keďže pri korýtku dosiahol polčas, márne sme hľadalipríspevok, čo urobil pre mesto, ako plní predvolebné sľuby a ich hodnotenie. V prílohe sa chváli, ako zlepší Košičanom život v budúcnosti (hodnotiť sa bude, keď už otcom mesta možno nebude):

• modernizácia Angels arény,• prestavba Mlynského náhonu (o tej sníval už R. Schuster),• rozšírenie Slaneckej cesty (už sa začalo s výrubom stromov),• Dolná brána sa zmení na historický komplex,• Plavecký komplex (ČH) - večný sen exprimátora Rašiho.

Projekty sú opísané pekne. Už nikto neinformuje o tom, či sú zdroje, či je to v rozpočte a hlavne, či na to bude mať mesto "peniaze, peňeži, peníze, geld, love"?

"Život a dianie VskratKE" nepotešil ani Polačekových rivalov - poslancov, ktorí sa o tom, že vydávajú časopis, dozvedeli zo schránky. Výsledkom takýchto móresov primátora je, že na začiatku volebného obdobia mal podporu väčšiny z poslaneckých klubov Fungujúce Košice a Košickí aktivisti a nezaradení (24). Tieto sa postupne redukovali, takže počet členov klesol na 8, resp. 6 a 27 poslancov je nezaradených, čo tvorí 66 % z celkového počtu poslancov (41). Teda nemôže byť prekvapením, že čo schvália poslanci, nepodpíše primátor, resp. čo potrebuje schváliť primátor, neschvália poslanci. Akt schvaľovania sa tak stal "naschvalovaním". Je to potom potrebné riešiť kupčením v zákulisí systémom "já na bráchu, brácha na mně". Samozrejme trpí tým mesto a občania - voliči. Ale o tých v tejto etape vládnutia samému vojakovi v poli nejde.

Najnovšia informácia z magistrátu hovorí: "Nezaradení poslanci, spojte sa!" Vznikol nový klub "Pre Košičanov" (latin. "Pro Cassoviensibus", skratka PC). V ňom sú poslanci naprieč politickým spektrom, teda nespájajú ich stranícke programy, ale pravdepodobne konanie otca mesta.

Všetky fakty a argumenty vedú k tomu, že pred voľbami si otec mesta Košice vytvára predvolebnú platformu vo forme periodika "Život a dianie VskratKE". Niekto by povedal, že ešte sa poriadne nenarodil a už sme ho skritizovali. Ale vychádzame z reality. Veľmi radi zmeníme náš názor, ak sa časopis zmení na pluralitnú výmenu názorov a objektívne informácie nielen o úspechoch, ale aj o skutočných problémoch obyvateľov Košíc. Môžeme dať niektoré tipy.

Analýza, prečo otec mesta razantne zrušil alebo zbrzdil rozbehnuté projekty z predchádzajúceho volebného obdobiaa ich dopad na občanov:

• modernizácia trate električky nad Jazero (v súčasnosti nadnormatívna spotreba materiálu na pravidelné zváranie koľajníc, ktoré držia silou vôle a kvality ocele z VSŽ),• modernizácia trate električky Alejová,• rozšírenie hlavnej komunikácia nad Jazerom,• výstavba tenisového centra (úspešne pozastavená a zredukovaná),• svetová olympiáda mládeže (prostriedky na výstavbu športovísk a modernizáciu internátov a inej infraštruktúry boli presunuté do Banskej Bystrice).

Ako hodnotí vlastný projekt karanténnej stanice, ktorý mu vybuchol pod rukami? Sľub z bilbordu využitie netradičnej dopravy - kedy bude cyklotrasa Košice-Moldavská - USS Steal?

Volebná kampaň aktivistov na čele s Jarom Polačekom bola jednoduchá - povalíme parkovaciu firmu EEI a Košičania budú opäť inkasovať za parkovné cez magistrát. Aký je skutočný stav, keď mesto prehralo súdy na kraji a aj na ústavnom súde - bude mesto "cvakať"? Zosobní to niekomu?

Pripomeňme si niektoré ďalšie vleklé problémy:

• využitie zariadení na kultúrne vyžitie, hlavne Kunsthalle a Kulturpark,• finančné problémy Steel arény, v ktorej má mesto podiel,• výstavba futbalovej arény,• živorenie športu, ktoré sa prejavuje poklesom družstiev vo vrcholových extraligách (napr. Michalovce sú na tom lepšie).

Časopis bude mať význam, pokiaľ bude odpovedať na takéto pálčivé otázky občanov a nebude opisovať Potemkinove dediny otca mesta v rámci prípravy na komunálne voľby. J. Polaček by tiež milo prekvapil a vytrel nám zrak, ak by sa v úvodníku každý mesiac prihovárali občanom aj iní vedúci úradníci a poslanci, ktorí by informovali o zásadných problémov z ich pôsobnosti riadenia. Ale načo by potom vydával časopis?