Už padajú aj hlavy oligarchov – a ako sa kradlo na SPF?

27.04.2020

Slavia capital je jedna z mocných oligarchických skupín, ktorá mala blízko aj ku SNS, tak ako ku strane SMER. V podstate sa dá povedať, že bývalá vládna koalícia a je úradníci mali blízko ku všetkým skupinám, či jednotlivcom, čo vedeli, čo sa sluší a patrí, ak žiadajú výhodu od štátu. Stačí si len domyslieť, vo svetle akcie BÚRKA (korupční sudcovia z Kočnerovho mobilu) či DOBYTKÁR o čo tu išlo.

Ako vraví veľavravné príslovie bratov Čechov: "Kto maže ten jede". Takže tí, čo mazali mali veľké prírastky a tí čo nemazali, tak s nimi sa úrady "nemaznali". Kým sa nenaučili vžitej slušnosti - odovzdanie tučnej obálky, tak sa nik s nimi ani len nebavil. Ako v kráľovstvách, v ktorých poddaní odovzdávali povinný desiatok - desatinu svojej úrody... Až na to, že na Slovensku v tejto modernej náročnej dobe to boli aj dvadsiatky či dokonca pri eurofondoch aj tridsiatky!

AKCIA DOBYTKÁR ZAČALA UŽ ZA MINULEJ VLÁDY- TVRDÍ PELEGRÍNI - SO ZRETEĽNOU TÚŽBOU PO UZNANÍ SLOVENSKÝM NÁRODOM

Súhlasíme pán expremiér, akcia DOBYTKÁR začala za vášho vládnutia. Ako povedal pán Pellegríni v reklamnom šote - "Premiér - nepremiér, priatelia ak chceme mať na jeseň úrodu, musíme sa o to postarať!" 

A páni ako Kožuch z Poľnohospodárskej platbobnej agentúry, či Martin Kvietik zo Slavia Capital sa veru postarať vedeli...

V uznesení o obvinení oboch pánov sa uvádza aj ako to robili.  
Opisuje deväť konkrétnych prípadov, pri ktorých si Kožuch s Kvietikom vypýtali úplatky, ktoré za tri roky dosiahli celkovú sumu 924-tisíc eur.

Schéma bola prakticky rovnaká - najprv sa so žiadateľom dohodli na tom, že projekt mu agentúra schváli v prípade, ak odovzdá 14-percentný úplatok. Potom musel tento žiadateľ podpísať zmluvu o dielo s nastrčenou firmou, do ktorej na základe toho provízie odtiekli.

Práve z toho dôvodu, že bývalá koalícia bola úplne benevolentná k takémuto spôsobu konania si mohli Kožuch a Kvietik namastiť vrecká. Ak by ste boli vyberali na miesta kľúčových úradov slušných ľudí a náležite ich kontrolovali, tak by dnes nebola kauza DOBYTKÁR a ani kauza BÚRKA na stole.

Nie je však zásluhou vašej vlády, že ste začali postupne odstraňovať chybný systém, ktorý tu nastolili vaši predchodcovia. Slušný človek bez známosti v ňom, nemal žiadnu šancu na zákonné konanie. Nik nemohol od štátu očakávať nič funkčné - bez známosti a nejakého toho všimného. Jedná sa o verejnú známe tajomstvo - skutočnosť - ktorú poznal celý národ.

Všetci slušní ľudia boli vo vašej korupčnej pasci bezmocní a upadali do depresie. Verejne známe obchodovanie s eurofondami nevynímajúc. Kľudne by dnes mohla NAKA skontrolovať všetky eurofondové dotácie dozadu, pri každej úspešnej firme stála poradná firma, ktorá vypracovávala projekt. Taxa bola verejne známa od 20-30% zo zákazky. Slušným ľuďom sa z týchto biznisov ježili chlpy na rukách.

U Kožucha na Poľnohospodárskej platobnej agentúre (PPA) ) už chýbala len pevná taxa pripnutá na dverách jeho kancelárie. Ak niekto chcel projekt preplatiť včas, bolo treba naštudovať, čo za to. "Slušnosť" predošlej vládnej koalície a jej úradníkov spočíval na určitých pravidlách "slušnosti", a tí ktorí vedeli ako na to, z toho patrične ryžovali, samozrejme za predpokladu, že sa "slušne" podelili.

Treba dať za pravdu expremiérovi, že akcia DOBYTKÁR začala už za predošlej vlády, to je pravda. Práve tam sa vytvorili predpoklady na takýto výnosný úplatkársky biznis ako predvádzali jednotliví aktéri úplatkovej schémy. Bez benevolentnosti polície s prokuratúry, by tento úplatkársky biznis neprosperoval toľké roky. A bez drzosti nominantov bývalej vládnej koalície detto.

PREČO SA VEREJNE NEOSPRAVEDLNÍ MATEČNÁ?

Bez posvätenia najvyššie postavených úradníkov, určite aj ministrov, by sa takýto biznis ako predvádzal Kožuch spolu s mnohými skupinami "kočnerovského" typu a tými, čo ohli chrbát pod tlakom jeho manipulácie nikdy nemohol realizovať.

Takýto biznis sa údajne rozvíjal i na iných inštitúciách spadajúcich pod rezort bývalej ministerky Matečnej. Jedná sa napríklad o Slovenský pozemkový fond, ešte pod vedením JUDr.Šklíbovej. Tu sa podpisovali náramne podozrivé zmluvy za až desivé čiastky za právne služby a podobne. Za minulých vlád sa tradovalo, že na právnych službách sa robila takzvaná "malá domov". Jedná sa o to, že sa dohodnú premrštené sumy za právne služby, ktoré sú zjavne nadhodnotené. Právnikovi sa tieto premrštené sumy vyplatia zo strany úradu a ten vráti úradníkovi, ktorý premrštenú odmenu dohodol časť z tučnej odmeny. Obaja sú spokojní a občan a štát sú škodní.

CHYSTÁ SA VEĽKÉ ODHALENIE MEGAKAUZY NA SPF

Investigatívne krídlo našej redakcie odhalilo jednu veľmi nevýhodnú a podozrivú zmluvu, za ktorú bolo vyplatených zo strany Slovenskej poľnohospodárskej agentúry (SPF) viac ako 700 000€ za služby, ktoré boli v hodnote necelých 10 000€. Tejto kauze sa už v najbližších dňoch budeme venovať detailnejšie. Upozornil nás na ňu čitateľ, ktorý sa s tým už obrátil aj priamo na Ministerstvo vnútra na pána Mikulca.