V Arizone prebieha stále audit prezidentských volieb

10.05.2021

​V Arizone sa od 1. mája kontrolujú hlasovacie lístky z prezidentských volieb v roku 2020. Konkrétne ide o kontrolu vodoznakov na volebných lístkoch v štvrtom najväčšom okrese USA Maricopa. Republikáni sa prostredníctvom arizonského senátu rozhodli prekontrolovať 2,1 milióna hlasovacích lístkov. Kontrola prebieha ručne a je ju možné sledovať na internete pomocou kamier umiestnených priamo v priestoroch, kde prebieha audit. Vodoznak na hlasovacom lístku sa dá zistiť pomocou UV metódy a tak sa dajú vylúčiť neplatné lístky. Skúma sa papier, jeho štruktúra, farba, atrament, tlač a ďalšie dôležité parametre hlasovacích lístkov. Cieľom auditu je vylúčiť neplatné lístky a potvrdiť víťaza volieb.

​Demokrati ako reakciu na nové prepočítanie lístkov poslali do Arizony 100 svojich právnikov, ktorí majú tento krok spochybniť a zastaviť samotnú kontrolu.

​Podľa CNN má prezident Trump na mysli len jedinú vec, a to prebiehajúce prepočítavanie hlasov v okrese Maricopa. "Neuveriteľná organizácia a integrita v Arizone čo sa týka podvodných prezidentských volieb v roku 2020. Sú to veľkí americkí patrioti, ale vidíte, radikálni ľavicoví demokrati skoro začnú ničiť túto kampaň" - prehlásil Trump. Hneď ako boli zverejnené výsledky volieb, v ktorých zvíťazil BidenTrumpov tým tieto voľby spochybnil a podal niekoľko žalôb, ktoré však boli odmietnuté. Aj v Arizone v okrese Maricopauž jeden audit za účasti nezávislých autorov prebehol, vrátane ručného prepočítania. Výsledkom tejto kontroly bolo potvrdenie víťazstva Bidena.

​Už v decembri minulého roku arizonský Senát požadoval nanovo zrátať všetkých 2,1 milióna volebných lístkov, skontrolovať všetky sčítacie stroje a skontrolovať aj ďal

šie skutočnosti súvisiace s voľbami a toto všetko vykonať vo vlastnej réžii.

​Po dlhodobom boji v Senáte nakoniec sudca rozhodol o novom prerátaní hlasov. Prezidentka Senátu Karen Fannpovedala, že cieľom auditu je identifikovanie, či došlo k podvodom v priebehu volieb. Podľa prezidentky zistené nedostatky by mohli byť využité arizonským Senátom pri koncipovaní nového volebného zákona a to nielen v Arizone, ale v celých USA.

​Na žiadosť demokratov - čo sa týka zastavenia auditu - sudca Daniel Martin uviedol, že demokrati nedodali "vecné dôkazy o žiadnom porušení, alebo hrozbe porušenia súkromia voličov". "Bidenovci" majú ešte možnosť požiadať o preskúmanie rozhodnutia u Najvyššieho súdu, alebo akceptovať dôkazný výsluch,, kde sa môžu pokúsiť o predloženie súdneho príkazu. Predsedkyňa Republikánskej strany v Arizone Kelli Wardová obvinila Demokratickú stranu zo snahy blokovať audit. Výsledok auditu sa očakáva v tretej dekáde mája, pretože 14. mája bude audit prerušený. Dôvodom prerušenia je rezervovanie budovy VeteransMemorial Coliseum na maturitnú oslavu Phoenix HighSchool.

​Arizonský Senát zaplatí audítorom firmy Ciber Ninjas150 000 USD z verejného rozpočtu, teda z peňazí daňových poplatníkov. Ďalšie zdroje poskytnú sponzori. Už teraz je na špeciálnom účte cca 1 milión USD. Audit kontrolujú dvaja pozorovatelia z kancelárie state secretary of states office, ktorí sú priamo prítomní v hale. Pokiaľ majú občania záujem sledovať samotné sčítavanie online, je to možné prostredníctvom webovej stránky "azaudit.org".

​Čo je zaujímavé - nad budovou Veterans MemorialColiseum nepretržite lieta policajné lietadlo vybavené špeciálnymi kamerami. Väčšina ľudí vykonávajúcich audit v hale má na tvárach masky a verejne nie je známa ich identita. Keď však vyjdú z budovy, väčšina ich sadá do svojich osobných áut a kamery na lietadle sú schopné zaznamenávať ich poznávacie značky. Lietadlo patrí polícii mesta Phoenix. Je zrejmé, že polícia dokáže prostredníctvom poznávacích značiek áut identifikovať ich majiteľov. Podľa rôznych pozorovateľov nie všetci vo Phoenixe sú tomuto auditu naklonení a taktiež nie všetci v radoch polície majú radi republikánov. Existujú domnienky,, že polícia môže týchto "nezávislých audítorov" kontaktovať a môže ich aj určitým spôsobom ovplyvňovať. Že takéto lietadlo krúži nad Phoenixom si môže každý preveriť prostredníctvom aplikácie "flightradar24", konkrétne ide o lietadlo Pilatus Aircraft LtdPC - 12/47E. Je možné pozrieť aj na históriu týchto letov.

​Na samotný výsledok auditu je treba si počkať a budú nás zaujímať závery z neho vyplývajúce.