V čom spočíva čínsky úspech v boji s COVID-19 ?

13.10.2020

Po dlhšom čase sme sa skontaktovali s naším dopisovateľom Martinom, ktorý dlhodobo žije v Číne, aby zhodnotil, ako sa tam vyvíja situácia s epidémiou. Zatiaľ čo Európa bojuje s druhou vlnou epidémie a USA, Brazília a India nevyšli ešte ani z prvej, Čína je už 50 dní prakticky bez nákazy.

Ak sú nejaké prípady pozitívne diagnostikovaných, tak sú to spravidla ľudia, ktorí do Číny pricestovali z vonku. Väčšina cudzincov prichádza do Číny na základe platných víz a teda môžu legálne v Číne žiť. Po príchode do krajiny odchádzjú automaticky do dvojtýždňovej karantény. Čo sa týka zahraničných študentov, tí sa ešte vrátiť do Číny nemôžu. V mesiaci jún vedenie Čínskej komunistickej strany zverejnilo publikáciu "Boj s COVID-19: Čína v akcii". V knihe je v 126-tich bodoch načrtnutá stratégia boja s vírusom.

V prvej etape je to lokalizácia epidémie v meste Wu-chan. Druhá etapa - minimalizácia nových prípadov. Tretia etapa - vyhnanie vírusu z mesta.

Čínska vláda je presvedčená, že rozhodujúcim faktorom úspechu je disciplinovanosť a solidarita občanov. Samotní Číňania oceňujú úlohu prezidenta Si Ťin -Pchinga v boji s epidémiou. Krok za krokom išli Číňania k cielu. Na základe analýz a získaných informácií bola v meste Wu-chan - epicentru nákazy nariadená prísna karanténa. Bola zastavená doprava a 10 miliónov obyvateľov mesta bolo izolovaných v ich bytoch. Do mesta prišli medici z ostatných čínskych regiónov. V krátkom čase bolo postavených niekoľko nemocníc. Ku konci apríla sa dostavil výsledok a z nemocníc boli prepustení poslední vyliečení pacienti z COVID 19.

Skoro všade v Číne sa merala telesná teplota obyvateľstva. Meranie prebiehalo prevažne v priestoroch ako sú úrady, letiská, veľké obchodné priestory, stanice a ďalšie priestory s výskytom väčšej hustoty obyvateľstva. Sprísnila sa kontrola prichádzajúcich ľudí do Číny. V reštauráciach bola zavedená evidencia o každom návštevníkovi, ktorá slúžila na na prípadné dohľadanie kontaktov. Veľa hotelov bolo použitých ako karanténne centrá. Rýchlosť efektívnych opatrení vychádzala zo skúsenosti číňanov v predchádzajúcich bojoch s epidémiou SARS.

Veľmi prísne sa posudzovali predstavitelia provincií a miest z pohľadu plnenia opatrení zavedených čínskou vládou. Ak sa ukázalo, že situáciu nezvládajú, boli okamžite z funkcie odvolaní.

Testovanie obyvateľov Wu-chanu trvalo necelé 2 týždne. Všetky testy boli vykonávané na náklady vlády. V testovaní boli použité rôzne metodiky a niektoré analýzy boli vykonávané opakovane.

Možnosť zavedenia rýchlych opatrení a kontroly ich plnení je dôležitým aspektom boja s pandémiou. To, čo u nás až tak nefunguje, je dôvera obyvateľstva k rozhodnutiam vlády. Číňania sú disciplinovaní a plnia nariadené pokyny. Prísne pravidlá trvali cca 2 mesiace. V súčasnosti sa telesná teplota obyvateľov meria len na letiskách, staniciach a úradoch.

U nás sme svedkami, že ak nie je možné napr. organizovať svadby na území Slovenska, tak vynaliezaví Slováci jednoducho vycestujú k susedom, kde sa stretne 100 - 200 ľudí. Zabavia sa a potom sa vrátia domov. Výsledok vidíme napr. na Orave, či iných prihraničných regiónoch.

V týchto dňoch je v Číne sviatok "Vznik Čínskej ľudovej republiky" (1.10.1949). Na cesty sa vypravilo cca 500 miliónov obyvateľov. Je to podstatne menej ako po iné roky (cca 1,2 miliardy), ale aj to je impozantné množstvo cestujúcich. Vyťaženosť turistických objektov sa odhaduje na 75 %. Októbrové slávnosti podľa odhadov Čínskeho štatistického úradu prinesú do štátnej kasy cca 50 mld. USD.

Ako oznámila včera agentúra BBC, čínska vláda oznámila, že tento týždeň urobí testy na koronavírus všetkým 9 miliónom obyvateľov mesta Čching-Tao na východe krajiny po tom, ako sa tam objavilo deväť prípadov nákazy... Štátna zdravotnícka komisia uviedla, že úrady hľadajú zdroje infekcie, ktoré zistili u ôsmich pacientov mestskej nemocnice pre pľúcne ochorenie v meste a u jedného rodinného príslušníka pacienta.

Otestovať stihli už v prvých hodinách približne 115 000 obyvateľov . testy boli zatiaľ negatívne. Miestni obyvatelia sa podľa zverejnených videí chystali už od včerajšieho dňa.  Niektoré testovacie centrá sú totiž otvorené od 7:00 do 23:00. Testovacích jednotiek sú stovky a do testovania sa zapojili tisíce pracovníkov.

Väčšina reštrikcií v Číne sa ukončila. Výroba a logistika ide na plný výkon, univerzity a školy sa vrátili do systému klasickej výučby.

Čo ostalo, to je nosenie masiek a rúšok v dopravných prostriedkoch, spoločenských priestoroch. Aj keď to nie je povinné, ľudia ich nosia aj na uliciach. Na vybraných miestach je nosenie rúšok prísne kontrolované, ale Číňania s tým nemajú žiadny problém. Rúška nosili aj pred epidémiou.

Každý Číňan má tzv. "green code". Ide o aplikáciu v smartphone - napr. vo WeChat, kde si každý vyplní požadované údaje. Ako náhle opustíte miesto, na ktorom sa zdržiavate a prídete do iného mesta, alebo regiónu, chcú po vás váš "green code". Ak ste prišli z červenej zóny, tak vás napr. nepustia na letisko.

U nás by sa toto mohlo aplikovať napríklad pre obyvateľov Oravského regiónu, ktorých by po pobyte napr. v Bratislave nepustili do vlaku.

Očakáva sa, že čínska vakcína bude dodaná do nemocníc koncom tohto mesiaca. Ide o výrobky čínskych firiem Can Sin Biologies, Sinovac Biotech a Sinopharn.

Či sa čínskym štatistikám dá veriť na 100 %, to si netrúfne povedať nik, no pri sledovaní sociálnych sietí a celkovej situácie je isté, že Číňania nad COVID-19 vyhrali.

Dovetok. Dnes 17.10. Čína ohlásila ukončenie testovania 9 miliónového mesta. Nepotvrdila sa infekcia u nikoho. Komunitný prenos je vylúčený.