V EP zavládla radostná atmosféra - zase budú sankcionovať Rusko

14.05.2021

Zdalo sa, že posledné udalosti idú mimo Európskeho parlamentu (EP). Konečne! Nadpriemerne platení poslanci EP sa nadreli, aby 29. apríla prijali rezolúciu "O Rusku, prípade Alexeja Navaľného, ​​budovaní jeho vojenskej sily na hraniciach s Ukrajinou a ruskom útoku na Českú republiku". V uznesení sú Ruskej federácii "sľúbené" rôzne sankcie, hoci EP na takéto úkony nemá právomoc. Na druhej strane "parademarš" priaznivcov "14. Waffen Grenadier Division der SS (Galizische Nr.1)" 28. apríla v Kyjeve zostal bez povšimnutia EP, hoci tento marš bol odsúdený nielen v Rusku, ale aj na Ukrajine a v Nemecku.

Uveďme, že v prípade Ruska poslanci EP vyzývajú Európsku úniu a jej členov, aby v prípade začiatku konfliktu na Ukrajine okamžite:

• zastavili dovoz ropy a plynu z Ruska,
• vylúčili ho z platobného systému SWIFT,• zmrazili všetky európske aktíva oligarchov blízkych ruskému režimu a ich rodinám 
• a tiež zablokovali vstup týchto osôb na územie štátov EÚ.

Uznesenie uvádza, že "ruskí úradníci, ktorých kroky alebo nečinnosť viedli k vojnovým zločinom na Ukrajine", sa budú musieť postaviť pred medzinárodný trestný tribunál.

V tejto situácii (v súvislosti s očakávanými vojnovými zločinmi Rusov) sme čakali, aký postoj zaujme Európsky parlament k zhromaždeniu priaznivcov "14. granátnickej divízie SS Haličina" ktoré sa s požehnaním úradov konalo 28. apríla v Kyjeve. Je ale zrejmé, že názor poslancov nebudeme počuť. O slovo sa neprihlásil žiadny poslanec. Hoci je jednoznačné, že SS jednotky boli vyhlásené za zločinecké víťaznými mocnosťami.


Uznesenie EP tiež obsahuje požiadavky na zastavenie dokončenia výstavby plynovodu Nord Stream 2 a zastavenie "výstavby sporných jadrových elektrární ruskou spoločnosťou Rosatom". Okrem toho bola prijatá výzva na vyhostenie ruských diplomatov z krajín EÚ na znak solidarity s Českou republikou. A, samozrejme, Alexej Navaľnyj by mal byť okamžite prepustený.

Uznesenie bolo prijaté 548 hlasmi za. Hlasovalo proti nej 25 poslancov. Zdržalo sa 113 poslancov. Atmosféra medzi poslancami je jasná. Aj keď už niekoľkokrát požadovali zastavenie výstavby Nord Stream 2, zopakovali to opäť.

Uznesenia Európskeho parlamentu majú len poradný charakter a štruktúry Európskej únie nie sú povinné ich dodržiavať. Zároveň počas diskusie o rezolúcii musel šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vysvetliť poslancom, že EÚ ako organizácia nemá páky na to, aby robila to, čo je vo výlučnej kompetencii členských štátov EÚ a súkromných spoločností, vrátane Nord Stream 2, ako aj platobného systému SWIFT.

V Rusku sa hrozba odpojenia od spoločnosti SWIFT považuje za jednu z najvážnejších. Aj keď zdôrazňujú, že ak sa niečo stane, existujú alternatívy.

• Aký je váš postoj k rezolúciám Európskeho parlamentu, aj keď sú len deklaratívne?
 

"Myslím si, že pravdepodobne nie na každú myšlienku Európskeho parlamentu, ako aj na všetky ostatné svetové parlamenty, je potrebné odpovedať. Pretože svetový ekonomický systém v zásade nemôže umožniť akékoľvek odpojenie Ruska od platobného systému SWIFT. Všetko sú to hrozby, ale prázdne hrozby. Ak ste predtým hrozili, ale nič sa nestalo, stratili ste iba tvár. Preto by som príliš nereagoval," uviedol pre Pravda.Ru poslanec Štátnej dumy Sergej Kalašnikov.

Politológ Maxim Chirkov sa tiež domnieva, že s týmito hrozbami by sa malo zaobchádzať pokojne. "Ako už povedali najvyšší predstavitelia Európskej únie, nie je to v kompetencii poslancov EP. Ale vôbec tomu nevenovať pozornosť je tiež nesprávne. Na takéto možnosti musíme byť pripravení," uviedol expert pre Pravda.Ru.

"Z možných sankcií je systém SWIFT skutočne najcitlivejšou vecou, ​​ktorú je možné urobiť vo vzťahu k Rusku. Všetky bankové prevody, takmer všetky, prechádzajú týmto systémom. A musím povedať, že to nie sú len zahraničné vzťahy, ale aj v rámci Ruska sa tiež uskutočňujú prevody pomocou tohto systému. Je samozrejme veľmi dôležité, aby Rusko vytvorilo alebo dokonca propagovalo podobné platobné systémy aspoň s cieľom čiastočne nahradiť tento systém SWIFT," domnieva sa Maxim Chirkov.

EP je nastavený divne. Prijíma uznesenia k historickým, ale aj súčasným udalostiam, k vedecko-technickému rozvoju často na hrane fyzikálnych zákonov a pod. Akoby populisticky tápal.

Pokiaľ si spomenieme na uznesenie Európskeho parlamentu o 80. výročí začatia druhej svetovej vojny a dôležitosti európskeho historického povedomia pre budúcnosť Európy (2019/2819(RSP)) však svojím lži skóre asi ohromilo aj investigatívcov - nevenovali mu pozornosť. 

Toto uznesenie však nenechalo chladným prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina, ktorý toto uznesenie ostro odsúdil. V uznesení v jednom rade stoja ako tí, čo zapríčinili 2. svetovú vojnu, nacistické Nemecko a Sovietsky zväz. A vymývanie mozgov pokračuje. O desať rokov sa naše deti a vnuci budú učiť, že vojnu vyhrali západní spojenci podporovaní demokratickými silami Nemecka.

Veci sa majú hodnotiť s historickým odstupom. Nikoho ale už neprekvapuje, že na jednej strane prijímame sankcie, na druhej strane velebenie fašizmu necháme bez povšimnutia.

Pripomeňme, že 14. Waffen Grenadier Division der SS (Galizische Nr.1) - 14. granátnická divízia SS nazývaná aj Haličanka bol nemecký útvar pôvodne najatých haličských dobrovoľníkov ukrajinského pôvodu. Sformovaný bol v roku 1943, zničený vo ľvovsko-sandomierskej operácii. Znovu postavený bojoval po boku nemeckých jednotiek SS na potlačení SNP, v Juhoslávii a v Rakúsku pred tým, než bol premenovaný na prvú divízii Ukrajinskej ľudovej armády - nakoniec sa vzdal západným spojencom 10. mája 1945.

Vedúci ukrajinskí politici, poslanci a dokonca Ukrajinský inštitút nacionálnej pamäti odmietajú uznať divíziu SS "Haličina" ako aj jej symboly za fašistické a to aj napriek tomu, že príslušníci tejto divízie bojovali na strane fašistického Nemecka. A poslanci Európskeho parlamentu sa tomuto názoru prispôsobili.

Korunu tomu nasadil v septembri 2020 6. odvolací správny súd v Kyjeve, ktorý zrušil zákaz symbolov divízie SS "Haličina" na Ukrajine , ktorý predtým uložil súd prvého stupňa. Nové rozhodnutie znamená, že takéto symboly údajne nie sú nacistické.

Okrem hovorcu ruského prezidenta D. Peskova, ktorý tieto prejavy nacionalizmu a neofašizmu odsúdil v éteri stanice Chanel One, sa vyjadrili aj ukrajinskí politici.

Hovorca Najvyššej rady Ukrajiny Dmitrij Razumkov povedal,že propaganda nacizmu a vojsk wehrmachtu nepridáva na imidži ukrajinskej strany.

Bývalý predseda vlády Ukrajiny Mykola Azarov označil procesiu za "hanbu a hanbu". 

"Zabúdajúc na hrôzy nacizmu, v hlavnom meste ... usporadúvajú Pochod výšiviek na počesť divízie SS Haličina. Na Ukrajine je v plnom prúde rehabilitácia Hitlerových komplicov a samotná nacistická ideológia," napísal Azarov na svojej facebookovej stránke.

Samotná skutočnosť usporiadania takejto udalosti v hrdinskom meste Kyjev, kde nacisti zorganizovali teror proti miestnemu obyvateľstvu, je podľa neho "veľmi skľučujúca".

K sprievodu nacionalistov sa vyjadrila aj nemecká veľvyslankyňa v Kyjeve Anka Feldhusen. Podľa nej by sa k formáciám SS nemali nemali hlásiť žiadne dobrovoľnícke organizácie. "Jednotky Waffen SS boli zapojené do najhorších vojnových zločinov a holokaustu počas druhej svetovej vojny. Žiadne dobrovoľnícke organizácie, ktoré dnes bojujú za Ukrajinu a pracujú pre ňu, by s nimi nemali byť spojené," napísala na svojej stránke na Twitteri.

Otázka je, do akej miery ovláda prezident Zelenskij tieto ozbrojené sily Ukrajiny a do akej miery je prezident Zelenskij bez vplyvu a tlaku týchto ľudí, ktorí vyšli v Kyjeve, aby demonštrovali podporu brigáde SS "Haličina"? Oslavy sviatku práce pritom boli z titulu pandemickej situácie na Ukrajine zakázané. Veľký demokrat, ukrajinský prezident V. Zelenskij,sa vyjadril tak, že sa jednoznačne nevyjadril. A mlčí.

Európsky parlament mlčí tiež. Deň po "parademarši" na počesť jednotiek SS v Kyjeve prijíma uznesenie o potenciálnom potrestaní Moskvy. Je to normálne?