V ruskom Simferopoli odvrátený teroristický útok

10.06.2020

Ako 10. júna 2020 oznámila TASS s odvolaním na tlačové centrum Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Ruska päť Rusov pripravovalo výbuch na trhu v Simferopoli.

Vo vyhlásení sa hovorí: "V meste Simferopoľ v Republike Krym bol odvrátený teroristický útok. Zadržaných bolo päť občanov Ruska. Zadržaní pripravovali výbuch automatického nástražného systému na jednom s trhov republikánskeho centra. Tiež propagovali na internete ideológiu terorizmu a extrémizmu".

Teroristom zadržali po domácky vyrobené zbrane, ručné zbrane a komunikačné zariadenie. Ako upresnila FSB útočníci udržiavali úzke styky s predstaviteľmi radikálnych ukrajinských zoskupení, ktoré bojujú v Donbase. Zároveň prebieha vyhľadávanie možných spolupracovníkov teroristov.

FSB v poslednej dobe odvrátila niekoľko teroristických akcií. 18. februára 2020 FSB odvrátilo dva teroristické útoky, ktoré boli pripravené proti školským zariadeniam na Kryme. Na základe vyšetrovania boli zadržaní dvaja mladiství vo veku 16 a 17 rokov z Kerču. Tínedžeri vyvinuli na základe poznatkov z internetu útočné plány a tiež mali spracované pracovné postupy na výrobu improvizovaných výbušných zariadení. Na sociálnych sieťach spravovali tzv. Skupiny smrti, ktorých zúčastnení podporovali myšlienky teroristických zločinov.

Orgány činné v trestnom konaní urobili prehliadku v mieste bydliska adolescentov. Polícia zabavila po domácky vyrobené bomby, deštruktívne prvky a komponenty. Obzvlášť zverské bolo, že títo výrastkovia testovali výbušniny na bezbranných domácich zvieratách.

Simferopoľ je hlavným mestom Krymskej autonómnej republiky. Jedná sa o sporné územie, ktoré na základe referenda obyvateľstva bolo v roku 2014 pripojené k Ruskej federácii.